Jedenáctý podnik sezony - Velká cena Indianapolisu

Konec srpna patří v kalendáři motocyklového šampionátu prototypů druhé zámořské Velké ceně, jenž po Laguně Seca přivítá americký Indianapolis – Red Bull Indianapolis Grand Prix.

Slavná, historií dýchající dráha v Indianapolis Motor Speedway (IMS) je součásti seriálu mistrovství světa motocyklů od roku 2008. Okruh, kde jezdci v jednom kole absolvují celkem šest pravých a deset levých zatáček měří 4216 metrů s nejdelší rovinkou dlouhou 872 metrů. Závodí se proti směru hodinových ručiček a kromě počasí je pro všechny velkou výzvou povrch dráhy, která je složena ze tří druhů asfaltu. Nastavení strojů je pro dosažení optimální přilnavosti ve všech částech Indianapolisu klíčové a ne vždy se to každému podaří.

V pozici vedoucího muže šampionátu přijíždí do Spojených států Jorge Lorenzo z továrního týmu Fiat Yamaha. Španěl má na kontě dvě stě třicet pět bodů, což znamena sedmasedmdesáti bodový náskok před druhým v pořadí Danim Pedrosou. Lorenzo bude tento víkend obhajovat vítězství z předchozího ročníku, když v roce 2009 zvítězil s velkým náskokem před druhým Alexem De Angelisem a třetím Nicky Haydenem.

Španělský závodník zatím oficiálně nepotvrdil, zda u Yamahy zůstane v příštím roce, ale nic jiného se z jeho strany ani nečeká. V továrním týmu bude po odchodu Valentina Rossiho jezdcem číslo jedna a už testem v Brně odstartoval svůj podíl na vývoji nového modelu Yamahy pro rok 2011. Letošní bilanci má obdivuhodnou - sedm vítězství a tři druhá místa. Titul je velmi blízko, ale to neznamená, že může polevit, jen už nemusí tolik riskovat.

Dani Pedrosa z továrního týmu Repsol Hondy je v průběžném hodnocení druhý. Poprvé nebodoval v Laguně Seca, protože tam havaroval a závod nedokončil. To samé se mu stalo loni v Indianapolisu, kde jinak patřil k nejrychlejším jezdcům, získal první pozici na startu, ale v samotném závodu to už nedokázal prodat způsobem jakým potřeboval. V letošním roce má před sebou reparát a s velmi rychlým technickým kompletem od HRC také šanci bojovat o první zlato z IMS. Až na zmiňovaný závod v Kalifornii má Pedrosa také velmi dobrou bilanci, když od závodu v holandském Assenu neskončil hůř jak druhý. Ani on zatím oficiálně nepotvrdil prodloužení kontraktu s HRC.

Klepněte pro větší obrázek

Třetí jezdec v pořadí už smlouvu s továrním týmem japonské Hondy má. Casey Stoner podepsal dvouletý kontrakt začátkem července a jeho cesta do Indianapolisu je tak poslední s týmem rudé Ducati. Loni Australan na dráze v IMS chyběl, protože trávil zdravotní dovolenou daleko v australské buši. V té době kolovaly spekulace, že snad svou kariéru ukončí, ale nestalo se tak a jediné, co ukončil byla jeho čtyřletá spolupráce s italskou Ducati.

Začátek sezony nebyl takový, jaký si možná představoval, ale postupně získával na síle a po desátém podniku sezony v České republice a pátém umístění na stupních vítězů v řadě už figuruje na třetí průběžné pozici, má sto devatenáct bodů a na druhého Pedrosu jich ztrácí třicet devět.

Nedávno také Australan kritizoval vstup Karla Abrahama do MotoGP, když hovořil o tom, že je mnohem víc jezdců, kteří si svými výsledky jízdu v prestižní kubatuře zaslouží víc.

Po nervy drásajícím karambolu, který Andrea Dovizioso předvedl během závodu v Brně, může být Ital nakonec rád, že do Indianapolisu jede sice jako čtvrtý muž v pořadí mistrovství světa, ale bez újmy na zdraví. Možná ale ne tolik na duši, protože stále vládne určité napětí, kde pojede v příštím roce. Podle smlouvy by měl patřit do tovární skupiny Hondy, ale tam už je Stoner a asi nikdo teď neřekne na shledanou druhému Pedrosovi. Takže ani Dovizioso nemá před cestou do Ameriky nic jisté. Jisté je ale jeho odhodlání v Indianapolisu znovu získat třetí pozici v mistrovství. Loni tam skončil čtvrtý a nic jiného než pro umístění na stupních vítězů si tam letos nejede. V Brně poprvé nebodoval a to si v tak nabité konkurenci nejen vzhledem k ostatním soupeřům, ale také ve vlastním týmu už dovolit nemůže.

V letošním roce přijíždí na východ Spojených států vítěz premiérového závodu v IMS 2008 Valentino Rossi až jako pátý v pořadí. Samozřejmě je tu ztráta v podobě závodů, kde pro zranění z Mugella nestartoval, ale ani dnes není ve stoprocentní kondici a jeho výkony tak nejsou takové, na jaké jsme byli u něho zvyklí. Rossi je jeden z mála jezdců MotoGP, kteří už mají pro příští rok uzavřenou smlouvu a podobně jako Stoner tak také Rossi opouští tým, kde strávil posledních sedm let. Nicméně nyní je to stále jezdec tovární M1 a jeho cílem v IMS není nic jiného než se pokusit bojovat o vítězství. V Brně měli problémy s nastavením, což dle jeho vyjádření odstranili v následném testu, takže v Americe šance na úspěch je a ne malá. Loni tam Ital závod nedokončil, protože v jedné ze zatáček vyjel mimo stopu a jeho Yamaha to neustála. Dokázal se sice vrátit, ale poškození stroje bylo natolik vážné, že s ním dál pokračovat nešlo.

Klepněte pro větší obrázek

Dva body na Rossiho ztrácí domácí jezdec Nicky Hayden, který bydlí na americké poměry jen nedaleko závodní dráhy v Indianapolisu. V Brně si Američan zranil levé zápěstí, ale to by už nemělo vážně ovlivnit jeho výkon v domácí Grand Prix. Vše samozřejmě zjistí až v pátečním tréninku, ale ohledně této věci si je celkem jistý. Hayden v prvních dvou závodech na dráze IMS pokaždé zajel na stupně vítězů, v roce 2008 byl druhý a loni třetí. V letošním roce má mnohem lepší formu, takže i Hayden není bez šance se probít mezi nejlepší tři. Američan je rovněž největším kandidátem k tomu, aby se stal v příštím roce týmovým kolegou Valentina Rossiho u Ducati a oficiální oznámení o prodloužení smlouvy si italský výrobce pravděpodobně schovává na víkendovou Grand Prix. Letos nebodoval jen v Mugellu a jeho nejlepším umístěním je čtvrté místo, pro které si zajel hned v úvodu sezóny čtyřikrát.

Sedmý je nováček šampionátu a druhý z trojice Američanů v MotoGP Ben Spies. Zástupce týmu Monster Tech 3 je v této fázi šampionátu nejlepším netovárním závodníkem a zatím jediným z amerického tria, který letos dokázal zajet na stupně vítězů, když v britském Silverstonu skončil třetí. S nejvyšší pravděpodobností nastoupí k Fiat Yamaze za Valentina Rossiho a už nyní se spekuluje, že do konce sezony se bude on a Lorenzo těšit novým zlepšením, které jim dodá japonská továrna.

Velmi dobře rozjetou sezonu měl až do svého zranění na Sachsenringu Randy De Puniet z LCR Hondy. Francouz byl od začátku nejlepším závodníkem soukromého týmu, ale zlomenina nohy De Punieta vyřadila ze dvou závodů. V Brně už byl sice zpátky v sedle RC212V, ale to už se před něho dostal jezdec Yamahy Spies. Cíl oslavit prvenství mezi netovárními jezdci ale v jeho případě samozřejmě zůstává stejný.

Marco Melandri je po deseti kolech sezony devátý, nejlepší umístění zaznamenal v domácím Mugellu, kde skončil pátý, ale jinak se jeho výkony pohybují kolem osmého, devátého místa. Po výkonech na netovární Kawasaki v roce 2009 určitě zklamání, ale zatím není nic ztraceno, protože do konce sezony zbývá odjet ještě osm podniků. Nicméně o smlouvách pro příští rok se rozhoduje už nyní … .

Klepněte pro větší obrázek

První desítku uzavírá Colin Edwards z Monster Tech 3. Poslední z trojice Američanů v královské kubatuře MotoGP. Sice nebodoval jen v Německu, ale jeho výkony zůstávají za očekáváním. Týmový kolega Spies je výrazně lepším jezdcem a problémy, které Edwards řeší každý víkend mu na sebedůvěře nijak nepřidají. Nicméně v posledních dvou závodech se zlepšil a v Laguně Seca a České republice cílem projel sedmý. Uvidíme, jak se mu bude dařit v druhé polovině sezony.

Po devíti týdnech se vrací zpět do mistrovství Hiroši Aojama. Japonec si zlomil dvanáctý obratel pádem v zahřívacím tréninku na Velkou cenu Velké Británie a takové zranění ho vyřadilo na rovných šest závodů. Ztráta je to obrovská a Indianapolis bude místem, kde začne postupně získávat jistotu v sedle své Hondy, která ještě do závodu v Brně patřila Alexi De Angelisovi.

Časový harmonogram Velké ceny Indianapolisu:

Pátek – 27. srpna 2010
Čas Jízdy Televize
18:40 – 19:40 125ccm: 1. Volný trénink
19:55 – 20:55 MotoGP: 1. Volný trénink
21:10 – 22:10 Moto2. 1. Volný tréninkSobota – 28. srpna 2010
Čas Jízdy Televize
15:00 – 15:40 125ccm: 2. Volný trénink
15:55 – 16:55 MotoGP: 2. Volný trénink
17:10 – 18:10 Moto2: 2. Volný trénink
19:00 – 19:40 125ccm: Kvalifikace Nova Sport (živě)
19:55 – 20:55 MotoGP: Kvalifikace Nova Sport (živě)
21:10 – 21:55 Moto2: Kvalifikace Nova Sport (živě)Neděle – 29. srpna 2010
Čas Jízdy Televize
14:40 – 15:00 125ccm: Warm Up
15:10 – 15:30 Moto2: Warm Up
15:40 – 16:00 MotoGP: Warm Up18:00 125ccm: Závod (23 kol)
Nova Sport (živě)
19:15 Moto2: Závod (26 kol)
Nova Sport (živě)
21:00 MotoGP: Závod (28 kol)
Nova Sport (živě)

17:18 | Xavi Vierge sice v kvalifikaci upadl, ale do závodu odstartuje jako třetí. odkaz
17:17 | Augusto Fernandez měl v kvalifikaci nepříjemný pád, ale odešel po svých. odkaz
10:53 | Salač je naštěstí v pořádku. odkaz
10:52 | Filip Salač musel po pádu ve třetím tréninku na prohlídku do zdravotního střediska. odkaz
15. září | Quartararo a jeho dvojníci: odkaz