Kubatury 125ccm a Moto2 ve Valencii

V pátek zahájili jezdci nejnižší kubatury první den příprav na nedělní Velkou cenu Valencie, která jako již tradičně uzavírá sezonu motocyklového šampionátu a definitivně uzavře jeho dvaašedesátý ročník.
Kubatury 125ccm a Moto2 ve Valencii

Třída 125ccm

V nejnižší třídě světového šampionátu budeme v neděli svědky rozhodujícího souboje o titul mistra světa. Ve hře je dvojice závodníků Marc Márquez z Red Bul Ajo Motorsport a Nicolas Terol z Bancaja Aspar. Oba jsou Španělé, takže je předem jasné, že v letošním ročníku mistrovství světa získají titul mistra světa pouze zástupci jedné země a to Španělska.

Marc Márquez po vítězství v Portugalsku získal před druhým Terolem náskok sedmnácti bodů. V jeho případě to znamená, že nemusí tolik riskovat a to samozřejmě představuje velkou výhodu. Nicolas Terol naopak musí zariskovat a jet na maximum, aby závod ve Valencii vyhrál. V prvním tréninku mu vypověděla službu jeho Aprilie a problémy takového charakteru si v samotném závodu absolutně nemůže dovolit.

V posledním kole si může Pol Espargaró ještě vybojovat titul vicemistra světa. Pro jezdce Tuenti Racing by to ale znamenalo projet cílem minimálně druhý a pro Nicolase Terola pak ten nejhorší možný scénář a to, že by závod nedokončil nebo jen s minimem bodů jedenáctý. Protože Terol musí riskovat, není Espargaró vůbec bez šance.

Český závodník Jakub Kornfeil je v průběžném pořadí šampionátu sedmnáctý. Má sedmadvacet bodů, na šestnáctého Holanďana Jaspera Iwemu ztrácí sedm a na patnáctého Adriana Martina osm bodů. Protože holandský jezdec CBC Corse po nehodě v Portugalsku do posledního podniku sezony nenastoupil, má Kornfeil možnost sezonu ukončit na šestnácté pozici. Potřebuje ale závod dokončit osmý a to nebude vůbec jednoduché. V prvním tréninku mu patřil dvaadvacátý čas.

Třída Moto2

O titulu mistra světa je od závodu v Malajsii rozhodnuto. Vítězem premiérového ročníku šestistovek je Španěl Toni Elías, který se pokusí úspěšnou sezonu završit co nejlepším výsledkem před domácím publikem. Velká bitva ale proběhne o titul vicemistra světa mezi domácím jezdcem Mapfre Aspar Juliánem Simónem a Italem Andrea Iannonem.

Simón je v této chvíli druhý s náskokem šesti bodů. To není velký rozdíl, takže v neděli budeme svědky skutečně napínavé podívané. Andrea Iannone si v Portugalsku mohl hodně polepšit, protože po startu z hloubi pole vyrazil vstříc předním příčkám a dostal se až na čtvrté místo. Bohužel pro Itala svou snahu přehnal natolik, že havaroval a nezískal jediný bod. To ho v konečném důsledku může stát titul vicemistra.

Julián Simón ale v poslední době rovněž velmi chybuje, takže závod ve Valencii bude válkou nervů a vyhraje ten, kdo se na nedělní závod dokáže maximálně koncentrovat a podaří se mu prodat své letošní zkušenosti v sedle čtyřtaktu tím nejlepším možným způsobem.

Karel Abraham po šestnácti kolech sezony figuruje na čtrnáctém místě a je velká škoda závodů, které letos musel vynechat pro zranění. Situace by tak mohla vypadat úplně jinak. Nicméně na první desítku ztrácí patnáct bodů, ale na třináctého Roberta Rolfa jen body tři, což už je celkem rozumný rozdíl vzhledem k tomu, že v neděli pojede poslední závod sezony. Je tu také ale Alex Debon, který je jen o jediný bod za Abrahamem. Uvidíme jak to nakonec dopadne. Český jezdec si v nové kubatuře šestistovek vede velmi dobře a po skončení závodu ve Valencii se stane členem elitní skupiny jezdců MotoGP, kde bude závodit s motocyklem Ducati.


17. února | Marc Márquez dnes slaví 26 let. odkaz
17. února | To celebrate @marcmarquez93's 26th birthday, we're throwing it back to his 7 World titles celebrations 🎉 #Level7 odkaz
17. února | 🎉 Happy birthday to the fastest, and happiest, 26 year old we know!🎂 ¡Felicidades campeón! Here's to always pushin… odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 40 let: odkaz
9. února | What’s a weekend without a fresh meme? 😉 @MotoGP @Rins42 #SUZUKing odkaz