Jaká byla sezona 2012 z pohledu českých účastníků?

V roce 2012 se v mistrovství světa představili celkem tři zástupci. V Moto3 to byla ústeckoorlická stáj Moto FGR, dále Jakub Kornfeil v týmu Redox Ongetta Centro Seta a konečně v královské kubatuře Karel Abraham v AB Cardion.

Ještě než začala letošní sezona, byly vyhlášeny výsledky v anketě Zlatá řídítka. V té se naši silničáři neztratili. Anketu vyhrál Karel Abraham následovaný Jakubem Kornfeilem. Třetí místo obsadil motokrosař Martin Michek, na čtvrté příčce je další „silničář“ Jakub Smrž. První pětku nejlepších motocyklových závodníků roku 2011 uzavírá Aleš Dryml.

Moto FGR

V letošním roce jsme mohli držet palce ústeckoorlické stáji Moto FGR, díky které jsme měli po dlouhé době v mistrovství světa zástupce mezi konstruktéry. Tým, který měl za sebou řadu úspěchů na domácí i mezinárodní úrovni, byl pro letošní sezonu na seznamu stájí, které absolvují celý šampionát. Na začátku roku podepsali smlouvu s Jasperem Iwemou. Jasper měl za sebou již tři kompletní sezony a stal se jediným jezdcem stáje.

První sezona měla být seznamovací. Do rámu motocyklu Moto FGR byl nainstalován motor Honda. Během testů se tým i jezdec zaměřili hlavně na sbírání dat pro porozumění a nastavení motocyklu. Po testech už následoval první závod na osvětleném katarském okruhu Doha/Losail. Závod přinesl i první nedojetý závod.

Klepněte pro větší obrázek

Během třinácti závodů, které Jasper Iwema za stáj odjel, celkem šestkrát neviděl cíl. Jeho nejlepší a jediné umístění v bodované patnáctce, byl čtvrtý závod na okrohu v Le Mans. V mokrém závodě dojel na 7. místě a přinesl týmu devět mistrovských bodů. Na další body tým čekal marně a na poslední čtyři závody Iwemu, kvůli neuspokojivým výsledkům, vystřídal španělský mladík Joseph Rodriguez. Tomu se podařilo přidat jeden bod v posledním závodě sezony, který se jel ve Valencii na okruhu Ricarda Torna.

Sedmé místo z 11 značek v poháru konstruktérů se dá považovat za úspěch. Velká škoda, že tým v roce 2013 na startovním roštu neuvidíme. Bylo by zajímavé srovnávat dvě sezony po sobě. Ještě zajímavější by ale bylo, kdyby již tu letošní sezonu jeli se dvěma jezdci. Bylo by vícero možností srovnání výkonnostní úrovně motocyklu a jezdců. Popřejme této české stáji do budoucích let hodně sportovních úspěchů.

Jakub Kornfeil

Dalším našim zástupcem ve světové elitě je bezesporu Jakub Kornfeil. Mladík z Rohatce na Hodonínsku oslaví příští rok dvacáté narozeniny. Vzhledem k výsledkům v sezoně 2011 a spokojenosti ze strany zaměstnavatele se i pro tento rok dohodl s týmem Ongetta Centro Seta.

První změnou bylo, že přímo v názvu přibylo jméno Jakubova generálního partnera firmy Redox Lučenec. Další změnou byla přilba. Loňskou LS2 vyměnil za Arai. Poslední změnou pak bylo rozhodnutí týmu, změnit britský prototypový rám za rám od FTR. Touto změnou byl Jakub mile překvapen.

Jakub celou zimu poctivě dodržuje svůj tréninkový plán a opět se zúčastnit pětidenního testovacího pobytu v proslulém DTC Centru u Thalgau nedaleko Salzburku. Spolu s Danny Kenten, Sandrem Cortesem a Arthurem Sissisem si mohl zkusit, jak kvalitní byla jejich zimní příprava.

Jako všichni jezdci si i Kuba musel zvykat na novou techniku v podobě čtyřtaktního stroje. Startovní pole se více vyrovnalo, ale i tak Kuba pomýšlel na nejlepší desítku v celkovém hodnocení. V sezoně, která byla tak trochu jako na houpačce, se nakonec splnit cíl nepodařilo. Přesto předváděl parádní výkony, jako třeba v Jerezu. V proměnlivých podmínkách získal v kvalifikaci pátou příčku. V závodě se díky skvělému startu posunul hned na druhou příčku za Portugalce Oliveiru a už ve druhé zatáčce zdolal i jeho. Tak se stalo, že poprvé v životě si zkusil, jaké je to vést závod Mistrovství světa. Nakonec sezonu zakončil na 15. místě se ziskem 71 bodů.

Pro příští rok se Kubajz přesouvá do nizozemské stáje RW Racing GP, která ve třídě Moto3 patří ke špičce. Za stájového kolegu bude mít Nizozemce Jaspera Iwemu, který odjel větší část sezony u týmu Moto FGR. S novým týmem čeká na Jakuba Kornfeila i nový motocykl. V roce 2013 se bude prohánět po okruzích na stroji Kalex KTM.

Karel Abraham

Karel šel do druhé sezony v MotoGP s výhledem na lepší výsledky, než kterých dosáhl v roce 2011. Bohužel se nezadařilo. Během celého roku ho provázely technické problémy a zranění.

Do druhé sezony nastoupil s výkonnější a rychlejší motorkou český motocyklový závodník Karel Abraham v nejprestižnějším motocyklovém šampionátu MotoGP. Jeho Ducati Desmosedici GP12 poháněl litrový čtyřdobý čtyřválec s výkonem 250 koní, který motocykl dokázal rozjet na víc jak 360 kilometrů v hodině.

Karel se během sezony dost trápil s nastavením svojí Ducati. Dvakrát ho zklamala technika. Hned v prvním závodě nedokončil pro poruchu na brzdách. V Le Mans ho zradila pneumatika. Od pádu v Jerezu ho limitovalo zranění ruky, kvůli kterému byl nucen vynechat i dvě GP.

Ze sezony si odnáší i jeden historický zápis, když na okruhu Phillip Island překonal o více jak šest kilometrů za hodinu, absolutní motocyklový rekord trati, který držel od roku 2005 Carlos Checa. Abrahamovi naměřili rychlost 339,6 km/h.

Během sezony nastávaly i zvláštní chvilky, které odhalovaly, jakou že má tým podporu od továrny Ducati. Karel třeba řešil nízko přidělané stupačky, kterými škrtal při náklonu o asfalt. Další takovou až úsměvnou situací bylo, když tým dostal novou specifikaci motoru, který nepasoval do rámu. Ten se musel silou upravit. To samozřejmě narušilo rozložení hmotností.

Po těchto patáliích se tým rozhodl nevyužít roční opce a po letošní sezoně opouští stroje Ducati a změní na sezonu 2013 dodavatele závodního motocyklu. Byla podepsána smlouva s Luigim Dall´Ignou, technickým a sportovním ředitelem Aprilia Racing, která vyrábí motocykl ART – Aprilia spadající do kategorie CRT – motocyklů kombinujících prototypový rám s motorem založeným na produkčních základech.