MotoGP: Devátým vítězem letošního roku je Dovi

Závod musel být kvůli dešti odložen. Dráha zůstala mokrá po celou dobu závodu. Z výhry se raduje Dovi, který už je devátým různým vítězem v letošní sezóně. Spolu s Dovim vystoupili na podium i Rossi a Lorenzo.
MotoGP: Devátým vítězem letošního roku je Dovi

Před plánovaných startem závodu královské kubatury začalo vydatně pršet. Kvůli špatnému počasí musel být start závodu odložen a závod zkrácen na devatenáct kol. Vystartovalo se až v 8:20 našeho času. Jako první se do závodu vydával Andrea Dovizioso. Spolu s ním jeli z první řady i Valentino Rossi a Jorge Lorenzo.

Do vedení se po startu dostal Lorenzo. Na druhé místo se zařadil Márquez. Dovi po startu z pole position klesl na třetí místo, ale to nemělo dlouhého trvání. Márquez ještě v prvním kole před jel Lorenza, pak se vedení ujal Dovi. A později jej vystřídal Valentino Rossi. Márquez a Lorenzo se propadli. Na druhé místo se dostal Iannone. Dovi klesl na třetí místo. To vše se stalo během jednoho kola.

V následujícím okruhu vedl Rossi, ale Iannone se evidentně hodně snažil dostat se před svého krajana a byl úspěšný. Aleix Espargaro měl výlet mimo trať, ale vrátil se a zařadil se na třinácté místo.

I patnáct kol před cílem vedl Iannone. Rossi se držel těsně za ním na druhém místě. Dovi jezdil třetí. Márquez se navzdory zdravotním potížím držel na čtvrtém místě. Crutchlow se dostal na pátoupříčku před Lorenza. Ještě během téhož kola došlo k boji mezi Iannonem a Rossim. Italové si několikrát prohodili pozice. Crutchlow se dále propracovával vpřed. Překonal i Márqueze a dostal se na čtvrté místo.

Boj mezi italskými jezdci na čele nijak neutichal. Rossi a Iannone se střídali ve vedení. Rychlý byl i třetí Dovi, který se přibližoval svým dvěma krajanům. Ani čtvrtý Crutchlow nebyl nijak daleko. Márquez se držel těsně za Crutchlowem a velkou ztrátu neměl ani Lorenzo. Za závodníkem z Mallorky už ovšem byla větší mezera.

Dvanáct kol před šachovnicí měl dobré tempo Márquez, který se přitáhl těsně za Crutchlowa a snažil se útočit. V té době už sice nepršelo, ale dráha zůstávala stále velmi mokrá.

MotoGP: Jako první se do závodu v Malajsii vydá Dovi

MotoGP: Jako první se do závodu v Malajsii vydá Dovi

Viňales, který byl v Austrálii i v Japonsku na podiu, neměl v mokré Malajsii ideální rychlost. Během chvíle se před něj dostali oba jezdci týmu Avintia – Baz i Barbera. Viňalese tak odsunuli na deváté místo. Márquez se deset kol před koncem dostal před Crutchlowa na čtvrté místo. V té době skončil na zemi Stefan Bradl.

Na čele se utvořila pětičlenná skupina. Za Iannonem byli Rossi, Dovi, Márquez a s mírným odstupem i Crutchlow.

O kolo později se Rossi posunul před Iannoneho na první místo. Neudržel se tam ovšem dlouho. Iannone se brzy vrátil, ale také jen na chvíli. Poté upadl Cal Crutchlow, kterému se v poslední době hodně dařilo, v Austrálii dokonce vyhrál, nyní je mimo hru. K včerejším jednatřicátým narozeninám si tak nedá žádný dárek v podobě pěkného umístění v závodě.

Po Crutchlowově pádu skončil v kačírku i Márquez. Od té doby, co se Márquez potřetí stal mistrem světa, padá v závodech. Na zemi skončil před týdnem v Austrálii a nyní v Malajsii. Po nehodě se Španěl znovu rozjel. Mezitím došlo ke změnám na předních pozicích. Rossi vedl, Dovi se dostal před Iannoneho na druhé místo a nedlouho poté upadl i Iannone. Na třetí místo se tak po pádu Márqueze, Crutchlowa a Iannoneho dostal Lorenzo. Rossi a Dovi se přetahovali o první pozici. Márquez, který se připojil do závodu, byl šest kol před koncem patnáctý a útočil na Redding. Netrvalo dlouho a Španěl se před Reddinga dostal.

Pět kol před šachovnicí jel Rossi trochu zeširoka, takže jej předjel Dovi. Baz a Barbera se prali o čtvrté místo podobně jako při mokrém závodě v Brně.

Dovi si poté, co se dostal před Rossiho, vybudoval náskok. Trať zůstávala hodně mokrá i takhle v závěru závodu, stát se tedy mohlo ještě cokoliv, ale v předposledním kole vedl Dovi s náskokem před Rossim a třetí byl Lorenzo.

Do posledního kola vjel jako první Dovi s tím, že neudělá-li chybu a nepostihne jej technický problém, nemůže jej nic jiného připravit o výhru. Rossi nebyl tak blízko, aby jej mohl dojet a předjet.

Letos už zvítězili Lorenzo, Márquez, Rossi, Crutchlow, Iannone, Viňales, Miller, Pedrosa a dalším, kdo to dokázal, je Andrea Dovizioso, který se raduje z výhry v Malajsii.

Na podium se s Dovim dostali i Rossi a Lorenzo. Rossi už je jistým vicemistrem. Těsně pod podiem skončil Hector Barbera. První pětku doplnil Loris Baz. Dále se umístili Viňales, Bautista, Miller a Pol Espargaro. Desítku uzavřel Petrucci.

Nyní nás čeká už jen jeden závod v letošní sezóně, který se jede za dva týdny ve Valencii. Ve všech třídách je rozhodnuto o titulu.

GP Malajsie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Andrea DOVIZIOSO Ducati 148,8 42'27,333
2 Valentino ROSSI Yamaha 148,6 3,115
3 Jorge LORENZO Yamaha 148,1 11,924
4 Hector BARBERA Ducati 147,6 19,916
5 Loris BAZ Ducati 147,6 21,353
6 Maverick VINALES Suzuki 147,5 22,932
7 Alvaro BAUTISTA Aprilia 147,3 25,829
8 Jack MILLER Honda 146,9 32,746
9 Pol ESPARGARO Yamaha 146,8 33,704
10 Danilo PETRUCCI Ducati 146,8 34,28
11 Marc MARQUEZ Honda 146,7 36,48
12 Eugene LAVERTY Ducati 146,7 36,638
13 Aleix ESPARGARO Suzuki 146,7 36,897
14 Bradley SMITH Yamaha 146,2 45,609
15 Scott REDDING Ducati 145,9 49,779
16 Hiroshi AOYAMA Honda 145,8 52,665
17 Stefan BRADL Aprilia 145,8 52,784
18 Tito RABAT Honda 145,6 54,891
Neklasifikováni    
  Andrea IANNONE Ducati 148,2 7 kol
  Cal CRUTCHLOW Honda 147,9 8 kol
  Yonny HERNANDEZ Ducati 144,6 8 kol
4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz