Japonská Grand Prix je stále s velkým otazníkem

Po ničivém zemětřesení byla dubnová GP Japonska přesunuta na první týden v měsíci říjnu, nicméně problémy s jadernou elektrárnou ve Fukušimě, která je nedaleko okruhu v Motegi, nevěstí nic dobrého.
Japonská Grand Prix je stále s velkým otazníkem

Změnou termínu japonské Grand Prix projevil promotér šampionátu dobrou vůli vůči pořadatelům závodu v Motegi, aby získali čas na obnovu poničeného areálu. MotoGP rovněž rozjela akci na podporu Japonska s projektem nazvaným ´We are for Japan´, kde může opravdu každý přispět svým dílem na obnovu poničených oblastí.

Jenže situace na východním pobřeží Japonska není stále ve fázi, kdy by se mohlo konstatovat, že od teď už to bude jenom lepší. Jaderná elektrárna Fukušima stále bojuje o přežití a s ní samozřejmě celá oblast do níž také patří závodní areál Twin Ring Motegi. Radioaktivní záření, které tato elektrárna produkuje, představuje vážný problém jenž nelze řešit v horizontu týdnů nebo měsíců.

Samotný okruh byl jen částečně poničen, ale při tak obrovském podniku, jakým je mistrovství světa silničních motocyklů, je nezbytnou podmínkou dostupnost, ubytovací kapacity, nemocnice splňující dané parametry a podobně. To momentálně Japoncům chybí, protože města nedaleko okruhu, kde byla ubytovaná většina týmů nebo novinářů, doznala značných materiálních škod.

Je tedy možné, že změna termínu pořádání Velké ceny byl z větší části aktem solidarity, ale už v okamžiku oznámení, předem odsouzený k nezdaru. Japonci jsou schopni dokázat nemožné, ale v této chvíli jsou jejich priority z pochopitelných důvodů zaměřeny na jiné věci než na pořádání motocyklových závodů.

Za ideální řešení, by bylo možné považovat přesun Velké ceny z Motegi na další japonský závodní okruh v Suzuce. Jenže tam dochází ke kolizi termínu s podnikem formule 1, který je na programu jen o týden později, devátého října. Všem je jasné, že z hlediska návštěvnosti by na tom motocyklové závody nebyly nejlépe, lístky nejsou levná záležitost ani pro Japonce a ruku na srdce, formule 1 má na fanoušky magický vliv.

Do závodu v portugalském Estorilu máme tři týdny, což je velký prostor pro různé spekulace a jedna taková už spatřila světlo světa, když během úvodního podniku v Kataru měli jednat s představiteli Dorny zástupci tureckého závodního okruhu Istanbul Park (na fotografii). Turecko bylo součástí světového šampionátu do roku 2007 a je možné, že by to byl právě Istanbul, který na svém závodním okruhu přivítá jezdce a týmy mistrovství světa, pokud Japonsko řekne definitivně ne.

Nicméně dosud nikdo nic nepotvrdil ani jen náznakem, že by k takovým jednáním mělo dojít. Zasvěcení ale hovoří, že návrat do Turecka nepřipadá v úvahu a samotný šéf IRTA Herve Poncharal o žádném podobném řešení neslyšel. Fanoušci by závod v Turecku možná přivítali, ale pravděpodobnější varianta bude ta, že pokud Japonsko skutečně nedokáže uspořádat Velkou cenu, tak místo plánovaných osmnácti podniků Grand Prix, jich letos bude jen sedmnáct.


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.