Mistrovství světa MotoGP ovládne o víkendu Brno

Za dobu kratší než jeden týden se startovní rošt MotoGP stěhuje na víkendovou bwin Grand Prix České republiky, která je už čtyřicátou třetí Velkou cenou pořádanou v jezdci i týmy oblíbeném Brně.
Mistrovství světa MotoGP ovládne o víkendu Brno

Celý šampionát je opět otevřen, a to především díky skvělému vystoupení Daniho Pedrosy z týmu Repsol Honda v americkém Indianapolisu. Svým bezkonkurenčním vítězstvím snížil Dani Pedrosa náskok momentálního lídra šampionátu Jorge Lorenza z Yamaha Factory na pouhých 18 bodů. Pedrosa je letos jediným jezdcem, který bodoval v každém závodě. Na Masarykově okruhu se bude Dani snažit potlačit vzpomínky na poslední brněnský závod, kdy v polovině závodu havaroval z první pozice a závod pro něj skončil. Jorge Lorenzo, který se v letošní sezóně neumístil hůře, než na druhém místě, bude doufat, že udrží své dosavadní tempo a co víc, že opět prohloubí náskok na svého krajana.

Pedrosův týmový kolega Casey Stoner bude startovat s nepříjemným a bolestivým zraněním pravého kotníku. Ale ani to mu v Indianapolis nezabránilo bojovat a získat body za obdivuhodné čtvrté místo. V Brně zkusí zjistit, zda je natolik tvrdý, aby se mu podařilo obhájit jeho loňské vítězství v České republice. Australan nikdy nebyl z těch, kteří se vzdávají, a bude nepochybně opět rychlý. (Brněnská trať je ovšem pravotočivá, proto si Repsol Honda ve své tiskové zprávě nechává prostor k tomu, zda Casey pojede či nikoliv. Vše ukáží až páteční tréninky.) V těsném zákrytu bude za Caseym jistě číhat jezdec satelitní stáje Monster Yamaha Tech3 Ital Andrea Dovizioso. Jeho letošní dosavadní vystoupení na okruzích je velmi působivé. Doteď se mu podařilo dosáhnout už pěti pódiových umístění. Nejbližší Andreův soupeř a týmový kolega Cal Crutchlow přijíždí v naději, že si v Brně znovu otočí štěstí na svou stranu a odčiní tak svůj minulý nedokončený závod.

Pozornost bude jistě zaměřena také na další „satelitní bitvu", a to mezi Němcem Stefanem Bradlem (LCR Honda MotoGP) a Španělem hájícím barvy týmu San Carlo Honda Gresini Álvarem Bautistou. Aktuální rozdíl mezi těmito dvěma borci má právě teď hodnotu pouhých dvou bodů. Bautista, který měl v Indianapolis navrch a loni z brněnské Velké ceny vypadl, vyvine o víkendu maximální úsilí o to, aby si připsal co možná největší porci bodů. Celkem šestkrát slavil svá vítězství v Brně Valentino Rossi. Podruhé se tu představí s rudou Desmosedici týmu Ducati a na své oblíbené trati by rád předvedl co nejlepší výkon, zvláště po dvou nevydařených závodech na americkém kontinentu. Rossiho týmový kolega Nicky Hayden se tentokrát, bohužel, divákům na trati nepředstaví. Při své domácí Grand Prix utrpěl otřes mozku a zlomeniny záprstních kůstek v pravé ruce. Do brněnského závodu za něj tým z Bologně nepovolal žádného náhradníka.

Bezpochyby největší kandidát na titul smolaře roku, jezdec tovární Yamahy Ben Spies předpokládá, že v Brně už to musí přijít a tolik potřebné štěstí bude mít konečně i on. V Indianapolisu musel odstoupit z nadějné druhé pozice po tom, co se z motoru jeho M1 vyvalila oblaka kouře a zahalila trať. V loňské sezóně skončil v Brně pátý a není pochyb o tom, že přinejmenším zopakování tohoto výsledku by jej i jeho fanoušky potěšilo. Héctor Barberá, který se v Indianapolis vrátil na motorku svého týmu Pramac Ducati po léčení dvojité fraktury nohy, si naneštěstí vzápětí způsobil další zranění, a to zlomeninu šestého obratle. Znovu jej v týmu nahradí Toni Elías, stejně jako tomu bylo v předchozích dvou závodech. Tím, kdo se do minulé Grand Prix vrátil v dobré kondici je Karel Abrahám se svým týmem Cardion AB Racing. Český borec tentokrát věří, že domácím fanouškům přinese dobrou podívanou a znovu odstartovanou sezónu zhodnotí dalším dobrým výsledkem.

Mezi CRT jezdci bude zajímavé sledovat týmové kolegy stáje Avintia Blusens Yonnyho Hernandéze a Ivána Silvu, kteří v Americe zaznamenali vzrůstající výkon. I nadále zůstane jejich největším soupeřem duo Asparova týmu Power Electronics Francouz Randy de Puniet a Španěl Aleix Espargaró, který je stále na čele tabulky jezdců CRT. Na roštu se dále představí i druhý jezdec týmu San Carlo Honda Gresini, v tomto případě na CRT motocyklu s motorem Honda, Michele Pirro. Nebude chybět ani Mattia Pasini (Speed Master), Danilo Petrucci (Came IodaRacing Project), Colin Edwards (NGM Mobile Forward Racing) a James Ellison z týmu Paul Bird Motorsport.
(zdroj: motogp.com)

 

16. července | Johann Zarco dnes slaví 28 let.
15. července | Pol Espargaro, Alex Rins a Jack Miller upadli hned po startu: odkaz
15. července | Alonso Lopez musel po nehodě v závodě do zdravotního střediska. odkaz
15. července | Aleix Espargaro dnes nepojede z důvodu poranění hrudníku. odkaz
15. července | Do zdravotního střediska musel po své nehodě i Fabio Quartararo. odkaz

Harmonogram

GP České republiky, Brno
Pátek 3. srpna
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 4. srpna
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 5. srpna    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00