Karel Hanika získal evropský titul v Moto3

Po zisku titulu v Red Bull Rookies Cupu získal Karel Hanika i titul evropského šampiona Moto3. Závod se uskutečnil na španělském okruhu v Albacete.
Karel Hanika získal evropský titul v Moto3

Španělský okruh v Albacete se o tomto víkendu konalo mistrovství Evropy ve třídách Moto3, SuperSport 600 a SupertStock 1000. Čtyři z devíti míst na stupních vítězů obsadili domácí jezdci. Pouze třídu Moto3 opanovali jezdci z jiných států.

Začněme nejprve třídou SupertStock 1000. To byla záležitost domácích jezdců. V cíli jim patřily první čtyři místa. Jako první proťal cílovou pásku Xavi Fores (Ducati Twelve), druhý dojel na Kavasaki Carmelo Morales a třetí skončil Iván Silva (Targobank Motorsport) s motocyklem BMW. Neztratili se ani naši zástupci. Na pátém místě dojel Michal Filla z týmu BMW Sikora Motorspor. Další český zástupce, Ondřej Ouředníček dokončil na 15. místě. Ten startoval v týmu Dafit Moto Racing.

I ve třídě SuperSport 600 jsme měli dva zástupce. Jiřímu Klejchovi patřilo v cíli 11. místo. Daleko lépe se dařilo Michalu Práškovi. Tomu v cíli patřila 3. příčka a doplnil tak na stupních vítězů domácího jezdce Romána Ramose, který tento závod vyhrál. Druhé místo v cíli patřilo rakouskému jezdci, tím byl Stefan Kerschbaumer.

A to nejlepší nakonec. Ve třídě Moto3 se představil s týmem Freudenberg Racing T nový mistr světa Red Bull Rookies Cupu Karel Hanika. Byl sice ve třídě Moto3 jediným naším zástupcem, zato však dobyl metu nejvyšší. Hned od začátku všem ukázal, že sem nepřijel je získávat další zkušenosti, ale vezměme to hezky popořadě.  

Mistrovství Evropy v Albacete začalo v pátek volnými tréninky. V prvním byl Kája desátý, ale už ve druhém začal tahat a byl nejrychlejší. Sobotní první kvalifikaci Kája vyhrál časem 1:33.991, před Andreou Migno z Itálie (1:34.678) a jeho krajanem Luigi Morcianem (1:34.702). Ve druhé Kája zajel 1:33,535 ale Andrea Migno jej časem 1:33.248 odsunul na druhé místo. Třetí skončil Španěl Alejandro Medina (1:33.688).  Není to sice pole position, ale start z první řady je víc než skvělý.

Kája spolu se svým týmem Freudenberg nakonec dotáhli „evropské tažení“ do vítězného konce! Kája po startu klesl o dvě místa, ale už od prvních kol se střídal ve vedení a s ledovým klidem odrážel ataky svých soupeřů. Poslední kolo odjel celé na špici a pod velkým tlakem, který ustál a po zásluze zvítězil. Opět o sobě dal vědět a to tím nejlepším způsobem. Po vítězství v Red Bull Rookies Cupu je toto další milník Kájovy kariéry.

Na stupně vítězů ho doprovodili druhý Bryan Schouten (NED) a třetí Remy Gardner (AUT). Bylo to v Albacete jediné pódium, na které se nevešel žádný domácí jezdec. Ukazuje se, že silniční motocyklový sport není jen španělskou dominantou. Nejlepším domácím závodníkem byla nakonec žena, šestá María Herrera.

Tento rok byl prostě Karlův. Nejprve triumfální jízda celou sezónou Red Bull Rookies Cupu, který ovládl neskutečným způsobem a s náskokem 72 bodů získal titul šampióna. Úspěšně se představil i v IDM, kde se pohyboval také vždy na špici. Teď dosáhl i na titul evropský. Výčet dobrých zpráv nekončí. Nesporné kvality našeho jezdce neunikly ani pozornosti týmům z mistrovství světa. Již před odjezdem ho určitě hřál dobrý pocit z podepsané smlouvy. Příští rok bude závodit ve špičkovém týmu KTM Ajo ve třídě Moto3.

Nezbývá než Karlovi pogratulovat a držet palce, aby i jeho další kariéra byla úspěšná.


19:19 | Jorge Lorenzo si při tréninku v Itálii zranil zápěstí. Zítra půjde na operaci v Barceloně. Bližší informace budou k dispozici po operaci.
11:45 | Marco Simoncelli by dnes měl 32 let.
18. ledna | Dnes večer (od 18:00) bude probíhat představení týmu Ducati. Přímý přenos bude k dispozici na stránkách… odkaz
18. ledna | Jack Miller dnes slaví 24 let. odkaz
15. ledna | Romano Fenati dnes slaví 23 let.