Jorge Martin – šampion Moto3 pro rok 2018

Jezdce sice ještě čeká poslední závod letošní sezóny, ale o titulech už je rozhodnuto ve všech třídách. Šampionem nejslabší kubatury se před deseti dny v Malajsii stal Jorge Martin.

Před deseti dny se v Malajsii rozhodlo o titulu nejen ve třídě Moto2, ale i v kategorii Moto3. Dvacetiletý Španěl Jorge Martin tedy do Valencie přijede jako jistý šampion třídy Moto3 pro rok 2018. Nutno podotknout, že jeho letošní cesta za titulem rozhodně nebyla nijak jednoduchá a navíc byla ovlivněna zraněním. Během závodního víkendu v Brně si Martin zlomil ruku, musel na operaci a brněnský závod vynechal. O týden později v Rakousku už ovšem byl zpátky a v žádném případě se nedá říct, že by tam byl jen do počtu. Pouhých osm dní po operaci vřetenní kosti dokázal Jorge Martin dokončit rakouský závod na třetí pozici. Po tomto závodě se o Jorge Martinovi začalo hodně mluvit jako o „Martinatorovi“. Tuto přezdívku mu už kdysi dávno dal jeho otec, ale více do povědomí vešla až právě po zmíněném závodě.

V Thajsku měl Martin opět potíže s rukou, ale tentokrát z jiného důvodu. Jezdce postihl zánět radiálního nervu, kvůli čemuž nemohl narovnat prsty. Problém se podařilo vyřešit použitím speciální bionické rukavice, díky které pak jezdec mohl pohybovat prsty téměř normálně a thajský závod nakonec mohl dokončit na čtvrté pozici.

Nejen zdravotní potíže, ale i chyby jiných jezdců komplikovaly Martinovi cestu za titulem. Nicméně i Martinův hlavní soupeř v boji o titul – Marco Bezzecchi – měl stejný problém, také on byl nejednou sražen jiným jezdcem.

Jorge Martin nakonec využil hned první šanci k zisku titulu. V Sepangu zvítězil, Bezzecchi dojel až pátý, což Martinovi stačilo. Ve Valencii už jej nikdo nemůže překonat. Španělský jezdec se tedy raduje ze zisku svého prvního mistrovského titulu.

Jorge Martin přestupuje do Moto2 ke KTM

Jorge Martin přestupuje do Moto2 ke KTM

Letošní rok byl pro Martina čtvrtým rokem v MS silničních motocyklů. Do světového šampionátu vstoupil v Kataru roku 2015 s týmem Aspar. V té době už měl na svém kontě titul z Red Bull Rookies Cupu.

V roli jezdec světového šampionátu třídy Moto3 se Martin poprvé podíval na podium při GP České republiky roku 2016. Další pódiová umístění pak přidal až v loňském roce, konkrétně devět jich bylo. Loni Martin celkem devětkrát vyrážel z pole position, ale svého úplně prvního vítězství se dočkal až v závěrečném závodě loňské sezóny.

Králem pole posion zůstal i v letošním roce a k tomu navíc přidal sedm vítězství, s tím, že tento týden ve Valencii samozřejmě ještě bude mít šanci své skóre vylepšit. Jisté každopádně je, že Martin tento rok ukončí jako šampion Moto3 a poté se přesune o třídu výše. Příští rok pojede u týmu Red Bull KTM Ajo v kategorii Moto2.

Foto: Gresini

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře