Marc Márquez má před sebou padesátou GP kariéry

Osmnáctiletý Španěl zaznamená víkendem ve francouzském Le Mans jubilejní padesátou Grand Prix v seriálu mistrovství světa, kde dosud získal jeden titul a na konto si připsal deset vítězství.

V současné době Marc Márquez závodí prvním rokem s týmem Catalunya Caixa Repsol v kubatuře Moto2, kde přestoupil z nejnižší kubatury do 125ccm s titulem Mistra světa pro rok 2010. Márquez je velmi talentovaným jezdcem, má techniku a tým na vysoké úrovni a mnohými je pasován do role nástupce Jorge Lorenza nebo Daniho Pedrosy.

První závod v mistrovství světa Márquez absolvoval v roce 2008 závodem Velké ceny Portugalska. V úvodních dvou kolech sezony chyběl, protože byl zraněný a v patnácti letech dokončil svůj premiérový ročník na třinácté pozici. Dvě sezony závodil s motocyklem KTM v barvách Repsolu a dnes už má na kontě celkem devětačtyřicet startů v prestižním šampionátu.

Po třech sezonách v nejnižší kubatuře se stal teprve druhým nejmladším jezdcem s titulem mistra světa, v zisku umístění na stupních vítězů a získal nejvíc prvních pozic na startovním roštu (pole position). Vymazal rekordy, jenž předtím nastavili jezdci jako Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo nebo Valentino Rossi.

V uplynulém roce zaznamenal fantastickou sezonu, kde se stal vůbec nejmladším jezdcem, který po sobě vyhrál pět Grand Prix, získal čtyři pole position v řadě a také startoval z první pozice ve dvanácti z celkem sedmnácti závodů sezony 2010.

Koncem roku 2010 se Márquez rozhodl pro přestup mezi šestistovky a svůj premiérový závod v třídě Moto2 jel letos, dvacátého března v Kataru. Začátkem sezony není pro Márqueze jednoduchý, ale při každé příležitosti dokazuje, že patří mezi ty nejrychlejší jezdce střední třídy. Tento víkend bude mít další příležitost získat první body v Moto2 na okruhu, kde v roce 2009 získal první pole position kariéry jezdce mistrovství světa.

Klepněte pro větší obrázek

Kariéra Marca Márqueze (Cervera, 17.února 1993):

Velká cena Portugalska – 13. dubna 2008
- první závod v mistrovství světa silničních motocyklů (18. místo)

Velká cena Číny – 4. května 2008
- první body v mistrovství světa (12. místo)

Velká cena Velké Británie – 22. června 2008
- první umístění na stupních vítězů (3. místo). Ve svých patnácti letech a sto dvaceti šesti dnech se stává vůbec nejmladším jezdcem Španělska, který dosáhl tohoto umístění.

Velká cena Španělska – 3. května 2009
- první umístění na stupních vítězů v rodném Španělsku (3. místo)

Velká cena Francie – 16. května 2009
- první pole position v mistrovství světa. Ve svých šestnácti letech a osmdesáti devíti dnech se stává vůbec nejmladším jezdcem, který zajel nejrychlejší čas kvalifikace (125ccm).

Velká cena Itálie – 6. června 2010
- první vítězství v mistrovství světa. Tehdy zahájil sérii pěti vítězství v řadě (GP Itálie, GP Velké Británie, GP Nizozemska, GP Katalánska a GP Německa).

Velká cena Valencie – 7. listopadu 2010
- Márquez se stává prvním jezdcem v historii šampionátu, který v jediné sezoně 125ccm dosáhl nejvyššího počtu pole position – celkem dvanáct. Ve stejné Grand Prix získává titul mistra světa, jako druhý nejmladší jezdec této kubatury v historii a vystřídal na této pozici dalšího jezdce Repsolu, Daniho Pedrosu.

Počet ujetých kilometrů v závodech (Km): 15938

18. října | Marc Márquez dnes napsal na Twitter: "Ahoj všem! Jsem bratr Alexe Márqueze." odkaz
18. října | Takto otec bratrů Márquezových prožíval Alexův boj o vítězství. Nakonec tedy Alex Márquez dojel těsně druhý za Rinsem. odkaz
18. října | Alex Márquez si dnes dojel pro druhé podium v řadě. odkaz
18. října | Joan Mir sice ještě nevyhrál ani jeden závod MotoGP, ale po dnešku je novým vedoucím mužem šampionátu. Je to poprvé od roku 2000, co se do čela šampionátu dostal jezdec Suzuki. odkaz
18. října | Fabio Quartararo, který měl včera hodně těžký pád, dnes startoval z pole position, ale závod dokončil až na osmnáctém místě. Přišel tak o vedení v šampionátu. odkaz