McWilliams: Silverstone je přesně podle představ jezdců

Trať se zamlouvá i dalšímu bývalému jezdci Stevu Parrishovi.

V roce 2010 se MotoGP vrací do Silverstone. Bývalí britští jezdci MotoGP Jeremy McWilliams a Steve Parrish, kteří okruh vybudovaný na bývalém vojenském letišti z druhé světové války pamatují ze svých aktivních kariér, věří, že trať bude současným jezdcům vyhovovat.

V Silverstone se mistrovství světa silničních motocyklů pojede poprvé od roku 1986. Parrish zde závodil v kategorii pětistovek v letech 1977 až 1982. Věří, že úpravy, které se momentálně na okruhu provádějí, umožní závodit zde ve vysokých rychlostech, jako tomu bylo za jeho časů.

"Silverstone byla vždy chlapská trať. Opravdu jste se do ní mohli pořádně zakousnout. Zatáčky jako Stowe, Club nebo Woodcote jsou jako ze sna," rozplýval se při vzpomínkách současný komentátor televize BBC. "Když se podívám do nových plánů, vypadá to, že teď to bude podobné. Jsem z toho opravdu nadšený."

McWilliams má na svém kontě vítězství ve Velké ceně Nizozemska roku 2001 ve třídě do 250 ccm a v roce 2000 dokonce bojoval v sedle pětistovky Aprillia o vítězství v domácí velké ceně v Doningtonu s Valentinem Rossim. Nakonec dojel do cíle třetí. "Moje první závodní zkušenost v Silverstone přišla v roce 1993, kdy jsem dojel na pódiu ve Supercupu," vzpomínal Severní Ir. "Na Silverstone byla vždycky fantastická rychlost, především v Copse (první zatáčka) a v technické pasáži Maggots a Becketts."

"Copse je jedna ze zatáček, kde je potřeba hodně odvahy, abyste ji projeli v optimální rychlosti. Když jsem tam jel poprvé, byl jsem opravdu překvapen z rychlosti na výjezdu. Zatáčka Woodcote, která vede do prostoru startu a cíle byla nejlepší ze všech. Je fantastické, že tohle všechno se znovu otevře a opět se v budoucnu využije," liboval si nad odstraněním poslední šikany, která vznikla kvůli závodům britského i světového mistrovství třídy superbike.

"Ne, že by jiným okruhům ve Spojeném království něco chybělo, ale Silverstone je v něčem jiné. Je tu nostalgie spojená se jmény (Wayne) Gardner (mistr světa třídy 500 ccm z roku 1987 - pozn. red.) a (Barry) Sheene (mistr světa třídy 500 ccm z let 1976 a 1977 - pozn. red.), kteří zde v minulosti vyhráli. Velká cena se tu jezdila deset let a teď se sem vrací," připomíná populární Brit. "Vím, že zázemí je tu nejlepší v Británii a to přivede diváky. Právě zázemí scházelo na trati, kterou jsme používali předtím."

McWilliams ještě dodal, že jezdci milují hladké tratě. S úzkými a zatáčkovitými tratěmi mají naopak podle něj problémy. "Richard (Philips, výkonný ředitel okruhu v Silverstone) se velmi zajímá o to, co jezdci chtějí. Je pěkné vidět, že jsme to také dostali," pochvaluje si účastník 118 velkých cen v královské kubatuře a 58 ve dvěstěpadesátkách. "Nebude to nejrychlejší trať v kalendáři, ale bude jedna z nejrychlejších."

Podle provizorního kalendáře by se britská velká cena měla jet v Silverstone 6. června 2010.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře