MotoGP: Bagnaia se v Katalánsku těší z vítězství v hlavním závodě

MotoGP: Bagnaia se v Katalánsku těší z vítězství v hlavním závodě

Ital Francesco Bagnaia se těší z výhry v Katalánsku. Na podium jej doprovodili Španělé. Druhý skončil Jorge Martin. Jako třetí do cíle dorazil Marc Márquez.

Katalánský závod třídy MotoGP byl vypsán na 24 kol. Jako první do něj startoval Aleix Espargaro. Po startu se ovšem do čela dostal Bagnaia. Na druhé místo se zařadil Acosta a na třetí Binder. Aleix Espargaro se propadl na páté místo.

Ještě během prvního kola se na třetí místo před Bindera posunul Martin, který stejně jako jeho týmový kolega Morbidelli jede s motocyklem ve speciálních barvách.

V druhém kole pokračoval na první pozici Bagnaia. Acosta se držel těsně za ním. Martin se vedoucí dvojici postupně přibližoval, ale v nejtěsnějším kontaktu nebyl. Zaostával zhruba o čtyři desetiny. První pětku doplňovali Binder a Aleix Espargaro. Marc Márquez, který startoval ze čtrnácté pozice, se v úvodu závodu posunul do první desítky.

Jednadvacet kol před závěrem už byli Bagnaia, Acosta a Martin těsně za sebou a ani Binder s Espargarem nebyli nijak daleko za nimi. Špatně si nevedl ani Raul Fernandez, který aktuálně jezdil šestý. Na zemi skončil Miller.

O kolo později pokračoval na první pozici Bagnaia. Na druhém místě už byl Martin. Acosta uzavíral první trojku. Ve vedoucí skupině byl i Binder. Na pátou pozici se dostal Raul Fernandez. Aleix Espargaro klesl na šesté místo. Dva posledně zmínění už ovšem nebyli v tuto chvíli v nejtěsnějším kontaktu s první čtverkou.

Martinovi se následně podařilo posunout do čela před Bagnaiu. A krátce poté úřadujícího šampiona předjel i Acosta.

Devatenáct kol před závěrem skončil na zemi Augusto Fernandez, který ovšem na rozdíl od svého kolegy Acosty nebyl v první desítce.

Martin držel první příčku i v době, kdy do konce závodu zbývalo šestnáct kol. Acosta ovšem zůstával těsně za jeho zády. Bagnaia na vedoucí dvojici ztrácel zhruba vteřinu a jezdil relativně osamoceně na třetí pozici. Čtvrtý Binder byl za ním přibližně o osm desetin. Aleix Espargaro se vrátil před Raula Fernandeze a postupně se přibližoval Binderovi. Na sedmé pozici pokračoval Morbidelli. Marc Márquez zůstával osmý. Desítku uzavírali Alex Márquez a Enea Bastianini. Jezdci Hondy byli seřazeni na posledních pěti místech – nejlépe z nich si v tuto chvíli vedl sedmnáctý Nakagami a pole uzavíral na divokou kartu startující Bradl.

Čtrnáct kol před koncem stále vedl Martin těsně před Acostou. Acosta ovšem záhy své snahy přehnal a skončil na zemi. Čerstvě dvacetiletému Španělovi se ještě podařilo rozjet, ale zařadil se až na dvacáté místo před Bradla. Na první vítězství v královské kubatuře si tedy bude muset minimálně týden počkat.

Bastianini si zkrátil dráhu, za což dostal penalizaci v podobě dlouhého kola, což znamenalo, že by o deváté místo, na němž dosud jezdil, měl přijít.

Krizový okamžik měl Maverick Viňales. Jeho stroj se jej pokusil vykopnout ze sedla, ale jezdec to ustál. Španěl ovšem v této chvíli bojoval až mimo první desítku.

V době kdy do konce závodu zbývalo odjet osm kol, pokračoval ve vedení Martin. Druhý byl Bagnaia. Na třetí pozici se aktuálně držel Aleix Espargaro, nicméně těsně za sebou už měl Raula Fernandeze a Marca Márqueze. Bagnaia se přibližoval vedoucímu Martinovi.

Bastianini si neodpykal trest, takže nakonec dostal dvojité dlouhé kolo.

Na zemi skončil Morbidelli, jenž do té doby jezdil šestý. Ke změně došlo i na vedoucí pozici. Bagnaia se šest kol před závěrem posunul před Martina. Aleix Espargaro držel třetí místo. Marc Márquez byl čtvrtý. První pětku uzavíral Raul Fernandez. Acosta, který o několik kol dříve upadl a vrátil se na trať, už se dostal na bodovanou pozici.

Čtyři kola před závěrem vedl Bagnaia. Zhruba sedm desetin za ním jezdil Martin. Na třetí pozici se dostal Marc Márquez, nicméně ten už na druhého Martina ztrácel přes osm vteřin. Navíc se Márquezovi po posunu na třetí pozici ani nedařilo ujet Espargarovi.

Do posledního kola najel jako první Bagnaia. Druhý Martin na něj ztrácel zhruba 1,8 sekundy. Marc Márquez držel třetí pozici, nicméně Aleix Espargaro nevypadal, že by se s tím chtěl smířit. Snažil se útočit na svého krajana.

Bagnaia tentokrát vedení udržel až do konce a raduje se z výhry v Katalánsku. Martin dorazil do cíle jako druhý, nicméně stále si v šampionátu drží poměrně komfortní náskok. Marc Márquez nakonec dokázal udržet Aleixe za sebou a může se tak radovat ze třetí pozice. Aleix Espargaro se musel smířit s „bramborovou“ medailí. Raul Fernandez nakonec neudržel místo v první pětce. Dostal se před něj Fabio di Giannantonio. Fernandez skončil šestý. Za ním následovali Alex Márquez a Brad Binder.

Jako devátý sice cílem projel Enea Bastianini, nicméně ten z nějakých důvodů vytrvale ignoroval tresty, které mu byly uděleny, takže nakonec dostal penalizaci 32 sekund a klesl na osmnácté místo. Na deváté místo se tím pádem posunul Quartararo. Acosta si navzdory pádu dojel pro body.

Další závody se jedou už příští týden v Itálii.

GP Katalánska - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Čas/Ztráta
1 Francesco Bagnaia Ducati 40'11,726
2 Jorge Martin Ducati 1,74
3 Marc Marquez Ducati 10,491
4 Aleix Espargaro Aprilia 10,543
5 Fabio Di Giannantonio Ducati 15,441
6 Raul Fernandez Aprilia 15,916
7 Alex Marquez Ducati 16,882
8 Brad Binder KTM 18,578
9 Fabio Quartararo Yamaha 20,477
10 Miguel Oliveira Aprilia 20,889
11 Marco Bezzecchi Ducati 21,023
12 Maverick Viñales Aprilia 22,137
13 Pedro Acosta KTM 31,967
14 Takaaki Nakagami Honda 32,987
15 Joan Mir Honda 33,132
16 Johann Zarco Honda 34,554
17 Luca Marini Honda 36,689
18 Enea Bastianini Ducati 50,615
19 Stefan Bradl Honda 55,295
20 Alex Rins Yamaha 63,428
Neklasifikováni
  Franco Morbidelli Ducati 28'34,198
  Augusto Fernandez KTM 08'30,595
  Jack Miller KTM 03'26,356

Foto: Ducati

Doporučujeme

Články odjinud