MotoGP: Bagnaia si na speciálním modrém motocyklu dojel pro výhru v Mugellu

MotoGP: Bagnaia si na speciálním modrém motocyklu dojel pro výhru v Mugellu

Tým tovární Ducati, který dnes do závodu nasadil speciálně zbarvené motocykly, slaví Bagnaiovo vítězství a Bastianiniho druhé místo. Jorge Martin sice velkou část závodu odjel na druhém místě, ale nakonec se musel smířit s třetí pozicí.

Do italského závodu královské kubatury vyrážel z první pozice Jorge Martin. Druhé místo v kvalifikaci obsadil Francesco Bagnaia, nicméně Ital byl penalizován za to, že v jednom z tréninků zbrzdil Alexe Márqueze, což pro Bagnaiu znamenalo odsun o tři místa na roštu vzad. Na druhé startovní místo se vlivem Bagnaiovy penalizace posunul Viňales. Marc Márquez poskočil na třetí příčku.

Jezdci tovární Ducati do dnešního závodu nastoupili se strojem ve speciálním modrém zbarvení. Není to poprvé, kdy Ducati jede domácí závod v jiné než tradiční červené barvě. Například loni v Misanu použili žlutou barvu.

Dnešní závod v Mugellu byl vypsán na 23 kol. Po startu si první místo na malou chvíli udržel Martin, nicméně navzdory startu z páté pozice se před něj brzy dostal Bagnaia. Na třetí příčku se zařadil Bastianini. V první pětce dále bojovali i Marc Márquez a Acosta.

Marquez se ve třetím kole pokusil předjet Bastianiniho, ale nevyšlo mu to. Nakonec byl rád, že situace nevyužil Acosta k tomu, aby se před Márqueze posunul na čtvrté místo. Na prvních dvou místech se pořadí také neměnilo.

Osmnáct kol před závěrem pokračoval na první pozici Bagnaia. Druhé místo držel Martin. Třetí zůstával Bastianini. Márquezovi se o něco málo dříve trochu zakouřilo od motocyklu, nicméně pokračoval na čtvrté pozici.

O kolo později skončil na zemi bývalý šampion Joan Mir. Jezdec naštěstí odešel od nehody po svých. Na pořadí na nejvyšších příčkách neměla jeho nehoda vliv.

Ani patnáct okruhů před závěrem se neměnilo pořadí v první pětce. Bagnaia byl první. Zhruba sedm desetin za ním následoval Martin. První trojku uzavíral Bastianini. Marquez držel čtvrtou příčku a Acosta pátou. Na zemi skončil Nakagami. Japonec ovšem nebyl v bojích o vysoké příčky.

Dvanáct kol před šachovnicí byl Marc Márquez těsně za Bastianiniho zády. Před něj se ovšem nebyl schopen dostat. Martin se trochu přiblížil vedoucímu Bagnaiovi, nicméně Bagnaia opět zabral a Martinovi znovu poodjel. Pořadí na provizorním podiu tedy nadále zůstávalo beze změn. Acosta jezdil osamoceně na páté pozici. Morbidelli a Viňales bojoval o šesté místo.

Ani osm kol před závěrem se pořadí na nejvyšších pozicích neměnilo. Jen rozestupy se občas lehce měnily. Až o dvě kola později došlo po dlouhé době ke změně na provizorním podiu. Marc Márquez se dostal před Bastianiniho na třetí místo. Bagnaia zůstával první a Martin druhý. Rozestup mezi první dvojicí se pohyboval kolem půl vteřiny.

Tři okruhy před cílem stále vedl Bagnaia. Druhý byl Martin. Márquez držel třetí pozici, nicméně nebyl schopen ujet Bastianinimu.

Martinovi se v závěru dařilo snižovat Bagnaiův náskok v čele. V nájezdu do předposledního kola vedl Bagnaia jen zhruba o dvě desetiny. Bagnaia ovšem opět zabral a znovu zvýšil náskok. Stejně tak se do rychlého tempa dostal i Bagnaiův kolega Bastianini, jemuž se v předposledním kole podařilo dostat se zpátky na třetí místo před Márqueze.

Do posledního kola najel Bagnaia s náskokem zhruba osmi desetin před druhým Martinem. Bastianini jezdil na třetí pozici, ujížděl Márquezovi a doháněl Martina. Těsně před koncem se Bastianinimu dokonce podařilo Martina předjet.

Bagnaia si před domácím publikem dojel pro výhru. Úřadujícímu šampionovi se v Mugellu velmi dobře daří, vyhrál zde i v předchozích dvou letech. Radost domácího publika tentokrát ještě navýšil Enea Bastianini, jenž dokončil závod na druhé pozici. Jorge Martin se musel smířit s třetím místem. Marc Márquez obsadil čtvrté místo. První pětku zkompletoval Acosta, který je zároveň prvním jezdcem na stroji jiné značky než Ducati.

Jorge Martin zůstává v čele šampionátu. Nicméně jeho náskok se snížil na osmnáct bodů. Před příjezdem do Mugella vedl o 39 bodů před Bagnaiou.

Na zítřek je naplánován test v Mugellu. Očekává se ovšem, že by mělo pršet.

GP Itálie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Čas/Ztráta
1 Francesco Bagnaia Ducati 40'51,385
2 Enea Bastianini Ducati 0,799
3 Jorge Martin Ducati 0,924
4 Marc Marquez Ducati 2,064
5 Pedro Acosta KTM 7,501
6 Franco Morbidelli Ducati 9,89
7 Fabio Di Giannantonio Ducati 10,076
8 Maverick Viñales Aprilia 11,683
9 Alex Marquez Ducati 13,535
10 Brad Binder KTM 15,901
11 Aleix Espargaro Aprilia 19,182
12 Raul Fernandez Aprilia 20,307
13 Marco Bezzecchi Ducati 20,346
14 Miguel Oliveira Aprilia 23,292
15 Alex Rins Yamaha 23,613
16 Jack Miller KTM 28,417
17 Pol Espargaro KTM 28,778
18 Fabio Quartararo Yamaha 30,622
19 Johann Zarco Honda 31,457
20 Luca Marini Honda 32,31
21 Lorenzo Savadori Aprilia 46,724
Neklasifikováni
  Takaaki Nakagami Honda 16'15,226
  Joan Mir Honda 10'52,470
  Augusto Fernandez KTM 07'17,845

Foto: Ducati

Doporučujeme

Články odjinud