Lorenzo získal v Brně první zlato v MotoGP

Ze začátku vyrovnané klání borců osmistovek, ale v závěru již ojedinělé bitvy o pozice v první desítce. Nicméně byl to Jorge Lorenzo, který dnes na Masarykově okruhu kraloval a vyhrál svůj první závod MotoGP v Brně.

Z první řady odstartovali do dvaadvaceti kol závodu královské kubatury MotoGP Dani Pedrosa z Repsol Hondy, Ben Spies z Monster Tech 3 a Jorge Lorenzo z Fiat Yamahy.  V případě Pedrosy už známe jeho bleskové starty, ale tentokrát mu to nevyšlo a do čela závodního pole se dostal Jorge Lorenzo.

Druhé kolo po pádu nedokončil Loris Capirossi a v nájezdu do třetího bylo pořadí: první Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa, Ben Spies, Casey Stoner a pátý Andrea Dovizioso. Tato pětice si na ostatní od začátku závodu budovala viditelný náskok. Valentino Rossi jel až osmý.

Ve čtvrtém kole spadl Andrea Dovizioso a to tak nešťastně, že zůstal uprostřed dráhy. Tentokrát měl obrovské štěstí, že se mu v takové rychlosti dokázali všichni vyhnout. Ital nasedl zpátky na Hondu a v závodu pokračoval, ale nakonec musel do boxů. Lorenzo, Pedrosa a Spies. Všichni tři jeli jedno rychlé kolo za druhým a závod MotoGP byl od začátku skvěle vyrovnaný.

V pátém kole Valentino Rossi předjel Haydena, dostal se na páté místo a na čtvrtého Stonera ztrácel něco přes tři desetiny. V té době už Lorenzo s Pedrosou zaveleli k útoku a poodjeli celkem dost výrazně třetímu Spiesovi. V době, kdy do konce závodu zbývalo patnáct kol padá Mika Kallio a pokračuje v letošní smutné bilanci.

V polovině závodu si Jorge Lorenzo budoval rozhodující náskok na svého krajana Daniho Pedrosu. Oba Španěly v té době dělila sekunda a zdálo se, že je vše rozhodnuto. Třetí pozice patřila Casey Stonerovi, čtvrtý jel Američan Ben Spies a pátý Valentino Rossi. V druhé polovině závodu Velké ceny České republiky pokračovalo jen čtrnáct závodníků MotoGP.

Randy De Puniet zahájil druhou půlku soubojem s Marcem Melandrim o deváté místo a Álvaro Bautista bojoval s De Angelisem o třináctou, předposlední příčku. Vedoucí Lorenzo měl sekundu a dvě desetiny navrch před Danim Pedrosou, který se stále nevzdával naděje na vítězství. Jenže to by nesměl Lorenzo zrychlit a on to udělal. Španělův náskok v patnáctém kole závodu už představoval tři sekundy a to bylo také jediné, co se na dráze změnilo.

V závěrečných kolech byly karty rozdány a snad jen trojice devátý De Puniet, desátý Barbera a jedenáctý Melandri byli natolik blízko, že mohli závěr Velké ceny České republiky okořenit zajímavým soubojem. Nakonec to byla trojice Simoncelli, Melandri a Barbera, kteří si to rozdali o body za osmé místo, které nakonec získal Marco Melandri z Gresiniho týmu San Carlo.

S náskokem téměř šesti sekund vyhrál dnešní závod MotoGP v Brně, Španěl Jorge Lorenzo, druhé místo patří Danimu Pedrosovi a bronz si z jihomoravské metropole odveze Australan Casey Stoner. Ben Spies projel cílem čtvrtý a Valentino Rossi pátý.

Álvaro Bautista spadl z dvanáctého místa v posledním kole a definitivně uzavřel dnešní misi Suzuki s nulovým kontem. Závod třídy MotoGP dnes dokončilo pouze třináct závodníků.

GP České republiky - MotoGP, závod:

P.

Jezdec Země Tým Motocykl Km/h Čas/ztráta
1

Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 164.4 43'22.638
2

Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 164.1 +5.494
3

Casey STONER AUS Ducati Team Ducati 163.7 +11.426
4

Ben SPIES USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 163.6 +13.723
5

Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 163.3 +17.930
6

Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 162.7 +26.815
7

Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 162.3 +33.396
8

Marco MELANDRI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 162.0 +39.406
9

Hector BARBERA SPA Paginas Amarillas Aspar Ducati 162.0 +39.639
10

Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 161.9 +40.893
11

Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 161.8 +42.032
12

Aleix ESPARGARO SPA Pramac Racing Team Ducati 161.5 +47.091
13

Alex DE ANGELIS RSM Interwetten Honda MotoGP Honda 161.2 +51.368

Závod nedokončil:


Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 161.8 1 LapMika KALLIO FIN Pramac Racing Team Ducati 160.9 15 LapsAndrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 149.7 16 LapsLoris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 151.5 21 Laps

27. září | Fernandezovi ve warm upu hořel motocykl. odkaz
26. září | Thomas Lüthi pojede příští rok u týmu SAG Racing. odkaz
25. září | Tony Arbolino musel po svém pádu na prohlídku do zdravotního střediska na okruhu. odkaz
20. září | Opakovaný start musel být odložen, protože začalo zase pršet. odkaz
20. září | Závod Moto2 byl přerušen kvůli dešti. Nový závod se pojede na deset kol. odkaz