Karla Haniku čeká již v sobotu oblíbený Assen

Iveco Daily TT Assen je už osmým závodem letošní sezóny Grand Prix, jedná se o Velkou cenu Nizozemí, známou také jako Dutch TT.
Karla Haniku čeká již v sobotu oblíbený Assen

V kalendáři mistrovství světa silničních motocyklů je od roku 1949, tedy absolutně historicky nejstarším okruhem v šampionátu. Tato Grand Prix je také nazývána pro svou nepřekonatelnou atmosféru jako Katedrála motocyklového sportu. A právě tento okruh patří mezi nejoblíbenější, na kterých Karel Hanika doposud startoval.

Nejdříve si okruh Dutch TT představme: Je dlouhý 4.542 m a široký 14 metrů. Obsahuje neuvěřitelných 18 zatáček, z toho 6 jich je levých a 12 pak pravých. Nejdelší rovinka je dlouhá pouhých 487 m. Trať samotná byla postavena v roce 1955 a zrekonstruována 2012. Dějištěm seriálu Grand Prix je od prvního ročníku mistrovství světa a z původní délky přes 6 kilometrů má od zimy 2005/2006 současnou variantu o délce 4.542 m.

Rekordmanem okruhu je Portugalec Miguel Oliveira časem 1´43.414 min., rekord Pole-Position pak drží stejný jezdec časem 1´43.588, tedy pomalejším časem, což nebývá zas tak častým zjevem. Vloni se o vítězi závodu rozhodovalo mezi kvintetem jezdců, které nakonec dělilo v cíli 0,416 sec. Vítězem 2013 se stal Luis Salom před pozdějším mistrem světa Maverickem Viňalesem a úřadujícím vicemistrem Alexem Rinsem. Už jmenovaný Oliveira a Alex Marquez pak doplnili Top-5. Zatímco první dva piloti z loňských stupňů vítězů už odešli do Moto2, tak zbývající tři budou na startu i letos, i když dva z nich vyměnili značku svých motocyklů za Hondu (Rins a Marquez).

Dutch TT - představení

Okruh je dlouhý 4.542 m a široký 14 metrů. Obsahuje neuvěřitelných 18 zatáček, z toho 6 jich je levých a 12 pak pravých. Nejdelší rovinka je dlouhá pouhých 487 m.

Sedmý letošní závod GP Katalánska v Mugellu se navždy zapíše do historie kubatury Moto3, neboť Alex Marquez s motocyklem Honda přerušil nepřetržitou sérii vítězství jezdců s motocykly KTM – trvající 27 závodů, když posledním vítězem s jiným motocyklem než KTM – byl Luis Salom v Aragónu 2012.

Ze sedmi dosavadních závodů vyhráli po třech lídr šampionátu Jack Miller z Austrálie a druhý v průběžném pořadí Ital Romano Fenati a jeden pak Alex Marquez s Hondou.

Od úvodního Kataru vede tabulku MS-Moto3 stále stejný jezdec: Pilot Red Bull KTM Ajo Jack Miller, stájový kolega našeho Káji Haniky. Jeho aktuální náskok činí 7 bodů, a ačkoliv v Katalánsku skončil mimo pódiové stupně, tak svůj bodový náskok na druhého Fenatiho zvýšil. Na třetí pozici se vrátil zkušený Efren Vazquez. Top-5 bodové tabulky MS kompletují Alex Rins a vítěz z Barcelony Alex Marquez.

Náš Rookie Karel Hanika je nyní v tabulce na místě 18., když ze sedmi příležitostí celkem čtyřikrát bodoval, z toho dvakrát byl odmávnut cílovou šachovnicí v Top-10.

Těsně před odletem do Nizozemí se Hanika nejdříve ještě několika slovy vrátil k minulému závodu v Katalánsku: „Barcelona rozhodně nebyla špatným víkendem, jen si myslím, že výsledek neodpovídá tomu, na co jsme ve skutečnosti měli. Opět vše ovlivnilo první kolo, kdy do mě vrazil zase ten stejný jezdec [Antonelli – pozn. red.]a já tím ztratil asi 5 pozic a pak jsem musel bojovat ve druhé skupince. Tam se jelo hodně tvrdě, většina jezdců zde závodila tak, jak kdyby to bylo už poslední kolo celého závodu. Naučil jsem se ale bojovat v MS a to se bude v Assenu jistě hodit.“

Mezi Barcelonou a Assenem sklátila sice Haniku viróza, ale nyní je už úplně v pořádku: „Ano to je pravda, ale nyní jsem už opravdu ok a to je důležité. Na Assen se těším opravdu hodně, vloni se mně tam dařilo, takže doufám, že to letos bude stejné. Trať mně opravdu vyhovuje, takže uvidíme. V tabulce to sice moc slavné není, ale to nás zas tak moc netrápí. Je tam totiž řada jezdců, kteří mají na svém kontě jeden dobrý výsledek a pak nic. My naopak víme, že můžeme být v klidu rychlejší než jsou oni. Co se týká dalšího Rookieho Eney, tak ten mě ani nepřekvapil, prostě mu to sedlo a to opravdu hodně“, řekl před dalším letošním závodem tovární jezdec KTM Karel Hanika.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře