Moto3: Závod, nezávod u MOTO FGR v Mugellu

Tentokrát máme TZ z tréninku i závodu v jednom. Pan Felgr se omlouvá, ale měli problém s připojením k internetu.
Moto3: Závod, nezávod u MOTO FGR v Mugellu

Nejprve se vraťme k tréninkům......nahoru a dolu v italském Mugellu pro MOTO FGR

Zatím za stálého počasí probíhá víkend desátého závodu mistrovství světa. Po nedojetém Sachsenringu jsme si chtěli na oblíbené trati našeho jezdce spravit chuť. Jasper   si postupně zvykal na nastavení a každý volný trénink se zlepšoval o 1,5 vteřiny, což před kvalifikací znamenalo celkové 17. místo, s uspokojivou ztrátou necelých dvou vteřin na prvního Španěla Vinalese. Po prvním tréninku se měnila převodovka, která zůstane v této podobě až do závodu. Na třetí volný trénink mechanici namontovali zrepasovaný motor, který fungoval jak jinak, než bezchybně. Jen škoda, že Jasper nezajíždí rychlá kola i ve druhé polovině tréninku, protože nejlepší čas zvládnutý již v pátém kole posledního volného tréninku dlouho znamenal top ten.

Klepněte pro větší obrázek

Kvalifikace však nemohla dopadnout hůře. Při nájezdu do devátého kola zavřel Jasperovi stopu australský závodník Sissis, náš jezdec musel vyjet mimo trať, a následně motocykl FGR před bariérami položit. Odneslo to jeho zápěstí a také naražený nárt. Po návratu z mobilní kliniky se rozhodl pokračovat, vše bude definitivně jasné až po ranním warm upu. Mechanici budou mít dnes hodně práce, protože to tentokráte odnesl i rám a před zámořským závodem v americkém Indianapolis nám tento pád přinesl velké starosti. Výsledek za první třicítkou není v tuto chvíli nejdůležitějším aspektem.

Klepněte pro větší obrázek

....a teď už k samotnému závodu

Maratón tří po sobě jdoucích závodů jsme zakončili v italském Mugellu, tentokráte za stálého, teplého počasí. Ve volných trénincích Jasper zaznamenával slušný pokrok, když se každý trénink posouval pořadím až na shodné 16. místo s francouzským závodníkem Masbouem. To byla dobrá výchozí pozice pro kvalifikaci, a také v týmu zavládla dobrá nálada po nepříliš zdařilém úvodu.

Po kolizi z kvalifikace, kdy Jaspera vytlačil Australan Sissis na KTM, to neodnesl jen pravý kotník, ale také motorka, neboť čelním nárazem byly poškozeny vidlice i rám. Mechanici proto museli postavit v podstatě celý nový motocykl a končili hodně po půlnoci …

Klepněte pro větší obrázek

31. místo na roštu nebylo v tu chvíli tím nejdůležitějším. Jasper čekal, jak se do nedělního závodu zranění vyvine, nakonec se rozhodl pokračovat. Ve warm upu nechtěl nohu příliš zatěžovat a soustředil se především na závod, i když výchozí pozice nevypadala nadějně.

Odstartoval zhruba třicátý a kolo za kolem se postupně probojovával do skupinky čtyř jezdců, kteří bojovali o 19. místo. Dokázal předjet i je, ale posun ze zadních pozic mu zabral příliš mnoho času, aby bylo reálné myslet na dojetí skupiny, bojující o 11. až 18. místo a na tolik kýžené další body. V osmém kole Jasper vyjel mimo trať kvůli závadě, zajel hned do boxu, kde byl problém odstraněn, ale nakonec se rozhodl v závodě kvůli bolestem nepokračovat.

Klepněte pro větší obrázek

Máme tedy za sebou druhý nedojetý závod po sobě, navíc se zraněním, před sebou ale dlouhou pauzu před dalším závodem v americkém Indianapolis. Jasper tak bude mít čas na uzdravení a my na vyhodnocení dosavadního vývoje a na co nejlepší přípravu motocyklu i týmu na zbývajících osm závodů.

Miroslav Felgr, majitel týmu :

„ Jsem z víkendu trochu rozčarován. Když už se povedl poslední volný trénink, všichni věřili, že dobrý čas zvládne Jasper zopakovat i v kvalifikaci. Vše ale dopadlo úplně naopak. Zraněný Jasper, hodně poničený motocykl a nakonec nedojetý závod. Můj velký dík patří především mechanikům, kteří v sobotu odvedli skvělou práci, i když se na neděli příliš nevyspali.Jasperovi samozřejmě přeji brzké udravení. Za měsíc se motocykl FGR prvně koukne za velkou louži, kde snad už smůlu konečně prolomíme“.

Klepněte pro větší obrázek

Jasper Iwema, jezdec :

„O víkendu jsme byli silnější a silnější. Po třetím volném tréninku s  umístěním na šestnáctém místě jsme čekal dobrou kvalifikaci. Kvalifikace však dopadla katastrofálně, když jiný jezdec přidal v zatáčce více plynu a vyvezl mě mimo trať. Výsledkem byl velmi nepříjemný pád, 31. místo na startu a zraněný kotník, který hodně bolí, a proto jsem nebyl schopen ho v závodě naplno používat. Do závodu jsem dostal injekci proti bolesti, abych to byl vůbec schopen vydržet. Po startu jsem postupoval až na 20. místo, ale závod jsem kvůli drobné závadě a zranění nakonec nemohl dokončit. Nyní před sebou máme letní pauzu, kterou využiji především na zotavení, abych se mohl v plné síle vrátit do druhé poloviny sezóny, která začíná ve městě Indianapolis“.

 


11:43 | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.