Moto2 se vrací na španělský okruh v Jerezu

Další nevšední podívanou můžeme očekávat od nové střední kubatury Moto2 poté, co čtyřicítka jezdců letos v Jerezu testovala a v neděli tam odstartuje do druhého závodu šampionátu.

Úvodní podnik v Kataru byl místem premiéry třídy Moto2 a rovněž místem, kde bez bodu skončila většina jezdců pasovaných do role favoritů. Alex De Angelis boural hned v úvodním kole se Stefanem Bradlem, závod nedokončil ani Julián Simón, to samé platí pro dvojici Tech 3 Yuki Takahashi a Raffaele De Rosa nebo Anthony West z MZ-RE Honda.

Naopak perfektní jízdu předvedl Japonec Shoya Tomizawa z týmu Technomag CIP, který historicky první závod Moto2 vyhrál a před cestou do Jerezu mu patří vedoucí pozice v průběžném hodnocení. Nutno dodat, že toto vítězství bylo první v kariéře tohoto devatenáctiletého závodníka. Loni v Jerezu projel cílem závodu čtvrtlitrové kubatury na dvanácté pozici, takže okruh v Andalusii zná a tento víkend se bude snažit znovu bojovat znovu o vedoucí příčky.

Domácí podnik čeká na druhého jezdce v hodnocení mistrovství světa Alexe Debona z Aeroport de Castello – Ajo. Zkušený Španěl si v Kataru určitě přál vyhrát, ale s náskokem, který si později vytvořil Tomizawa a v těsném kontaktu s nyní třetím v pořadí Julesem Cluzelem, to na lepší umístění nešlo. O to větší bude jeho motivace před domácím publikem v Jerezu.

Stejně velká motivace bude i v případě jeho krajana Toniho Elíase, jenž s vypětím všech sil dokončil úvodní podnik sezony na čtvrtém místě. Bývalý jezdec královské kubatury MotoGP jel v Kataru se zraněním z předsezonní přípravy a to ho v závěru závodu značně omezovalo, protože trpěl velkými bolestmi. Proto jezdec Gresiniho týmu Moto2 možná víc než kdokoliv jiný dokázal ocenit týden navíc, který jezdci světového šampionátu získali odkladem Velké ceny Japonska.

Pátý v průběžném hodnocení je Ital Roberto Rolfo z týmu Italtrans S.T.R., který stejně jako vítěz závodu a třetí Francouz Cluzel jede na podvozku značky Suter. Šesté místo patří velmi dobře jedoucímu dalšímu Italovi Mattia Pasinimu s podvozkem Motobi JiR Moto2. Sedmý je zástupce týmu Interwetten Moriwaki Moto2 Thomas Lüthi, osmý Simone Corsi z JiR Moto2, devátý Maďar Gábor Tamácsi v barvách týmu Fimmco Speed Up a konečně desátý je s čtyřicítkou na kapotě Sergio Gadea z Tenerife 40 Pons.

V Jerezu to nebude jen o střetu výše jmenovaných, ale v záloze jsou další jména, která se jen tak nespokojí s výsledkem, jímž se prezentovali v úvodním kole šampionátu. Mezi ně například patří Ital Claudio Corti z Forward Racing, americký jezdec Banderasova týmu Jack&Jones Kenny Noyes, Brit Scott Redding z Marc VDS Racing nebo Kolumbijec Yonny Hernández a Ratthapark Wilairot z Thai Hondy.

S výsledkem prvního závodu může být spokojena dvojice českých závodníků Karel Abraham a Lukáš Pešek, protože na to, že jim po startu patřily pozice až v třetí desítce startovního pole je v pořadí čtrnácté a patnácté místo v cíli určitě dobrým vstupem do mistrovství.

Nicméně ambice jak jezdce brněnského týmu Cardion AB Motoracing tak závodníka italského Matteoni CP Racing jsou vyšší a každý má v plánu závody končit v první desítce, což je samozřejmě vzhledem k vysoké konkurenci těžký, ale určitě ne nemožný úkol.

Druhý závod třídy Moto2 bude i z tohoto důvodu pro českého fanouška velmi zajímavý, když patnáct minut po dvanácté vyrazí v neděli 2. května čtyřicítka jezdců vstříc prvnímu kolu okruhu v Jerezu.


9:46 | Celestino Vietti měl dnes ráno velký pád. Po nehodě musel do zdravotního střediska. odkaz
15. září | Kaito Toba má po dnešní nehodě zlomenou lopatku. odkaz
15. září | Tom Booth-Amos má po dnešním pádu zlomeninu v pravé noze. odkaz
15. září | Ai Ogura také skončil ve zdravotním středisku na okruhu. odkaz
15. září | Tom Booth-Amos musel po nehodě v závodě do zdravotního střediska. odkaz