Lorenzo opět vítězí a poráží druhého Pedrosu a třetího Stonera

Španěl vyhrál poprvé v Barceloně závod MotoGP a náležitě si to vychutnal, když do štěrku únikové zóny zasadil svou další vlajku a připojil Katalánsko mezi Lorenzovy vítězné země.

Královská kubatura uzavřela svým závodem sedmnácti jezdců v poli sedmý víkend sezony mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně. Do závodu Velké ceny Katalánska startoval z první pozice na startovním roštu jezdec tovární Yamahy Jorge Lorenzo, po jeho boku se postavil Australan v barvách Ducati Casey Stoner a první řadu uzavřel Francouz Randy De Puniet, zástupce soukromého týmu LCR Hondy.

Po startu bylo jasné, že pokud se Danimu Perosovi podaří ustát krásný a hlavně bleskový nástup, bude dnešní klání osmistovek určitě zajímavou podívanou na bitvu dvou Španělů a dávných rivalů. Bohužel hned v první zatáčce byl Pedrosa dlouhý, takže se za prvním Lorenzem usadil na druhé pozici Casey Stoner, třetí Andrea Dovizioso a čtvrtý Randy De Puniet.

V nájezdu do třetího kola už Lorenzo svým soupeřům trošku poodjel, ale na druhé místo se dostal Andrea Dovizioso a o kolo později Lorenza předjel a převzal vedení v závodu MotoGP. Třetí jel Casey Stoner, čtvrtý Randy De Puniet a na Francouze se už postupně dotahoval Pedrosa. Oba náhradníci Akijoši a Jošikawa po třetím kole uzavírali konec startovního pole.

Pedrosa v pátém kole předjel De Punieta, Stoner byl v první zatáčce dlouhý a Španěl z Repsol Hondy tak najednou figuroval na třetím místě. Velká škoda jeho chyby po startu, Honda Daniho Pedrosy byla totiž od začátku závodu MotoGP superrychlá a protože do cíle zbývalo ujet dvacet kol, nic nebylo v jeho případě ztraceno. Jorge Lorenzo si dokázal vedoucí pozici vzít zpátky a spolu s Doviziosem definitivně poodjeli třetímu Pedrosovi na rozdíl tří sekund.

Aleix Espargaró z Pramac Racingu se v posledních závodech výrazně zlepšoval a jako jeden z domácích závodníků se v dnešním závodu snažil o co nejlepší umístění, ale to se mu nepodařilo, protože v devátém kole svou misi v Katalánsku ukončil pádem.

V polovině závodu MotoGP bylo pořadí první Jorge Lorezo, druhý Andrea Dovizioso, třetí Dani Pedrosa, čtvrtý Casey Stoner a pátý Randy De Puniet, ale to už se ztrátou téměř dvou sekund na Stonera. Šestá příčka patřila Simoncellimu na Hondě, sedmý jel velmi dobře jezdec Rizla Suzuki Álvaro Bautista, devátý Marco Melandri a první desítku uzavíral Ben Spies z Monster Tech 3.

V patnáctém z celkem pětadvaceti kol závodu v Katalánsku, Lorenzo zdá se přímo utahal Andrea Doviziosa, který vysoké tempo nezvládl a odporoučel se mimo dráhu. Motocykl zvedl a do závodu se zapojil na čtrnácté místo před Jošikawu z Fiat Yamahy a na stejném místě také projel cílem. Pro Lorenza to znamenalo uklidnění situace, konec napínavého souboje o první místo a Španělovu cestu za dalším zlatem, tentokrát prvním z Barcelony v MotoGP. Zajímavé souboje jsme tak mohli sledovat v podání dvojice Casey Stoner a Dani Pedrosa o druhé nebo Bena Spiese s Marcem Melandrim o sedmé místo.

V době, kdy do konce závodu MotoGP zůstávalo pět kol měl první Lorenzo náskok na bojující dvojici za sebou celkem sedm sekund. O druhé místo válčil Dani Pedrosa s Caseym Stonerem a stříbro nakonec získal první jmenovaný, čtvrtý jel Randy De Puniet, který byl po skončení závodu znovu nejlepším netovárním závodníkem.

Mistr závěrů závodů Ben Spies dostál své pověsti, když tři kola před cílem předjel šestého Lorise Capirossiho a vydal se na stíhací jízdu za pátým Álvarem Bautistou. To se mu už nepodařilo a z Katalánska si odvezl body za šestou pozici.

Bravo, bravo jezdcům stáje Rizla Suzuki. Konečně výsledek v první desítce, kde se umístili oba jezdci. Dnešní závod nebyl vůbec jednoduchý, ale Álvaro Bautista a Loris Capirossi zajeli parádně a udělali velkou radost všem fanouškům v modrém. Cílem sedmého podniku sezony nakonec projel Bautista pátý a Capirossi sedmý.

GP Katalánska - MotoGP, závod:

P.

Jezdec Země Tým Motocykl Km/h Čas/ztráta
1

Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 163.5 43'22.805
2

Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 163.2 +4.754
3

Casey STONER AUS Ducati Team Ducati 163.1 +4.956
4

Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 162.3 +18.057
5

Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 162.1 +21.361
6

Ben SPIES USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 162.1 +21.503
7

Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 161.9 +24.181
8

Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 161.7 +27.941
9

Marco MELANDRI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 161.7 +28.046
10

Hector BARBERA SPA Paginas Amarillas Aspar Ducati 161.4 +32.439
11

Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 161.1 +38.406
12

Mika KALLIO FIN Pramac Racing Team Ducati 159.9 +58.257
13

Kousuke AKIYOSHI JPN Interwetten Honda MotoGP Honda 159.2 +1'09.348
14

Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 157.8 +1'32.402
15

Wataru YOSHIKAWA JPN Fiat Yamaha Team Yamaha 157.7 +1'35.237

Závod nedokončil/neklasifikován:Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 162.6 12 kolAleix ESPARGARO SPA Pramac Racing Team Ducati 160.7 20 kol