Marc Márquez - nejmladší šampion třídy MotoGP

Marc Márquez letos absolvoval v královské kubatuře první sezónu. Ve svých dvaceti letech se stal nejmladším šampionem královské kubatury.
Marc Márquez - nejmladší šampion třídy MotoGP

Marc Márquez se narodil 17. února 1993 ve španělském městě Cervera. Mistrovství světa silničních motocyklů se účastní od svých patnácti let. Loni se k němu připojil i jeho mladší bratr Alex, který závodí v nejslabší kubatuře.

V roce 2008 se Marc Márquez objevil ve světovém šampionátu na motocyklu o objemu 125ccm. Tehdy Marc měřil pouhých 150 cm a vážil 43 kg.  Už ve svém prvním roce ve třídě do 125ccm stanul na podiu. V následujícím roce vybojoval svou první pole position.

V roce 2010 poprvé zvítězil a zároveň se v témže roce radoval i ze zisku svého prvního titulu mistra světa.

V následující sezóně přestoupil do třídy Moto2, kde bojoval o titul se Stefanem Bradlem. V Malajsii ovšem Márqueze potkal těžký pád a nepříjemné zranění. Kvůli poškození nervu v oku se několik měsíců potýkal s dvojitým viděním. Kvůli tomuto problému musel vynechat závěrečné závody. Nakonec skončil celkově druhý za Stefanem Bradlem.

Loni si už titul nenechal ujít. Porazil letošního šampiona (Pola Espargara) a už v Austrálii (v předposledním závodě roku) se radoval z mistrovského titulu prostřední kubatury.

Už koncem loňského roku bylo jasné, že Marc Márquez letos nastoupí do královské kubatury. V prvním závodě letošní sezóny se Márquez podíval na podium a při druhém závodě (v Austinu) dokonce zvítězil a stal se tak nejmladším vítězem závodu královské kubatury. A další úspěchy následovaly. Dvacetiletý Španěl vyhrál ještě v dalších pěti závodech. Devětkrát se do závodu vydával z první pozice.

Výrazná komplikace přišla v Austrálii. Kvůli potížím s pneumatikami, které se na novém povrchu australského okruhu rychle opotřebovávaly, měli jezdci nařízeno vyměnit gumy nejpozději v desátém kole závodu. Vinou nesprávného rozhodnutí týmu zajel Márquez pro nové pneumatiky až v jedenáctém kole, což bylo v rozporu s nařízením. Následovala černá vlajka pro Márqueze (tedy vyloučení ze závodu). Před závodem v Japonsku už se Márquez těšil náskoku jen osmnácti bodů a po Japonsku se jeho náskok ztenčil o dalších pět bodů.

Před Valencií ztrácel Lorenzo na Márqueze třináct bodů. Márquez potřeboval dojet na čtvrtém nebo lepším místě, aby měl jistotu titulu. Tak se i stalo. Lorenzo dnes sice zvítězil, ale Márquez dojel třetí, což mu na zisk titulu stačí.

Marc Márquez se po letošní sezóně raduje nejen z titulu nováčka roku, ale i z titulu světového šampiona královské kubatury.

Během své kariéry překonal Marc Márquez několik rekordů. A dnes dokázal překonat další rekord – stal se nejmladším šampionem královské kubatury.

Marc věří, že k jeho úspěchům mu napomáhá i barva spodního prádla – už mnoho let dodržuje tradici, že na tréninky a kvalifikaci nosí modré trenýrky a na závody červené.

Úspěchy Marca Márqueze

2008: 125ccm: 13. pozice, KTM, 13 startů, 63 bodů

2009: 125ccm: 8. pozice, KTM, 16 startů, 94 bodů

2010: 125ccm: 1. pozice, Derbi, 17 startů, 310 bodů

2011: Moto2: 2. pozice, Suter, 13 startů, 251 bodů

2012: Moto2: 1. pozice, Suter, 17 startů, 324 bodů

2013: MotoGP: 1. pozice, Honda, 18 startů, 334 bodů

(Zdroj: motogp.com)

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře


10. října | Fabio di Giannatonio dnes slaví 21 let.
10. října | V roce 2022 se MotoGP vrátí do Brazílie: odkaz
6. října | Migno obdržel penalizaci za incident, který způsobil v dnešním závodě. V Japonsku se posune na roštu o šest míst vzad. odkaz
6. října | Márquez stejně jako v Misanu opět překonal Quartarara a vítězí v závodě: odkaz
6. října | Márquez slaví osmý titul: odkaz