MotoGP: Casey Stoner ovládl závod, ve kterém dojelo jen čtrnáct jezdců

Casey Stoner zvítězil v nizozemském závodě. Na podium ho doprovodil i jeho týmový kolega Dani Pedrosa a bývalý týmový kolega Andrea Dovizioso.
MotoGP: Casey Stoner ovládl závod, ve kterém dojelo jen čtrnáct jezdců

Krátce po startu se událo menší drama, kdy spolu spadli Alvaro Bautista a Jorge Lorenzo. Alvaro Bautista udělal chybu a k zemi s sebou vzal i Lorenza. Vedení se ujali jezdci týmu Repsol Honda. Ben Spies, týmový kolega Lorenza, se držel těsně za jezdci Hondy na třetím místě. Jednou dokonce naznačil útok na druhé místo, ale nebyl úspěšný. Brzy po startu si v kačírku zajezdil i Nicky Hayden, ale nic dramatického se neudálo, jen se propadl až za Hectora Barberu.

Ve třetím kole závodu upadl Stefan Bradl. Bylo to poprvé, co letos Bradl nedokončil závod. Jednadvacet kol před cílem zažil podobnou věc i Kolumbijec Yonny Hernandez. Po pádu byl Hernandez hodně naštvaný, ale nezraněný.

Úvod závodu příliš nevyšel Crutchlowovi, který se tři kola po startu pohyboval až na osmém místě. Vzhledem k tomu, že po startu upadli Lorenzo a Bautista, o něco později i Bradl a Karel Abraham do závodu vůbec nenastoupil, znamenalo to, že byl Crutchlow až poslední, ale nevzdal se a začal ztrátu dohánět.

V čele se dlouho držely dvě Hondy v pořadí Pedrosa Stoner. Stoner byl ovšem celou dobu na Pedrosovi nalepený. Třetí Ben Spies nestíhal. Šanci na boj o druhé místo neměl (snad jen s výjimkou několika okamžiků po startu). Spies se spíše musel bránit útokům Doviziosa, se kterým si občas prohazoval pozici.

Devatenáct kol před cílem odstoupil Colin Edwards kvůli potížím se strojem. Mezitím se Cal Crutchlow urputně snažil dohnat a předjet Haydena, ale zatím se mu to nedařilo. Hayden byl ve svých snahách úspěšnější a předjel Barberu.

Osmnáct kol před cílem jeli těsně za sebou Andrea Dovizioso a Ben Spies, kteří se zrovna nacházeli na třetím a čtvrtém místě. Hayden pokračoval v relativně dobrém tempu a dostal se až před Rossiho. Do formy se pomalu dostával i Crutchlow, který se patnáct kol před cílem dostal před Barberu. Brzy po tomto předjížděcím manévru se úspěšně pokusil o předjetí i Ben Spies, který se tak dostal před Andreu Doviziosa zpět na třetí místo. O pár kol později se dostal Crutchlow před Haydena.

Valentino Rossi začal mít potíže a hodně ztrácel na Barberu, Haydena a Crutchlowa, kteří spolu bojovali o páté až sedmé místo. Za Rossim už jeli pouze jezdci s motocykly CRT. Rossiho potíže se nelepšily, takže nakonec musel Rossi zavítat do boxů na opravu. Po návratu z boxu pokračoval se ztrátou jednoho kola.

V době, když se Rossi vracel na trať, předjel Stoner Pedrosu a hned mu začal ujíždět. První místo už pak Stoner neopustil a vyjel si vítězství v závodě.

S relativně velkou ztrátou na vedoucí dvojici stále bojovali Spies a Dovizioso o poslední místo na podiu. Nejprve se boj lépe vyvíjel pro Spiese, Dovi trochu ztrácel, ale ke konci závodu byl Dovizioso se svým strojem v lepší formě a předjel Spiese. Během posledního kola závodu si Dovizioso vytvořil bezpečný náskok, takže ho už Spies nemohl ohrozit. Dovi se tak mohl radovat z dalšího pódiového umístění v letošní sezóně.

Kromě bojů mezi Doviziosem a Spiesem se odehrálo drama mezi Haydenem a Barberou. V jedné ze zatáček se Barberovi rozvlnil motocykl, Hayden jel těsně za ním, takže byl nucen vyjet až na trávník, aby zabránil kolizi s Barberou. Ani jeden z jezdců neupadl. Barbera pouze klesl v pořadí až za Haydena.

V závodě nakonec dojelo jen čtrnáct jezdců, z nichž nejúspěšnější a nejšťastnější byl Casey Stoner. Dnešním vítězstvím si Stoner polepšil v průběžném pořadí. Nyní je celkově druhý a má stejně bodů jako první Jorge Lorenzo, který dnes nedojel.

Z prvního místa mezi motocykly specifikace CRT se dnes radoval Randy de Puniet.

Příští závod se jede už 8. července v Německu.

GP Nizozemska - MotoGP, závod

P. Jezdec Tým Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Casey STONER Repsol Honda Team Honda 171.4 41'19.855
2 Dani PEDROSA Repsol Honda Team Honda 171.1 +4.965
3 Andrea DOVIZIOSO Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 170.6 +11.994
4 Ben SPIES Yamaha Factory Racing Yamaha 170.4 +14.775
5 Cal CRUTCHLOW Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 169.9 +22.074
6 Nicky HAYDEN Ducati Team Ducati 169.3 +31.660
7 Hector BARBERA Pramac Racing Team Ducati 167.4 +59.107
8 Randy DE PUNIET Power Electronics Aspar ART 167.1 +1'04.441
9 Michele PIRRO San Carlo Honda Gresini FTR 166.9 +1'06.980
10 Mattia PASINI Speed Master ART 165.7 +1'25.087
11 Danilo PETRUCCI Came IodaRacing Project Ioda 165.3 +1'32.103
12 Ivan SILVA Avintia Blusens BQR 165.2 +1'33.797
13 Valentino ROSSI Ducati Team Ducati 163.6 1 Lap
14 James ELLISON Paul Bird Motorsport ART 163.6 1 Lap
Neklasifikováni
  Aleix ESPARGARO Power Electronics Aspar ART 167.0 12 Laps
  Colin EDWARDS NGM Mobile Forward Racing Suter 155.7 19 Laps
  Yonny HERNANDEZ Avintia Blusens BQR 165.6 21 Laps
  Stefan BRADL LCR Honda MotoGP Honda 162.0 25 Laps
  Jorge LORENZO Yamaha Factory Racing Yamaha   0 Lap
  Alvaro BAUTISTA San Carlo Honda Gresini Honda   0 Lap
Nestartoval
  Karel ABRAHAM Cardion AB Motoracing Ducati   0 Lap

18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.