Moto3: V dramatickém závěru katalánského závodu si pro výhru dojel Alonso

Moto3: V dramatickém závěru katalánského závodu si pro výhru dojel Alonso

David Alonso se raduje ze své druhé výhry v kariéře. Druhé místo obsadil Jaume Masiá. Na třetí místo se vlivem penalizace soupeře posunul José Antonio Rueda. Holgado v závěru upadl. Těsně před koncem skončil na zemi také Muňoz.

Do katalánského závodu nejslabší kubatury, který byl vypsán na osmnáct kol, startoval jako první Ortola. Na startu chyběl Collin Veijer, jenž si včera zranil nohu. Fenati se do závodu pouštěl s penalizací. Ital si za nezodpovědnou jízdu vysloužil trest v podobě startu z konce pole a projetí dlouhým kolem.

V prvním kole závodu se vedení ujal Öncü. Turek pak pokračoval na prvním místě i ve druhém kole. Těsně za ním jezdili Masia, Kelso, Ortola, Alonso a další. Rozestupy byly těsné.

Ve třetím kole se na první pozici posunul Masiá. Öncü klesl na druhou příčku. Na třetí místo se dostal Alonso. Jezdci jako tradičně jeli v obří skupině.

Čtrnáct okruhů před šachovnicí se na první příčku propracoval David Alonso, který vyrážel až z dvanácté pozice. Kolumbijský jezdec pak na prvním místě pokračoval i v následujícím kole. Za ním bojovali Masia, Ortola, Öncü a Holgado.

Dvanáct kol před závěrem už byl na prvním místě vedoucí muž šampionátu – Daniel Holgado, jenž včera neměl kvalifikaci dle svých představ. Musel totiž nejprve projít první částí a nakonec se kvalifikoval jen na jedenácté místo, ale v závodě se rychle dokázal probojovat vpřed. Nicméně na prvním místě se ani on dlouho neohřál, protože jej záhy vystřídal Öncü.

V polovině závodu pokračoval na první pozici Öncü a za ním byl, jak už bývá v Moto3 zvykem, dlouhý vláček jezdců. Fellon dostal penalizaci v podobě průjezdu dlouhým kolem, protože si v jednom místě zkrátil trať. Následně si musel trest zopakovat, protože napoprvé se mu to nepovedlo správně. Na pořadí na předních místech to ovšem nemělo žádný vliv, Fellon byl daleko vzadu.

Šest kol před koncem znovu vedl Holgado. Těsně za ním byli Öncü, Alonso, Muňoz, Nepa a další. Ortola, který startoval z pole position, byl v tuto chvíli až jedenáctý, nicméně stále zůstával v první skupině a na vedoucího muže neměl příliš velkou ztrátu. David Salvador dostal kvůli překračování limitů dráhy penalizaci v podobě průjezdu dlouhým kolem. Nicméně i před penalizací byl mimo body.

Tři okruhy před závěrem se na první příčku dostal Masia. Druhý byl Muňoz, ten si ovšem musel dávat pozor na překračování limitů dráhy, protože už dostal varování. Stejné varování měl i Rueda na páté pozici. Holgado a Öncü spolu měli incident, ale naštěstí se to obešlo bez pádu.

I v posledních dvou kolech se pořadí v obří vedoucí skupině měnilo každým okamžikem. Chvíli se na první pozici ukázal Muňoz, do posledního kola najel jako první Holgado, těsně za ním byl Alonso. Vpředu bojovali také Masia a Öncü. Bez šancí však nebyli ani jezdci více vzadu, protože rozestupy byly opravdu velmi malé.

Závěr závodu dopadl velmi špatně pro Holgada, který skončil na zemi. Jezdec je naštěstí v pořádku, ale kvůli pádu přišel o značnou část svého náskoku v čele šampionátu. V nájezdu do cíle pak upadl také David Muňoz, který ještě krátce před nehodou vedl. Mladý Španěl se těsně před pádem dostal do kontaktu s Denizem Öncü. Incident byl rychle vyšetřen a turecký jezdec byl za zavinění nehody potrestán penalizací 6 sekund (tj. ekvivalent k dvojitému dlouhému kolu). Vlivem penalizace tak Öncü přišel o třetí místo.

Pro výhru si dojel David Alonso. Pro Kolumbijce narozeného ve Španělsku je to jeho druhá výhra v kariéře. Druhé místo obsadil Masiá. Vlivem penalizace Denize Öncü se na třetí příčku posunul José Antonio Rueda. Pro mladého španělského nováčka je dnešní třetí místo jeho prvním podiem kariéry.

GP Katalánska - Moto3, závod

P. Jezdec Motocykl Čas/Ztráta
1 David Alonso GASGAS 33'00,9450
2 Jaume Masia Honda 0,076
3 José Antonio Rueda KTM 0,234
4 Ayumu Sasaki Husqvarna 0,289
5 Stefano Nepa KTM 0,401
6 Riccardo Rossi Honda 0,524
7 Kaito Toba Honda 0,68
8 Tatsuki Suzuki Honda 0,967
9 Ryusei Yamanaka GASGAS 1,06
10 Ivan Ortolá KTM 1,125
11 Matteo Bertelle Honda 1,304
12 Deniz öncü KTM 6,129
13 Xavier Artigas CFMOTO 6,458
14 Taiyo Furusato Honda 6,485
15 Romano Fenati Honda 6,964
16 Scott Ogden Honda 6,679
17 Diogo Moreira KTM 7,024
18 Joel Kelso CFMOTO 7,098
19 Mario Aji Honda 7,15
20 Tatchakorn Buasri Honda 7,17
21 David Salvador KTM 10,354
22 Daniel Holgado KTM 14,757
23 Joshua Whatley Honda 18,755
24 David Almansa Husqvarna 18,8
25 Lorenzo Fellon KTM 27,664
26 Syarifuddin Azman KTM 32,185
27 Ana Carrasco KTM 32,287
Neklasifikováni
  David Muñoz KTM  
  Filippo Farioli KTM  

Foto: Aspar

Doporučujeme

Články odjinud