Kornfeil do Moto2? „Ještě na to nejsem dost zralý“, říká.

Na stránkách Jakuba Kornfeila je zveřejněný rozhovor, který vám zde dáváme v kopii. Mluví o letošní sezoně a dalších zajímavostech.
Kornfeil do Moto2? „Ještě na to nejsem dost zralý“, říká.

Kubajz, na úvod rozhovoru Ti položím jednu netradiční otázku. Jak zatím hodnotíš své dosavadní výkony sezony 2013?

Kubajz#84: „ Ze svých výkonů jsem více zklamaný než nadšený. Vývoj sezony jsem si od prvopočátku představoval úplně jinak.“

V úvodu šampionátu jsi dvakrát skončil na pátém a šestém místě, proč myslíš, že se na tato umístění nepodařilo navázat i v dalších závodech?

Kubajz#84: „V Jerezu i v LeMans jsem závodil s tím, že nějak odjedu závod, a do toho nějak odjetého závodu dám své maximum. Tímto narážím trošku taky na to, že jsem měl i další povinnost vůči dokončení svého středního vzdělání. Tím pádem jsem závodil tak nějak, řekněme s lehkostí. Od závodu v LeMans, kdy jsem úspěšně složil maturitu, se má pozice strašně změnila. Je pravda, že od té doby se to snažím jen a pouze napodobit.“

Dle mého názoru jsi zatím předvedl nejlepší výkon roku v Brně (8. místo) a to i přesto, že máš na svém kontě dvakrát umístění z nejlepší šestice. Který závod naopak hodnotíš ty jako svůj nejlepší z hlediska jeho průběhu?

 Kubajz#84: „Ano, brněnského závodu si cením asi nejvíc. Dokázal jsem, co jsem chtěl. A druhé bude přeci jen LeMans, protože na to, v jakých podmínkách se jelo, to byl docela solidní výkon.“

Během závodů jsme svědky toho, že se dokážeš obrovsky posunout proti své startovní pozici. Kde vidíš největší problém kvalifikací?

Kubajz#84: „Kdybych o tom problému věděl, rozhodně bych dělal věci jinak. Snažíme se na něj dojít a řešit ho. Nicméně, docházíme na fakt, který se nám potvrzuje i v závodech. Prostě asi úplně nedokážu jezdit za někým v pytli a vyvézt se tak pro potřebný čas. Jsem spíše samostatný jezdec.“

Teď si dovolím zajít trošku někam jinam. Když jsi podepisoval smlouvu, čekalo se, že přicházíš do týmu, který je schopný bojovat o podia. Místo toho ale celý rok bojujete s technikou, není pro Tebe tento krok spíše zklamáním?

Kubajz#84: „Nenazval bych to zklamáním. To je prostě riziko podnikání. Loni Kalex fungoval výborně, letošní specifikace je na tom bohužel trošku jinak. Všichni, ať už mechanici, nebo továrna Kalex, dělají vše pro to, aby se situace změnila.“

Jak na jezdce působí to, že podepisuje smlouvu s manažerem týmu (Johanem Stigefeltem) a nakonec tým vede někdo úplně jiný?

Kubajz#84: „Ono pro výběr týmu je obrovsky důležité taky to, jaký manažer ho vede. My na konci sezony 2012 vedli jednání se Stigefeltem. Vím, že je to opravdu renomovaný manažer s velkými zkušenostmi. Ostatně, on vychoval Luise Saloma. Náš současný manažer tým vede trošku jinak. Přiznám se, že já, podle toho, co jsem mohl poznat, bych volil spíše Stiggyho cestu.“

Když už jsme zmínili jméno Johan Stigefelt, ve Tvých tiskových zprávách se tohle jméno několikrát objevilo. Znamená to tedy, že spolupracujete, i když už není součástí tvého závodního týmu? Pokud ano, můžeš prosím specifikovat, o jaký druh spolupráce se jedná?

Kubajz#84: „Ano, s Johanem úzce spolupracuji již od německé Velké ceny. Spolupráce probíhá jen a pouze díky mému generálnímu partnerovi firmě Redox, který dokázal vyhovět požadavkům tohoto  riders kouče.“

Samozřejmě všechny zajímá, kam se vydáš příští rok. Chystáš se na nějakou změnu, ať už týmu, nebo snad dokonce kategorie?

Kubajz#84: „Uznávám, že jsme měli jistou možnost v Moto2. A to musím říct, že velmi lukrativní. Nicméně jsme ji odmítli. Myslím, že na Moto2 ještě nejsem jezdecky dostatečně vyspělý. Je to hodně těžká a vyrovnaná kategorie, kam musí přijít, jak já říkám,“hotový“pilot. Hmm, další změny. Tak mě napadá, co by stálo za zmínku, že od závodního víkendu v Misanu spolupracujeme s někým, s kým byl v minulosti dost spjat Jorge Lorenzo.“

A co se týmu týká?

Kubajz#84: „Variant je stále několik. Já samozřejmě vím o tom, co se napsalo na Twitteru. Prozatím je to ale tak, že žádný kontrakt na sezonu 2014 podepsaný není.“

Jako vítěz RedBul Rookies Cupu tuto sérii určitě sleduješ, co říkáš na Karla Haniku?

Kubajz#84: „Upřímně řečeno, letos tam byl Karel naprostý fenomén. Na straně druhé, zvážíme-li podmínky, jaké jsou pro motosport v České republice, je úžasné, že sérii za dobu jejího konání vyhráli dva Češi. Kája si to zasloužil. Letos tam prostě nebylo lepšího kluka, takže je titul ve správných rukou.

Pořád se objevují spekulace o tom, že by mohl Hanika nastoupit v barvách týmu Ajo, případně na jiné z továrních motocyklů KTM v Moto3. Spoustu lidí by asi zajímalo, jestli cítíš nějaký tlak z případné Karlovy přítomnosti na startu nejslabší kubatury?

Kubajz#84: „Kája si místo v Moto3 zaslouží, o tom není pochyb. Na dráze to bude jen další soupeř, nic víc, nic míň. Nechci tam mít žádný český mistrák, jako měli Abraham s Peškem a dívat se na to, jestli já porazím jeho nebo on mě. Prostě jedeme proti světu a hotovo.“

17. srpna | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy první…

Po Brně se jezdci hned vydali do Rakouska, kde se odehrála velká bitva mezi Dovim a Márquezem. Vítězně z ní nakonec vyšel Dovi. Márquez dojel druhý a na podium se dostal i Dani Pedrosa.

15.  8.  2017 |
Abraham si z Rakouska veze dva body

Abraham si z Rakouska veze dva body

V rakouském závodě se sice Abraham dlouho pohyboval na dvanácté příčce, ale v závěru už měl příliš opotřebované pneumatiky, takže klesl na čtrnácté místo.

14.  8.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
Příští rok pojede Redding u Aprilie

Příští rok pojede Redding u Aprilie

V pondělí vydala Aprilia oficiální prohlášení, že od příštího roku bude jejich novým jezdcem Scott Redding.

14.  8.  2017 |