Lukáš Pešek jede do Brna s maximálním odhodláním

Dva dny před zahájením závodního víkendu v České republice hovořil jezdec Matteoni CP Racing o tom s jakým cílem bude přistupovat k domácí Grand Prix a co má v plánu pro druhou polovinu sezony.
Lukáš Pešek jede do Brna s maximálním odhodláním

V této chvíli je jisté, že výkony a výsledky nejsou takové, jaké před startem letošního ročníku mistrovství světa silničních motocyklů očekávali. Už po zimních testech bylo jasné, že tato sezona nebude v žádném případě jednoduchá a to se také v její první polovině potvrdilo.

„První polovina sezony mi určitě nevyšla tak, jak jsem si představoval,“ uvedl během dnešní tiskové konference Lukáš Pešek. „Jediné, co se povedlo je zlepšení ve srovnání s testy, kde jsme v zimě figurovali kolem čtyřicátého místa a dnes už jsme zase někde jinde. Dále se zlepšila komunikace s týmem, kde podstatným způsobem zapracoval Miloš Čihák. Nicméně situace je taková jaká je a já to chci určitě změnit dobrým výsledkem v Brně a od toho pak pokračovat dál jen dobrými výkony.“

Miloš Čihák komentoval výkony v první polovině sezony slovy: „Jsou tu samozřejmě některé věci, které se nám v trénincích dařily, ale jinak mám pocit, že celou tu dobu doháníme nějakou ztrátu. Tým se učí, Lukáš se učí, prostě po boji je každý generál. Děláme, co je v našich silách, téměř v každém závodu máme nějakou změnu a věříme, že tuto situaci dokážeme změnit k lepšímu.“

„Bohužel v Německu to dopadlo, jak to dopadlo. Sachsenring byl prvním závodem po testu v Aragonu, kde jsme jeli s pozměněným uchycením zadního tlumiče a to byla velká změna. Dokázali jsme získat z motoru vyšší výkon a první trénink byl podařený, protože se tam Lukáš pohyboval kolem desátého místa, bohužel v dalším tréninku přišel pád a víkend skončil,“ uvedl Čihák, který věří, že se vše otočí k lepšímu.

„Na Sachsenringu jsme prostě vyzkoušeli jiné předpětí zadního tlumiče, ten má určitou křivku progresivity, tak jak motorka reaguje na odstředivou sílu. To znamená, že ve chvíli, kdy motorka zatočí, podvozek ´sedne´ dolů a to se dá ovlivnit nejen tlumičem ale právě takzvaným přepákováním.“

Klepněte pro větší obrázek„Problémy, které většinou řešíme jsou lidově řečeno vibrace a to, že Lukáš ze začátku potřebuje to pérování o něco tvrdší a ke konci měkčí. Toto jsme vlastně až do Sachsenringu řešili předpětím pružiny zadního tlumiče. Přepákování je mnohem progresivnější a měli bychom docílit toho, že pojedeme na slabší pružině s nižším předpětím a můžeme tak ve středu zatáčky získat lepší přilnavost a vůbec zlepšit schopnost motorky zatáčet,“ uvedl Čihák.

Tým má smlouvy s výrobcem výfuku Arrow a vypadá to, že pro závod v Brně Lukáš Pešek dostane nový, což bude mít samozřejmě nemalý vliv na výkon motoru jeho Moriwaki. Český jezdec je rozhodnutý v Brně předvést maximálně možný výkon a každé zlepšení na jeho Morwaki, mu může zisk pozice na předních příčkách jen usnadnit. Nicméně je to jezdec, kdo má na vývoj závodu největší vliv.

„Základem je dobrá kvalifikace. Pro mě je dobrá kvalifikace do dvanáctého místa, což je třetí řada, protože z těchto pozic můžete uvažovat o dobrém výsledku. Pokud startujete ze zadních pozic, jak se mi to třeba naposledy stalo na Sachsenringu, musí přijít váš mechanik a říct vám, že je tam zelená, protože z té dálky na to nevidíte,“ prohodil žertem Lukáš Pešek, kterému se právě kvalifikace moc nedaří.

Nedařily se ani starty, ale to vyřešili rázně, když s Hondou CBR vyrazili na letiště a startovali tak dlouho až motor vypustil duši. „Já myslím, že čím stojí Lukáš dál, tím mu to jde líp,“ neodpustil si vtípek na adresu svého svěřence, jeho osobní kouč Miloš Čihák, který pak pokračoval: „Přesvědčili jsme tým, že je před závodem dobré namontovat novou lamelu spojky, což je po půl roce solidní progres. Pak jsme vzali šestistovku Hondu, kterou nám zapůjčil tým Intermoto a Lukáš spolu s mechaniky vyrazili na letiště, kde absolvoval přibližně osmdesát startů do doby než to odnesl motor. Myslím, že to přineslo své ovoce, protože právě start v závodu na Sachsenringu byl dosud jeho nejlepším. Měříme to potom z dat zrychlení z nuly na sto, kde to myslím bylo za dvě celé sedm a myslím, že tehdy předjel celou řadu před sebou. Takže to se podařilo.“

Pro páteční trénink v Brně Miloš Čihák věří, že jim tým umožní použít nějaká data ze Supersportu i nějaká ta nastavení, protože v letošním roce Lukáš Pešek v Brně jezdil na šestistovce CBR, což by mohlo být výhodou v prvním tréninku, jehož úspěšné zvládnutí je klíčové pro zbytek víkendu.

Samotný český jezdec stáje Matteoni CP Racing závěrem odhodlaně řekl: „Pro letošní ročník nechystám žádné překvapení, možná mi připraví přilbu, ale to uvidím až v sobotu. Já jedu do Brna jednoznačně proto, abych přesvědčil všechny lidi, proč tento sport vlastně začali sledovat. Chci zajet pořádný výsledek a dokázat všem, kteří mě už hodili do škarpy, že jsem pořád rychlý a ještě dlouho rychlý budu.“

17. srpna | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Rakouskou pole position vybojoval Márquez

MotoGP: Rakouskou pole position vybo…

V Rakousku se z prvního místa do závodu vydá Marc Marquez. Společnost mu v první řadě budou dělat jezdci Ducati - Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo.

12.  8.  2017 | | 3 N/A
MotoGP: V neděli dopoledne kraloval Dovizioso

MotoGP: V neděli dopoledne kraloval …

Andrea Dovizioso je nejrychlejším mužem nedělního warm upu. V první trojici skončili i Marc Márquez a Maverick Viňales.

13.  8.  2017 |
Moto3: Mir opět vítězí a opět navyšuje vedení v šampionátu

Moto3: Mir opět vítězí a opět navyšu…

Joan Mir vybojoval své letošní sedmé vítězství a navyšuje vedení v šampionátu. Na podium se dostali i Philipp Oettl a zraněný Jorge Martin.

13.  8.  2017 |
Moto2: V závodě plném pádů vítězí Morbidelli

Moto2: V závodě plném pádů vítězí Mo…

Závod Moto2 byl bohužel plný pádů. Velký pád přišel hned v úvodu. Na podium vystoupili Morbidelli, Márquez a Lüthi.

13.  8.  2017 |