Karel Abraham dnes oficiálně potvrdil vstup do MotoGP

Karel Abraham starší dnes oficiálně ohlásil vstup týmu Cardion AB Motoracing do MotoGP. Jeho syn se však zotavuje ze dvou nešťastných pádů a o jeho startu se rozhodne až zítra.

Karel Abraham starší na dnešní tiskové konferenci v prostorách Masarykova okruhu v Brně potvrdil, že tým Cardion AB Motoracing vstupuje do královské třídy MotoGP. Jezdcem bude současný závodník třídy Moto2 Karel Abraham mladší a stane se tak prvním českým či českoslovenksým jezdcem královské kubatury od roku 1987, kdy Bohumil Staša naposledy startoval v závodě pětistovek. 

Kromě Karla Abrahama staršího se tiskové konference zúčastnili také manažer Ducati Alessandro Cicognani a šéf Dorna Carmelo Ezpeleta. Tým Cardion AB Motoracing přechází po jediném ročníku ve třídě Moto2 přímo do MotoGP. Karel Abraham mladší letos předvedl několik výborných umístění, na vytoužené stupně vítězů se však zatím neprosadil. "Vstoupit do MotoGP není vůbec jednoduché. Jako každý tým jsme o to i my měli zájem. Po domluvě s Dornou a s Ducati jsme provedli test jezdce Karla Abrahama s tím, že uvidíme, jestli je vůbec schopen absolvovat třídu MotoGP. Jednalo se o dvoudenní test v Mugellu, který proběhl ve stejnou dobu jako test třídy Moto2 v Aragónu. Podle informací od Ducati proběhl test velice dobře, takže jsme se nakonec rozhodli, i když jezdec dlouho váhal, že vstoupíme do kategorie MotoGP," řekl na úvod Abraham. "Jsme velice spokojeni a velice šťastni, že jsme se s továrnou Ducati domluvili. Uvidíme příští rok."

Alessandro Cicognani potvrdil, že Ducati bude příští rok dodávat do MotoGP šest strojů. Kromě dvou továrních používá dva italské stroje tým Pramac Racing a jeden potom stáj Paginas Amarillas Aspar. Šest motocyklů by měl být pro Ducati konečný počet. "Je to důležité pro šampionát. Jsme s touto výzvou spokojeni. Je to také dobrá zpráva pro fanoušky Ducati i pro Českou republiku," uvedl Ital a ujistil, že satelitní stroj bude konkurenceschopný. "Všechny naše stroje jsou rychlé, ale pro nováčky jsou náročné na řízení. Karel se bude muset hodně učit. Má ale dobrý základ."

"MotoGP je úplně jiná kategorie, soutěží zde ti nejlepší z celého světa. Děkuji Ducati za podporu, kterou přináší novému týmu. Přeji mu mnoho úspěchů a hodně štěstí," řekl za promotérskou organizaci Dorna Carmelo Ezpeleta.

Tým Cardion AB Motoracing vstupuje do MotoGP s celým svým týmem, který doplní o tři techniky od Ducati. "Myslím, že tento tým funguje velmi dobře," pochvaluje si Abraham starší. Stáj by měla sídlit v areálu brněnského automotodromu. "Proces vstupu do MotoGP je celkem složitý. Každý si myslí, že přijdete, zaplatíte motorku a dostanete ji, ale tak to není. Test, který Karel absolvoval, musel být schválen promotérem Dorna."

"Každá továrna nesleduje jen čas, ale také skutečnost, jak dokáže jezdec zacházet s telemetrií. První den pouze zkoušíte, jestli jste vůbec schopný motorku zvládnout, až druhý den zajíždíte rychlé časy," popisoval Abraham starší průběh testu, ve kterém dokázal jeho syn zajet jen o několik tisícin horší čas než v závodě tovární jednička Casey Stoner. V dalších více než třiceti kolech pak jezdil konzistentně v rozmezí třech až čtyř desetin sekundy. "Vstup nového jezdce do MotoGP schvaluje také bezpečnostní komise IRTA, ve které sedí jezdci jako třeba Valentino Rossi."

Tým by měl stroj, který má zatím zajištěn na rok 2011 s opcí na rok 2012, dostat k dispozici na testy po závěrečném závodě sezony ve Valencii. "Byla tu ještě možnost testování během sezony, ale zatím se chceme soustředit na Moto2," přiznal Abraham starší.

Karlu Abrahamovi mladšímu se dnes nedařilo. Po včerejším druhém místě dnes doplatil na smůlu. Díky chybě jednoho ze soupeřů, který ho náhle zablokoval, musel volit mezi kolizí a pádem. Svůj stroj FTR položil a udeřil se do hlavy. V boxech se mu udělalo nevolno, přesto se pokusil ještě pokračovat. Bohužel spadl podruhé a jeho start v závodě je zatím nejistý. Abraham měl smůlu už ráno, když se mu nenačetla data z úspěšného pátečního volného tréninku. O startu do závodu rozhodně vyjádření lékaře a pocit samotného jezdce. Na roštu by mu mělo patřit 34. místo.

 


27. září | Fernandezovi ve warm upu hořel motocykl. odkaz
26. září | Thomas Lüthi pojede příští rok u týmu SAG Racing. odkaz
25. září | Tony Arbolino musel po svém pádu na prohlídku do zdravotního střediska na okruhu. odkaz
20. září | Opakovaný start musel být odložen, protože začalo zase pršet. odkaz
20. září | Závod Moto2 byl přerušen kvůli dešti. Nový závod se pojede na deset kol. odkaz