Letošní model Yamahy je v mnohém lepší

Podle Jerry Burgesse Yamaha dosáhla jednoho ze svých hlavních cílů pro nadcházející sezonu, když se jim na nové YZR-M1 podařilo zlepšit zadní přilnavost.

Stejně jako zlepšení výkonu a prodloužení životnosti jejich čtyřválcového motoru, bylo pro Yamahu důležité zvýšit přilnavost na zadním kole, čehož dosáhli nasazením nového podvozku YZR-M1.

To, že se japonský výrobce dokázal s požadavky továrních jezdců dobře vypořádat vypovídá výkon Valentina Rossiho v prvním testu na okruhu v Sepangu, kde v obou dnech zajel nejrychlejší časy na kolo.

Podle Burgesse je to citelné zlepšení, když pro Motorcycle News uvedl: „Zkoušeli jsme zlepšit zadní přilnavost. Bridgestone musí připravit pneumatiky, které vyhovují každému jezdci na startovním roštu, ať je to loni vzadu jedoucí Gabor Talmacsi nebo Valentino a Casey vpředu.“

„Nechápejte mě špatně, je to velmi dobrá pneumatika, ale jsou tam dva nebo tři jezdci, kteří by si pravděpodobně vybrali o něco silnější, kdyby tu šanci měli. Tuto šanci ale nemáme a nestěžujeme si na to,“ pokračoval Australan.

„Je na nás maximalizovat úroveň přilnavosti, kterou z této pneumatiky získáme, protože na ni možná vyvíjíme větší tlak než ostatní jezdci na startovním roštu. Je to jen o stylu práce s nastavením našeho motocyklu, které se přizpůsobí výkonu dostupných pneumatik.“

„Změnili jsme geometrii a tuhost podvozku, protože samozřejmě chcete docílit o trochu vyšší trakce. Možností jak toho docílit je vyšší váhou v zadní části a rozdílnou tuhostí kyvného ramene a podvozku.“

„Už od začátku, co jsme motocykl vyzkoušeli loni v Brně a ve Valencii to bylo dobré, ale pokud něco získáte vzadu, tak zákonitě o něco přijdete vpředu. Musíte samozřejmě zajistit, aby tento úbytek nebyl až příliš velký a neovlivnil tak jízdní vlastnosti. Je to trošku jak žonglování na tenkém ledě,“ řekl Jerry Burgess.

10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 27 let. odkaz
8. prosince | Alex Rins dnes slaví 22 let.
26. listopadu | Takhle jezdce moc často nevídáme: odkaz
26. listopadu | Od pátku 24. 11. je již možné zakoupit vstupenky na GP České republiky 2018.
23. listopadu | Alex Márquez testuje v Jerezu motocykl MotoGP. Nahradil zraněného Lüthiho. odkaz