Izan Guevara v úvodu letošní sezóny Foto: Václav Duška Jr.

Izan Guevara v úvodu letošní sezóny Foto: Václav Duška Jr.

Garcia, Guevara a Masiá na podiu v Jerezu 2022 Foto: Václav Duška Jr.
Guevara v Kalalánsku Foto: Václav Duška Jr.
Izan Guevara na svém motocyklu Foto: Václav Duška Jr.
Guevara se radoval z výhry v Německu Foto: Václav Duška Jr.
17
Fotogalerie

Izan Guevara - šampion Moto3 pro rok 2022

Třída Moto3 byla v letošním roce jedinou kategorií, v níž se o titulu rozhodlo dříve než v posledním závodě. Izan Guevara si titul zajistil už při závodě v Austrálii.

Izan Guevara se narodil 28. června 2004 na Mallorce. Jezdit na motocyklu začal už ve svých třech letech. Roku 2019 vyhrál sérii European Talent Cup. O rok později začal závodit v Red Bull MotoGP Rookies Cupu a také v juniorském mistrovství Junior World Championship Moto3. A hned ve svém prvním roce v juniorském mistrovství se stal šampionem. Překonal tam například i Pedra Acostu, který se stal světovým šampionem třídy Moto3 loni.

Roku 2021 se Guevara připojil do MS silničních motocyklů. Prvního vítězství se dočkal už ve své první sezóně, když byl nakonec vyhlášen jako vítěz dramatického závodu v Austinu. Závod byl tehdy dvakrát zastaven kvůli velkým nehodám. Jako konečný výsledek závodu byl nakonec uznán stav před první červenou vlajkou, takže se ze své první výhry radoval právě Guevara.

V letošní sezóně přidal Guevara dalších sedm vítězství. Na nejvyšší stupínek podia vystoupil v Jerezu, Barceloně, na Sachsenringu, v Aragonu, v Motegi,  na Phillip Islandu a ve Valencii. Na zajištění titulu ani nemusel čekat až do úplného konce sezóny. Jistotu získal už závodem na australském Phillip Islandu. Poslední dva závody už tedy odjel jako jistý šampion. Titul vybojoval ve věku 18 let a 110 dní, díky čemuž se stal pátým nejmladším šampionem nejslabší kubatury. S letošním ročníkem se Guevara rozloučil vítězstvím ve Valencii. Příští rok už pojede v Moto2.

Foto: Václav Duška Jr. a Dorna/2Snap

Doporučujeme

Články odjinud