Královská kubatura v roce 2009

Část první - Před prvním závodem v Kataru.
Klepněte pro větší obrázekZačátek letošní sezony světového šampionátu závodů silničních motocyklů byl v mnohém jiný než ty předchozí, protože celosvětová ekonomická krize zasáhla i tento svět na dvou kolech a to mělo zásadní vliv na léta zaběhnutý systém, který doznal podstatných změn.

První známkou toho, že se něco děje bylo rozhodnutí Kawasaki okamžitě opustit světový šampionát. První informace se objevily již koncem roku 2008 a Kawasaki dlouho trvalo než se dopracovali k oficiálnímu zdůvodnění svého rozhodnutí. Nicméně jejich oba jezdci John Hopkins a Marco Melandri zůstali najednou bez práce a mistrovství světa bez dvou závodních motocyklů na startovním roštu.

Dorna mohutně bojovala, aby vedení japonské společnosti přimělo své rozhodnutí změnit a to se také podařilo, když v hodině dvanácté přišel na scénu soukromý tým Hayate Racing s modelem motocyklu Kawasaki ZX-RR pro rok 2010. Na jeho vývoji Japonci pracovali až do posledního předsezonního testu a od prvního závodu už fungovali pouze jako servis a dodavatel náhradních dílů, což v závěru sezony týmu v mnohém komplikovalo život.

Situace nebyla začátkem roku růžová, což vyvolalo jednání Komise Grand Prix během únorové schůzky v Ženevě, kde zvolení zástupci odsouhlasili hned několik změn v předpisech, které v mnohém pozměnily podobu šampionátu. První změnou byla podoba závodního víkendu. Zrušili páteční dopolední trénink a jezdci královské kubatury navíc přišlo o patnáct minut v každém tréninku a kvalifikaci. Tento systém ale v průběhu sezony doznal další změny, protože na žádost jezdců a týmů všechny kubatury mají od francouzské Grand Prix v pátek hodinový trénink a MotoGP si hodinu ponechala rovněž v tréninku v sobotu dopoledne a v odpolední kvalifikaci.

Další změna proběhla u pohonných jednotek. V Ženevě odsouhlasili použití jen pěti motorů ve zbývajících závodech sezony po Velké ceně České republiky. Navíc pro rok 2010 bude omezení mnohem tvrdší, takže motory jako takové doznají značných změn v konstrukci, protože jejich životnost bude velmi důležitá. I v tomto případě se pravidla později upravila, protože za výměnu motoru nad stanovený limit měl být penalizován jezdec, ale to se změnilo a penalizace se dotkne jen výrobce v soutěži Poháru konstruktérů.

Únorové zasedání Komise Grand Prix rovněž s okamžitou platností zakázalo použití elektronického řízení startu, elektronického řízení tlumení a keramických brzdových materiálů. Hodně diskutovaným tématem bylo testování v průběhu sezony. Testy byly jen dva a to po závodu v Barceloně a v Brně, kterého se mohli zúčastnit jezdci pod smlouvou. Pro sezonu 2010 je omezení v předsezonních testech ještě horší, protože v tomto případě mají jezdci k dispozici jen šest dnů na dráze a potom už ostrý start do sezony v Kataru.
Klepněte pro větší obrázek
Rovněž se projednávala otázka náhradních motocyklů, protože druhá motorka také stojí peníze, ale vzhledem k tomu, že v letošním roce hrál náhradní motocykl velmi důležitou roli hned ve dvou případech mokro-suchého závodu, tak z této myšlenky nakonec sešlo a v Assenu mu pro sezonu 2010 dali požehnání. V Assenu také Komise Grand Prix schválila časový rozvrh závodních víkendů, kde v případě MotoGP zůstává stejný model jako letos, to znamená třikrát šedesát minut plus samostatný závod.

Další a poslední výraznou změnou bylo v letošním ročníku světového šampionátu pravidlo jednotného dodavatele pneumatik. Oficiálním dodavatelem byl pro MotoGP vybrán japonský Bridgestone, který svou roli zvládl na výbornou a jezdci na stejném obutí v mnoha případech překonali rekordy okruhů z předchozích let. V kvalifikaci již neexistoval pojem kvalifikační guma, protože v tomto roce používali jezdci výhradně závodní pneumatiky a pro to, aby zajeli rychlé kolo ve většině případů jen použili její měkčí směs.

To, že Japonci neměli v pneumatikách konkurenci neznamenalo, že usnou na vavřínech, ale jejich vývojové oddělení pracovalo na plné obrátky, aby uspokojili potřeby jezdců. V mnohém jim tak usnadnili situaci, když v průběhu sezony nasadili asymetrickou zadní pneumatiku, která lépe zvládala okruhy s rozdílným počtem pravých a levých zatáček.

Kawasaki sice opustila šampionát, ale do sezony 2009 vstupoval nový tým bratrů Nietových pod názvem Grupo Francisco Hernando a v sedle jejich Ducati GP9 neseděl nikdo jiný než Sete Gibernau, který se na závodní dráhu vracel po dvouleté přestávce. Od jeho posledního závodu se šampionát v mnohém změnil a Gibernau už nedokázal zachytit rytmus dravých jezdců královské kubatury. V Laguně Seca Španěl po výjezdu mimo trať závod nedokončil a do Německa už tým Grupo Francisco Hernado nepřijel, takže v tomto momentu pro Sete Gibernaua sezona skončila a jak sám uvedl v době, kdy se jim začalo dařit.

Podobný osud potkal v červenci japonského jezdce Yuki Takahashiho, který letos poprvé závodil s Hondou Scot Racingu v královské kubatuře a sezona pro něho skončila závodem v holandském Assenu. HRC nebylo nadšeno představou odchodu jediného Japonce z MotoGP, ale rozhodnutí týmu respektovali. Na místo Takahashiho přišel po krátké zkušenosti mezi čtvrtlitry Maďar Gabor Talmaci a v jeho případě to možná nebyl nejšťastnější moment pro vstup do top kubatury světového šampionátu.

Nicméně koncem sezony 2009 se Scot Racing opozdil s platbou za dvě nové Hondy RC212V a HRC jim už druhou možnost nedalo. Těžko říct, proč tak tvrdé rozhodnutí, když v jejich čtvrtlitrovém týmu vyhrál Japonec s Hondou, ale možná si tehdy měli přeci jenom dobře výměnu Takahashiho rozmyslet. Každopádně výsledek je takový, že Scot Racing odchází z královské kubatury a v roce 2010 bude závodit pouze v třídě Moto2.

Klepněte pro větší obrázekV dubnu konečně nadešel čas prvního závodu sezony. Jezdci a jejich týmy přijeli do Kataru, kde se již druhým rokem mělo závodit pod světly reflektorů, ale počasí v této části světa na okraji pouště předvedlo něco nečekaného, protože v den závodu začalo intenzivně pršet a zahajovací Velkou cenu sezony tak museli v případě MotoGP přesunout o den později na pondělí třináctého dubna. Nikdo zatím netušil, že právě déšť sehraje velmi důležitou roli v hned několika závodech Grand Prix sezony 2009.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

11:25 | Johann Zarco dnes slaví 28 let.
15. července | Pol Espargaro, Alex Rins a Jack Miller upadli hned po startu: odkaz
15. července | Alonso Lopez musel po nehodě v závodě do zdravotního střediska. odkaz
15. července | Aleix Espargaro dnes nepojede z důvodu poranění hrudníku. odkaz
15. července | Do zdravotního střediska musel po své nehodě i Fabio Quartararo. odkaz

Harmonogram

GP České republiky, Brno
Pátek 3. srpna
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 4. srpna
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 5. srpna    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00