Jedenáctá pole position pro Australana Casey Stonera

Pátou pole position v řadě získal na domácí půdě lídr MotoGP Casey Stoner. Druhý čas zajel Jorge Lorenzo a třetí Ital Marco Simoncelli. Karel Abraham v závěru spadl a zítra startuje patnáctý.

Casey Stoner vyhrál svou letos jedenáctou kvalifikaci a pátou v řadě časem 1´29,975 sekundy a svého největšího soupeře Jorge Lorenza porazil o 0,473 sekundy. Pokud Australan Lorenza porazí také zítra a to rozdílem ne menším, jak deset bodů, stane se v den svých šestadvacátých narozenin novým mistrem světa.

První řadu na startu australské Grand Prix uzavře Ital Marco Simoncelli s tovární Hondou Fausta Gresiniho. Velkým překvapením a parádním výsledkem je čtvrté místo a druhá řada na startu pro jezdce Suzuki Álvara Bautistu. Španěl na Simoncelliho ztratil jen něco přes desetinu sekundy. Spolu s Bautistou startuje z druhé řady Andrea Dovizioso z tovární Hondy a zástupce tovární Ducati Nicky Hayden.

Ben Spies v úvodu kvalifikace havaroval, ale velmi rychle získal potřebnou rychlost. Nicméně víc než na sedmé místo ve třetí řadě to dnes nestačilo. Osmý čas a jisté zklamání patří Danimu Pedrosovi. Třetí řadu na startu uzavírá Colin Edwards z týmu Herve Poncharala Tech 3.

Čtvrtá řada patří oběma jezdcům Pramac Racingu Lorisi Capirossimu a Randy De Punietovi, což je do jisté míry také poměrně velké překvapení. Dvanáctý je Hiroši Aojama ze San Carlo Honda Gresini. Japonec si během kvalifikace také vyzkoušel tvrdost místního asfaltu.

Třináctý Valentino Rossi, čtrnáctý Cal Crutchlow a patnáctý Karel Abraham, ti všichni se v neděli postaví do páté řady startovního roštu. Pro Rossiho velmi těžká kvalifikace, pro Abrahama rovněž, protože v samotném závěru havaroval.