Joan Mir – šampion MotoGP pro rok 2020

Šampionem královské kubatury se v roce 2020 stal španělský jezdec Joan Mir na motocyklu značky Suzuki.

Joan Mir se narodil 1. 9. 1997 ve městě Palma de Mallorca. Jeho rodina vlastnila obchod s bruslemi a skateboardy. Na motocyklu začal Joan jezdit, když mu bylo šest let. Jeho první závodní zkušenosti proběhly se školou Lorenzova otce, kde pak Mira objevil Daniel Vadillo a nasměroval jej k mistrovství světa.

V roce 2011 jezdil Joan Mir Bankia Cup. V následujícím roce se pak přesunul do závodů PreGP 125 ccm. Roku 2013 se už z Mira stal jezdec Red Bull Rookies Cupu, setrval tam dva roky. V mistrovství světa silničních motocyklů kategorie Moto3 se Mir poprvé ukázal v roce 2015, kdy odjel závod v Austrálii.

První kompletní sezónu absolvoval v roce 2016 v barvách týmu Leopard Racing a stal se nejlepším nováčkem. Se stejným týmem pak Joan Mir v roce 2017 vyhrál titul mistra světa ve třídě Moto3. V prostřední kategorii jezdil Mir pouze jeden rok (v roce 2018), titul v Moto2 nezískal, skončil celkově šestý. Poté už rovnou přestoupil do MotoGP k Suzuki, kde jezdí od začátku roku 2019 až dosud.

MotoGP: Mir se stává devátým vítězem sezóny a navyšuje vedení v šampionátu

MotoGP: Mir se stává devátým vítězem sezóny a navyšuje vedení v šampionátu

Letošní rok byl tedy pro Mira jeho teprve druhým rokem v MotoGP. Letos v Rakousku si vyjel své první podium v královské třídě. Shodou okolností to bylo na témže okruhu, na němž v roce 2016 vybojoval své první vítězství v Moto3. První vítězství v MotoGP získal Mir teprve před něco málo více než týdnem ve Valencii. A hned tuto neděli už se dočkal i mistrovského titulu v MotoGP. Na trůnu tak vystřídal svého krajana Marca Márqueze, který se zotavuje ze zranění paže.

MotoGP: Potřetí v sezóně vítězí Morbidelli, Mir už slaví titul

MotoGP: Potřetí v sezóně vítězí Morbidelli, Mir už slaví titul

Od doby, kdy se naposledy z mistrovského titulu radoval jezdec Suzuki, už uplynulo dvacet let. V roce, kdy Kenny Roberts Jr. slavil svůj titul se Suzuki, měl Joan Mir teprve tři roky. Mirův titul shodou okolností přišel v roce, kdy Suzuki slaví 100. výročí vzniku společnosti Suzuki Motor Company a zároveň i 60. výročí závodění.

Zdroj: motogp.com, joanmir36.com, foto: Václav Duška Jr.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

15. května | Bastianini vítězí potřetí v letošní sezóně. odkaz
15. května | Závod Moto3 bude restartován a zkrácen na 14 kol. Jezdci se na startu seřadí dle původních pozic z kvalifikace.
15. května | Závod Moto3 je přerušen. v Le Mans začalo pršet. odkaz
14. května | Deniz Öncü měl dnes nepříjemný pád. Musel do zdravotního střediska na vyšetření, ale nakonec je v pořádku. odkaz
2. května | Server odkaz dnes přišel s informací, že Suzuki na konci letošního roku opustí MotoGP. Očekává se, že brzy by mělo být vydáno oficiální oznámení.