Moto2 před závodem v Portugalsku

Střední kubatura má před víkendem v Estorilu karty rozdané, co se týče vítěze letošního ročníku, ale v otázce, kdo bude vicemistrem světa není zatím jisté nic než to, že je ve hře Simón, Iannone a možná i Lüthi.
Moto2 před závodem v Portugalsku

Toni Elías z Gresiniho týmu si první titul v kariéře a premiérový v šestistovkách Moto2 zajistil čtvrtým místem v Sepangu. Pro Španěla je závěr šampionátu ve znamení naprosté pohody a radosti ze závodění, kde mu samozřejmě nechybí odhodlání oba podniky v Estorilu a Valencii vyhrát.

Nicméně pozornost všech se nyní zaměří na souboj o celkové druhé místo a titul vicemistra světa. Tam zatím není rozhodnuto a velkými kandidáty na toto prestižní ocenění jsou dva jezdci - Španěl Julián Simón z Mapfre Aspar a Ital Andrea Iannone z Fimmco Speed Up. Oba jezdce nyní dělí pouhopouhé dva body, což je skutečně minimum na tak vyrovnanou kubaturu.

Julián Simón je před cestou do Portugalska druhý, ale jak už jsme si mohli všimnout v Malajsii nebo naposledy v Austrálii, začíná pod tlakem chybovat. Vzhledem k tomu, že je Iannone těsně za ním bude tento tlak dále narůstat a je velkou neznámou, jak se s tím španělský jezdec dokáže vypořádat. Pro Mapfre Aspar bylo cílem letošní ročník vyhrát, to se jim nepodařilo a přijít i o druhé místo by pro tuto stáj znamenalo velký nezdar.

Andrea Iannone může litovat několika nepovedených závodů, které nakonec můžou rozhodnout jeho těsný souboj se Simónem. Jinak je tento italský jezdec v perfektní kondici, pokud se dostane do vedení není nikdo, kdo by dokázal jeho nástup zachytit a během jízdy působí naprosto jistým dojmem. V Estorilu to bude kdo z koho, rozhodnou pevné nervy, nasazení, odhodlání a kuráž se nebát útočit. To Iannonemu rozhodně nechybí, i když tento styl je jen blízko hranice pádu.

Klepněte pro větší obrázek

Čtvrtá příčka v průběžném hodnocení Moto2 patří švýcarskému jezdci Thomasi Lüthimu. Jezdec Interwetten Moriwaki si svou situaci velmi zkomplikoval, když nebodoval v Malajsii a v na Phillip Islandu si připsal jen bodů pět. Pokud chtěl bojovat o druhé místo, musel se těchto chyb vyvarovat, protože každé zaváhání a zejména v závěru sezony se tady nevyplácí. Šanci má pořád, na Simóna nyní ztrácí třicet osm bodů a ve hře je rovných padesát, ale to by se muselo stát opravdu něco hodně divokého, aby Simón s Iannonem v obou závodech jen minimálně bodovali.

Posledními jezdci, kteří dokázali překonat hranici sta bodů je pátý Ital Simone Corsi a šestý Francouz Jules Cluzel. V případě Corsiho z JiR Moto2 je určitá šance v závěru šampionátu zabojovat a polepšit si posunem na čtvrtou příčku, ale jednoduché to určitě nebude. Znamenalo by to dost podstatné zaváhání Švýcara Lüthiho, ale o tom závodění je a třeba bojovat na maximum až do posledního kola závěrečného podniku ve Valencii.

Český zástupce v Moto2 Karel Abraham je v průběžném hodnocení patnáctý a spolu se svým týmem Cardion AB Motoracing má velkou šanci postoupit pořadím k hranici první desítky. Jeho poslední výkony byly víc než dobré. Z turné po Pacifiku si přivezl dvaatřicet bodů a na desátého Scotta Reddinga jich nyní ztrácí třináct. Pokud si současnou výkonnostní úroveň udrží, může v konečném hodnocení zaznamenat skutečně perfektní výsledek.

Po Valencii ale jeho účinkování v Moto2 končí, protože od roku 2011 bude součástí elitní skupiny jezdců v královské kubatuře MotoGP. Vzhledem k jeho dosavadním výkonům v šestistovkách by možná bylo mnohem lepší Karla Abrahama vidět ve stejné kubatuře i v příštím ročníku, protože to by jistě patřil k favoritům této soutěže. Teď je ovšem na prvním místě, co nejlepším způsobem uzavřít historicky první ročník kubatury Moto2.


17. února | Marc Márquez dnes slaví 26 let. odkaz
17. února | To celebrate @marcmarquez93's 26th birthday, we're throwing it back to his 7 World titles celebrations 🎉 #Level7 odkaz
17. února | 🎉 Happy birthday to the fastest, and happiest, 26 year old we know!🎂 ¡Felicidades campeón! Here's to always pushin… odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 40 let: odkaz
9. února | What’s a weekend without a fresh meme? 😉 @MotoGP @Rins42 #SUZUKing odkaz