Marco Simoncelli by oslavil 34 let. Zahynul během GP Malajsie

Ital Marco Simoncelli, který v říjnu 2011 zahynul během GP Malajsie, by dnes slavil 34 let.

Italský motocyklový závodník Marco Simoncelli se narodil 20. ledna 1987 ve městě Cattolica. Od roku 1996 závodil v italském šampionátu minimoto. V roce 2002 se přesunul do mistrovství Evropy v minimotu.

V MS silničních motocyklů se poprvé objevil v Brně roku 2002, kde nastoupil do závodu třídy 125 ccm. V následující sezóně už se s motocyklem Aprilia stal pravidelným účastníkem v kubatuře 125 ccm. V nejslabší kubatuře jezdil do roku 2005 včetně. Roku 2005 skončil v šampionátu na celkově pátém místě, což bylo jeho nejlepším výsledkem v kategorii do 125 ccm.

Mattia Pasini: „Marco se na nás dívá z nebe“

Mattia Pasini: „Marco se na nás dívá z nebe“

V roce 2006 přestoupil do třídy 250 ccm, kde jezdil na motocyklu značky Gilera. Roku 2008 se stal mistrem světa v kategorii 250 ccm. V prostřední třídě pak zůstal i v dalším roce, ale titul neobhájil, skončil celkově třetí, přesto si ovšem zajistil vstup do královské kubatury.

Od roku 2010 už jezdil v MotoGP s Hondou týmu Gresini. Svůj první rok v královské kubatuře uzavřel na celkově osmém místě. V dalším roce se v Brně dočkal svého prvního pódia v MotoGP, kde skončil třetí. O několik týdnů později vybojoval v Austrálii další podium. Tehdy dojel druhý, což je jeho nejlepším výsledkem v královské kubatuře.

Hned o týden později už totiž bohužel došlo k tragické nehodě, při níž Simoncelli zahynul. Dne 23. října 2011 Simoncelli upadl v úvodu Velké ceny Malajsie a bohužel se dostal pod kola Rossiho a Edwardse, kteří nebyli schopni střetu s padajícím jezdcem zabránit. Simoncellimu dokonce při nehodě spadla přilba z hlavy. Lékaři už mu nedokázali pomoci. Simoncelli zemřel ve věku 24 let.

Za svou kariéru (ve všech třídách) nasbíral 14 vítězství, 31 pódiových umístění, 15 pole position a jeden mistrovský titul. Posmrtně byl v roce 2014 uveden do síně slávy a stal se tak 21. legendou MotoGP.

Dnes by slavil 34 let.

Zdroj: motogp.com, foto: 2Snap Andrew Wheeler

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře