Komise Grand Prix schválila zavedení nového druhu penalizace

Počínaje 1. březnem tohoto roku byl zaveden nový druh penalizace - tzv. "long lap penalty".
Komise Grand Prix schválila zavedení nového druhu penalizace

Komise Grand Prix se sešla ve složení: Carmelo Ezpeleta (Dorna), Paul Duparc (FIM), Hervé Poncharal (IRTA) a Takanao Tsubouchi (MSMA) a dohodla se, že s okamžitou platností zavede nový druh penalizace.

Dosud bylo možné za některé přestupky udělit jezdci trest v podobě přepuštění jedné pozice soupeři, což ovšem mnohdy mohlo být považováno za nespravedlivé, protože samozřejmě záleželo na tom, jak daleko vzadu je soupeř, kterému měl jezdec svou pozici přepustit. Bylo tedy třeba hledat jinou variantu trestu, která by byla spravedlivější.

Během testů MotoGP v Kataru jezdci vyzkoušeli variantu tzv. "long lap penalty". Jedná se o to, že by potrestaný jezdec musel v předem určeném místě dráhy projet delší variantou zatáčky. To by jezdce mělo zbrzdit až o dvě sekundy.

MotoGP: Na úvod byl v Kataru nejrychlejší Viňales

MotoGP: Na úvod byl v Kataru nejrychlejší Viňales

Ohlasy jezdců na tento způsob penalizace ovšem nejsou zcela pozitivní. Mnozí z jezdců se totiž obávají možnosti, že by při návratu potrestaného jezdce na dráhu mohlo docházet ke srážkám s jinými jezdci.

Navzdory této obavě však byla penalizace schválena a od tohoto měsíce by měla být alespoň zčásti uplatňována u přestupků, za něž by jezdci v minulosti byli trestáni odsunem o jednu pozici vzad. Nicméně penalizace v podobě odsunu o jedno místo vzad zůstane v platnosti jako jedna z možných alternativ trestu.

Původně byla "long lap penalty" zamýšlena jako způsob trestu za překročení limitů dráhy, ale nakonec bude moci být udělena i za jiné přestupky, u nichž to komisaři shledají za vhodné.

Jezdec, který obdrží tzv. "long lap penalty", bude muset do tří kol od obdržení trestu projet určeným místem. Tím místem by měla být některá z únikových asfaltových zón na vnějšku zatáčky. Oblast bude vyznačena čarami.

Pokud například z důvodu vyvěšení červené vlajky nebude moci takto učinit, budou k jeho času v cíli připočteny dvě sekundy, případně i více sekund. 

Zdroj: motogp.com, foto: Box Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře


3. července | Letošní GP České republiky se opravdu pojede bez diváků, definitivně to potvrdil pořádající Spolek. Již zakoupené vstupenky budou platit na příští rok.
18. června | Jihomoravský kraj dnes podpořil konání GP České republiky v letošním a příštím roce. V úterý už podporu schválili i zastupitelé města Brna.
17. června | Příští týden budou v Misanu testovat některé týmy MotoGP a WSBK.
16. června | Zastupitelé města Brna dnes podpořili konání GP České republiky v letošním i příštím roce. Na oba ročníky Brno přispěje maximálně 60 miliónů korun. Ve čtvrtek bude o GP jednat zastupitelstvo Jihomoravského kraje.
11. června | Nový kalendář MotoGP pro rok 2020 byl zveřejněn. Začne se v červenci v Jerezu. odkaz