Kornfeil si v náročných japonských podmínkách vyjel osmé místo

Kornfeil si v náročných japonských podmínkách vyjel osmé místo

Závod v Japonsku se jel za velmi nepříznivých klimatických podmínek. Jakub Kornfeil v něm vybojoval osmé místo.

Naprosto celý japonský víkend se nesl ve znamení deště a mokré dráhy, pršelo po všechny tři dny a to mnohdy i hodně vydatně.

Po volných trénincích byl Kornfeil pětadvacátý. V kvalifikaci zajel dvacátý čas, ale vzhledem k tomu, že Joan Mir přijížděl do Japonska s penalizací šesti míst na startu a kvalifikoval se jako čtrnáctý, klesl tedy na dvacáté místo a Kornfeil tím pádem vyrážel jako devatenáctý.

„Na vodě bychom měli být mnohem výš. Dvacáté místo bych bral na suchu a cenil bych si ho. V těchto podmínkách jsem chtěl alespoň top 15. Tento víkend bojujeme s věcmi, které jsem ještě nezažil. Problémem jsou snímače telemetrie. Data nám od včerejška ukazují podivné věci, takže nastavování je pak o to těžší. V ranním tréninku jsem měl navíc lehký pád, takže to na celkové pohodě moc nepřidá. Kvalifikace jako taková nebyla úplně špatná. Problém je, že trvalo dlouhou dobu, než jsem se dostal do tempa. Navíc jsme neměli úplně hotové nastavení, takže na osychající trati jsem musel ještě k mechanikům, kde jsem strávil docela dost času. Ideální je, když se na trati můžete zdržet po celou dobu tréninku. To je na vodu nejlepší, protože si to postupně osaháváte a pak to tam můžete vsadit. Mně se to podařilo až na konci tréninku za Canetem. I když to nebylo v úplně bezprostředním kontaktu, aspoň na tu dvacítku to stačilo. Na zítřek hlásí opět déšť, tak uvidíme. Trať je hodně zrádná. Moc nedrží, takže pokud bude pršet, mohly by se podmínky podobat těm v Misanu. Nebudeme ale předbíhat událostem, úkol číslo jedna je, abychom byli na závod dobře připraveni,“ sdělil po kvalifikaci český jezdec.

Závod byl opravdu náročný. Ráno na okruhu vytekl olej z Mignova stroje, což zapříčinilo velké posunutí programu, závod Moto3 se jel později a musel být zkrácen na třináct kol. Pršelo vydatně a viditelnost byla špatná. Kornfeil se chvíli objevil i na šestém místě, ale nakonec dojel osmý.

„Dnešní podmínky byly extrémně těžké. Ve vzduchu lítalo tolik vody, že ani viditelnost nebyla úplně nejlepší. Nechápu, jak jsme dřív mohli závodit bez zadních světel. Od samého začátku jsem se snažil maximálně koncentrovat a dělat co nejméně chyb, abych nepřišel o kontakt s jezdci před námi. I když jsem na motorce neměl ani zdaleka ideální pocit, docela se mi dařilo jít dopředu. Pár kol před koncem jsem byl dokonce šestý. To je super progres. Motorka neustále klouzala i v úsecích, kde se nejede v až tak velkém náklonu. Snažil jsem se tedy jet na nižší převodové stupně, mít co nejvyšší možné otáčky, aby byl zadní grip co nejvyšší. Koncem závodu se na mě přitáhli Öttl a Di Giannantonio. Öttl mě ometl na rovince a Fabia už jsem za sebou nedokázal udržet. Je to škoda, ale chtěl jsem jet hlavou a co nejméně riskovat. Na body se nedostáváme každý závod, takže přijít o ně hloupou chybou by nebylo dobré. Budu se opakovat, ale takové podmínky už dlouho nepamatuji. Toto osmé místo je pro mě tím pádem opravdu hodně cenné. Děkuji všem, co dnes brzy vstali, aby drželi palce!“ prohlásil po nedělním závodě Kornfeil.

Zdroj: TZ, foto: Pruestl GP

Doporučujeme

Články odjinud