Komise Grand Prix schválila zavedení nového druhu penalizace

Počínaje 1. březnem tohoto roku byl zaveden nový druh penalizace - tzv. "long lap penalty".
Komise Grand Prix schválila zavedení nového druhu penalizace

Komise Grand Prix se sešla ve složení: Carmelo Ezpeleta (Dorna), Paul Duparc (FIM), Hervé Poncharal (IRTA) a Takanao Tsubouchi (MSMA) a dohodla se, že s okamžitou platností zavede nový druh penalizace.

Dosud bylo možné za některé přestupky udělit jezdci trest v podobě přepuštění jedné pozice soupeři, což ovšem mnohdy mohlo být považováno za nespravedlivé, protože samozřejmě záleželo na tom, jak daleko vzadu je soupeř, kterému měl jezdec svou pozici přepustit. Bylo tedy třeba hledat jinou variantu trestu, která by byla spravedlivější.

Během testů MotoGP v Kataru jezdci vyzkoušeli variantu tzv. "long lap penalty". Jedná se o to, že by potrestaný jezdec musel v předem určeném místě dráhy projet delší variantou zatáčky. To by jezdce mělo zbrzdit až o dvě sekundy.

MotoGP: Na úvod byl v Kataru nejrychlejší Viňales

MotoGP: Na úvod byl v Kataru nejrychlejší Viňales

Ohlasy jezdců na tento způsob penalizace ovšem nejsou zcela pozitivní. Mnozí z jezdců se totiž obávají možnosti, že by při návratu potrestaného jezdce na dráhu mohlo docházet ke srážkám s jinými jezdci.

Navzdory této obavě však byla penalizace schválena a od tohoto měsíce by měla být alespoň zčásti uplatňována u přestupků, za něž by jezdci v minulosti byli trestáni odsunem o jednu pozici vzad. Nicméně penalizace v podobě odsunu o jedno místo vzad zůstane v platnosti jako jedna z možných alternativ trestu.

Původně byla "long lap penalty" zamýšlena jako způsob trestu za překročení limitů dráhy, ale nakonec bude moci být udělena i za jiné přestupky, u nichž to komisaři shledají za vhodné.

Jezdec, který obdrží tzv. "long lap penalty", bude muset do tří kol od obdržení trestu projet určeným místem. Tím místem by měla být některá z únikových asfaltových zón na vnějšku zatáčky. Oblast bude vyznačena čarami.

Pokud například z důvodu vyvěšení červené vlajky nebude moci takto učinit, budou k jeho času v cíli připočteny dvě sekundy, případně i více sekund. 

Zdroj: motogp.com, foto: Box Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

23. února | Fausto Gresini zemřel. Spekulace o jeho smrti se objevily už včera, následně však byly vyvráceny. Nyní Gresiniho smrt potvrdil tým Gresini Racing. odkaz
23. února | Během včerejška se objevovaly zprávy, že Fausto Gresini zemřel na koronavirus. Tým tyto informace následně vyvrátil, nicméně dle posledních zpráv je Gresiniho stav velmi kritický. odkaz
17. února | Marc Márquez dnes slaví 28 let. odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 42 let. odkaz
11. února | Fabio Quartararo přiznal, že v prosinci prodělal Covid. Už je ale zase v pořádku. odkaz