Kevin Schwantz se dočkal a šampionát má doma v Texasu

Americká legenda z prostředí motocyklových závodů sehrála klíčovou roli při podpisu desetileté smlouvy mezi Dornou a představiteli texaského závodního okruhu v čele s Tavem Hellmundem.
Kevin Schwantz se dočkal a šampionát má doma v Texasu

Kevin Schwantz vyhrál mistrovství pětistovek v roce 1993 a příchod světového šampionátu do jeho rodného státu vítá s velkým nadšením. Američan se motocyklům věnuje dodnes a pracuje s mladými, začínajícími jezdci, kteří třeba jednou budou slavit úspěchy na domácí půdě v Austinu.

Dráha okruhu, jihovýchodě od hlavního města Texasu se teprve staví, ale už nyní Schwantz věří, že bude pro jezdce a samozřejmě diváky velmi oblíbená. Navíc teď areál v Austinu dostal jméno Okruh Amerik (Circuit of the Americas™) a to slibuje pro všechny velkou podívanou, protože na vybavení se určitě šetřit nebude.

„Jsem opravdu nadšený, jak sleduji vývoj tohoto zařízení a myslím, že bude vysoce atraktivní,“ uvedl Kevin Schwantz pro motogp.com. „Z pohledu jezdce to bude myslím skvělá dráha. Bude to skutečná výzva, bude bezpečná a s dlouhým kolem také hezká. Jako jezdec budete muset pracovat tak, aby jste nastavil stejně dobrá kola a dokázal se tak udržet v přední části závodního pole. Je tam spousta zajímavých věcí a pro mě je to hodně slibné.“

„Jedním z mých velmi dobrých přátel tady v Texasu je Tavo Hellmund a to on dal celý projekt dohromady. Je jedním ze tří majitelů tohoto zařízení a když jsem s ním hovořil, mluvil o formuli 1 a já uvažoval nad tím, že z hlediska bezpečnosti si musíme být jisti, že jsme neudělali nic, co by nám tu bránilo dostat motocykly.“

Kevin Schwantz nějakou dobu strávil s projektanty okruhu a společně udělali vše proto, aby nově vznikající okruh v Austinu splňoval nejen bezpečnostní parametry pro automobilové soutěže, ale také pro motocykly. Grand Prix v Texasu díky tomu posílí svůj status top šampionátu světa v podvědomí americké veřejnosti.

„Vše je o jezdcích. Pokud se jim líbí, mají to místo rádi a cítí se tam bezpečně, budou jeho největšími zastánci, budou hovořit o tom, jak se tam závodí a to je to, co sem lidi přiláká. Chceme se tady pokusit vytvořit stejný zájem o MotoGP, jaký je ve Španělsku nebo Itálii. Chceme být jedním z prvních dvou nebo tří špičkových sportovních odvětví,“ řekl Schwantz.

V Austinu mají v plánu vybudovat závodní areál, který nabídne veškerý komfort nejen samotným závodníkům, ale také divákům a fanouškům, protože to je nezbytná součást každého podniku. Cílem je, aby si prostě nikdo nenechal podnik motocyklového šampionátu ujít. Příkladem je dostupnost okruhu, který leží jen deset mil od hlavního města (Austinu) a v polovině cesty je letiště, což pro Američany představuje důležitý faktor.

Součástí práce Kevina Schwantze je také nezbytná propagace a v tom má Američan bohaté zkušenosti. „To je přesně to, co už jsem při některých příležitostech dělal v minulosti s Lagunou Seca a Indianapolisem. Co chci udělat, je pokusit se získat pro náš sport uznání, které si zaslouží. Laguna Seca má Wayne Raineyho, Eddie Lawsona a všechny ty lidi z Kalifornie, když mám možnost také pomůžu a to samé bude tady v Texasu,“ řekl závěrem Američan, který má jen dvacet minut cesty od okruhu svou školu pro mladé talenty, takže na nově vznikající areál snů má spoustu času.


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.