Komise Grand Prix schválila zavedení nového druhu penalizace

Počínaje 1. březnem tohoto roku byl zaveden nový druh penalizace - tzv. "long lap penalty".
Komise Grand Prix schválila zavedení nového druhu penalizace

Komise Grand Prix se sešla ve složení: Carmelo Ezpeleta (Dorna), Paul Duparc (FIM), Hervé Poncharal (IRTA) a Takanao Tsubouchi (MSMA) a dohodla se, že s okamžitou platností zavede nový druh penalizace.

Dosud bylo možné za některé přestupky udělit jezdci trest v podobě přepuštění jedné pozice soupeři, což ovšem mnohdy mohlo být považováno za nespravedlivé, protože samozřejmě záleželo na tom, jak daleko vzadu je soupeř, kterému měl jezdec svou pozici přepustit. Bylo tedy třeba hledat jinou variantu trestu, která by byla spravedlivější.

Během testů MotoGP v Kataru jezdci vyzkoušeli variantu tzv. "long lap penalty". Jedná se o to, že by potrestaný jezdec musel v předem určeném místě dráhy projet delší variantou zatáčky. To by jezdce mělo zbrzdit až o dvě sekundy.

MotoGP: Na úvod byl v Kataru nejrychlejší Viňales

MotoGP: Na úvod byl v Kataru nejrychlejší Viňales

Ohlasy jezdců na tento způsob penalizace ovšem nejsou zcela pozitivní. Mnozí z jezdců se totiž obávají možnosti, že by při návratu potrestaného jezdce na dráhu mohlo docházet ke srážkám s jinými jezdci.

Navzdory této obavě však byla penalizace schválena a od tohoto měsíce by měla být alespoň zčásti uplatňována u přestupků, za něž by jezdci v minulosti byli trestáni odsunem o jednu pozici vzad. Nicméně penalizace v podobě odsunu o jedno místo vzad zůstane v platnosti jako jedna z možných alternativ trestu.

Původně byla "long lap penalty" zamýšlena jako způsob trestu za překročení limitů dráhy, ale nakonec bude moci být udělena i za jiné přestupky, u nichž to komisaři shledají za vhodné.

Jezdec, který obdrží tzv. "long lap penalty", bude muset do tří kol od obdržení trestu projet určeným místem. Tím místem by měla být některá z únikových asfaltových zón na vnějšku zatáčky. Oblast bude vyznačena čarami.

Pokud například z důvodu vyvěšení červené vlajky nebude moci takto učinit, budou k jeho času v cíli připočteny dvě sekundy, případně i více sekund. 

Zdroj: motogp.com, foto: Box Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

15. května | Bastianini vítězí potřetí v letošní sezóně. odkaz
15. května | Závod Moto3 bude restartován a zkrácen na 14 kol. Jezdci se na startu seřadí dle původních pozic z kvalifikace.
15. května | Závod Moto3 je přerušen. v Le Mans začalo pršet. odkaz
14. května | Deniz Öncü měl dnes nepříjemný pád. Musel do zdravotního střediska na vyšetření, ale nakonec je v pořádku. odkaz
2. května | Server odkaz dnes přišel s informací, že Suzuki na konci letošního roku opustí MotoGP. Očekává se, že brzy by mělo být vydáno oficiální oznámení.