Lorenzo: Nejlepší obrana je útok

Yamaha Factory Racing míří na východ k trojici závodů, které ve finále doplní poslední závod sezóny 2012 Grand Prix ve španělské Valencii. Vedoucí muž šampionátu MotoGP se domnívá, že útok je nejlepší cestou k obraně bodového náskoku, a s touto ideou nastoupí tento víkend do japonské Grand Prix.
Lorenzo: Nejlepší obrana je útok

Od červencové Velké ceny Spojených států v Laguně Seca Jorge Lorenzo svého největšího protivníka Daniho Pedrosu na trati neporazil. Nicméně to, že Dani Pedrosa neskóroval v Misanu – tím se vyrovnalo skóre nezaviněných incidentů s Lorenzovým Assenem – znamená, že Jorge Lorenzo má před posledními čtyřmi podniky větší náskok čítající 33 bodů.

Návrat Daniho týmového kolegy Caseyho Stonera přidává dalšího osvědčeného jezdce do mixu závodníků bojujících o vítězství. Jorge Lorenzo je však v domácí ceně jeho týmu Yamaha pevně rozhodnut bojovat o stupínek nejvyšší.

Ben Spies má s okruhem v Motegi zatím jen neblahé zkušenosti. V roce 2010 klesl po chybě z 6. startovní pozice až na 15. místo, o rok později havaroval, když byl v prvním kole atakován padajícím Valentinem Rossim. V obou případech však dokázal na svůj motocykl znovu nasednout a vybojovat nakonec osmé, resp. šesté místo. Po dvou pátých místech v posledních dvou závodech Ben Spies věří, že dokáže na těchto výsledcích stavět a že předvede fanouškům dobrou podívanou.

Okruh v Motegi, v roce 1997 původně navržený jako okruh testovací, má geometrické uspořádání s povrchem, který nabízí dobrou přilnavost umožňující projíždět četné zatáčky na druhý převodový stupeň. Brzdění a akcelerace jsou zde klíčovým faktorem pro zisk nejrychlejších kol.

Jorge Lorenzo:
„Do asijské části sezóny startujeme jako první v průběžném pořadí a po závodě v Aragónu v dobré kondici,“ řekl Lorenzo, v minulém závodě druhý za Pedrosou. „Určitě to bude velmi těžké, protože naši hlavní konkurenti jsou v této části sezóny velmi silní. My ale s kartami, které máme, musíme hrát tím nejlepším možným způsobem.“ „Motegi je trať, která se mi líbí. V roce 2009 jsem zde vyhrál a myslím, že i tento víkend tu můžeme opět o vítězství bojovat.“

Ben Spies:
„Na víkend se těším. Loni jsme tu měli trochu smůly, kdy Valentino havaroval a mě vzal s sebou. Na motorku jsem se vrátil a můžu říct, že pak jsme měli dobré tempo,“ řekl Ben. „V poslední době jsme měli i pár slušných umístění, takže doufejme, že tady, v domácím závodě Yamahy dokážeme dát dohromady další dobrý výsledek.“

Wilco Zeelenberg:
Týmový manažer Wilco Zeelenberg hovoří také spíše o navýšení bodového rozdílu než o obraně stávajícího vedení v šampionátu. „Motegi může být pro nás těžkou tratí, ale Jorge je velmi motivovaný a fit. Byl by to perfektní start do trojice závodů, kdybychom už tento víkend náš náskok zvětšili,“ řekl Zeelenberg.

Massimo Meregalli:
„Jsme potěšeni, že zde, na domovské půdě Yamahy, můžeme přinést japonským fanouškům skvělou podívanou. Před námi jsou čtyři závody, Jorge je ve velmi silné pozici, když vede šampionát, a Ben bez problémů dosahuje lepších výsledků. Motegi s mnoha stop-and-go zatáčkami je velmi unikátní trať. Doposud se nám v sezóně ve většině závodů dařilo připravit dobrý základ pro nastavení motocyklů, takže v pátek ráno poprvé uvidíme, jak bude na japonském okruhu pracovat litrová M1.“

Pomineme-li smolný závod v Assenu, Lorenzo v této sezóně skončil vždy první nebo druhý. Matematické vyjádření je jednoduché, Lorenzo si může dovolit ve zbývajících čtyřech závodech ztratit v průměru osm bodů. Bodový rozdíl mezi prvním a třetím místem je bodů devět...


18:38 | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 30 let.