MotoGP: Druhé vítězství v řadě za sebou si zajistil Dovi

Andrea Dovizioso zvítězil před týdnem v Mugellu a nyní se raduje i v Katalánsku. Na podium vystoupili i Márquez a Pedrosa.
MotoGP: Druhé vítězství v řadě za sebou si zajistil Dovi

Do závodu královské kubatury startoval jako první Dani Pedrosa. Spolu s ním vyráželi z první řady i Lorenzo a Petrucci. Už malou chviličku po startu došlo k incidentu mezi Petruccim a Márquezem. Petrucci vyjel po startu hodně bokem a došlo ke kontaktu mezi ním a Márquezem.

Po startu se na prvních třech místech seřadili Pedrosa, Lorenzo a Márquez. Ještě během prvního kola se prvního místa ujal Lorenzo na Ducati a zdálo se, že má závodník z Mallorky v Katalánsku velmi rychlé tempo. Do cíle prvního kola si vybudoval mírný náskok. Na druhou příčku se posunul Márquez. Pedrosa klesl na třetí příčku. V první pětici byli i Dovi a Aleix Espargaro.

Dvaadvacet kol před cílem pokračoval ve vedení Lorenzo. Márquez byl druhý a Pedrosa třetí. Pedrosa si ovšem musel dávat pozor na své pronásledovatele. Dovi byl nalepen těsně na něm. Daleko od Doviho nebyl ani Folger. Obecně nebyly v této fázi zatím nijak velké rozestupy. Lorenzo měl těsně za sebou Márqueze a netrvalo dlouho a Márquez se dostal před Lorenza. V té době zbývalo do cíle dvacet kol. Lorenzův propad neskončil tím, že přišel o vedení. Během pár zatáček klesl závodník z Mallorky až na čtvrté místo a v dalším kole Lorenza předjel i Folger.

Devatenáct kol před závěrem bylo pořadí na prvních místech následující: Márquez, Pedrosa, Dovi, Folger a Lorenzo, jenže i to se ještě během tohoto kola změnilo, protože Lorenza překonal i Petrucci.

V dalším kole převzal vedení Pedrosa, který startoval z pole position. V témže kole musel svůj motocykl kvůli poruše odstavit Aleix Espargaro.

Lorenzo se sice propadal, ale jeho kolega Dovi se naopak posouval vpřed. Sedmnáct kol před koncem byl druhý za Pedrosou a před Márquezem. Lorenzovi se blížili další jezdci – Bautista, Rossi a Zarco. Netrvalo dlouho a Bautista už byl před Lorenzem.

Šestnáct kol před koncem se do vedení vrátil Pedrosa. Dovi se držel těsně za ním a nedaleko byl i Márquez. Příliš neztrácel ani Folger. Pedrosa, Dovi, Márquez a Folger tvořili v této chvíli vedoucí skupinu.

MotoGP: Jako první se do katalánského závodu vydá Pedrosa

MotoGP: Jako první se do katalánského závodu vydá Pedrosa

Lorenzův propad dále pokračoval. Dostal se před něj i Zarco a na nejbližší příležitost k předjetí čekal Rossi. Rossiho kolega Viňales, který do Katalánska přijel jako vedoucí muž, neměl vůbec dobrý víkend. Po startu z devátého místa se propadl a čtrnáct kol před cílem jezdil třináctý. Český jezdec Karel Abraham byl v této fázi závodu šestnáctý.

Dvanáct kol před cílem skončil v kačírku Miller, který v pátek na katalánském okruhu hodně bloudil. Jezdec je v pořádku.

Deset okruhů před šachovnicovou vlajkou pokračoval ve vedení Pedrosa. V čelní skupině se drželi i Dovi a Márquez. Folger již trochu zaostával. V dalším kole se ovšem do vedení dostal Dovi. Pedrosa klesl na druhé místo. Dovi Pedrosovi brzy trochu poodjel a za nedlouhou dobu se před Pedrosu propracoval i Márquez.

Lorenzův propad už v této chvíli nepokračoval, naopak se Lorenzovoi podařilo předjet Bautistu a Zarca, ale jen na chvíli, protože následně vyjel mimo trať a musel se zařadit zpátky za tuto dvojici, ale rozhodně vyvíjel snahy zkusit předjetí znovu. Rossi tempo této skupiny nestíhal, jel relativně daleko za nimi.

Šest kol před cílem vedl Dovi. Druhý byl Márquez a třetí Pedrosa, ale skupina byla roztrhaná. Těsný kontakt byl mezi Folgerem a Petruccim na čtvrtém a pátém místě. Petruccimu se podařilo Folgera předjet.

V dalším kole se Lorenzo posunul na šesté místo. Tentokrát už se mu podařilo držet Bautistu a Zarca za sebou. Boj v této chvíli probíhal mezi Barberou a Viňalesem o jedenácté místo.

Lorenzo, který v úvodu hodně ztrácel, v této fázi opět získával. Dostal se do boje o čtvrté místo s Folgerem a Petruccim. V době, kdy do konce zbývala tři kola, už byl Lorenzo čtvrtý.

V předposledním kole stále vedl Dovi. Márquez byl druhý a Pedrosa třetí. Čtvrtý Lorenzo dokázal během poměrně krátké doby dost poodjet svým pronásledovatelům.

V předposledním kole upadl Petrucci. Jezdec je v pořádku.

Do posledního kola najel jako první Dovi a nebyl v bezprostředním ohrožení ze strany soupeřů. Boj se odehrával mezi jezdci týmu Monster Yamaha Tech3. Zarco a Folger se prali o páté místo.

Andrea Dovizioso si dojel pro druhé vítězství v řadě za sebou. Je to poprvé od roku 2010, kdy jezdec Ducati dokázal vyhrát dvě Velké ceny v řadě za sebou. Marc Márquez nenapodobil úspěch svého mladšího bratra Alexe a dojel „až“ druhý. Podium doplnil Dani Pedrosa. Bramborovou medaili si z Katalánska veze Lorenzo. Pátý je Zarco, který za sebou nechal kolegu Folgera. Dále se umístili Bautista, Rossi a Barbera. Desítku uzavírá Viňales. Abraham bodoval čtrnáctým místem.

GP Katalánska - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Andrea DOVIZIOSO Ducati 156.2 44'41.518
2 Marc MARQUEZ Honda 156.0 +3.544
3 Dani PEDROSA Honda 155.8 +6.774
4 Jorge LORENZO Ducati 155.6 +9.608
5 Johann ZARCO Yamaha 155.4 +13.838
6 Jonas FOLGER Yamaha 155.4 +13.921
7 Alvaro BAUTISTA Ducati 155.2 +16.763
8 Valentino ROSSI Yamaha 155.0 +20.821
9 Hector BARBERA Ducati 154.8 +23.952
10 Maverick VINALES Yamaha 154.8 +24.189
11 Cal CRUTCHLOW Honda 154.6 +28.329
12 Loris BAZ Ducati 154.3 +33.281
13 Scott REDDING Ducati 154.2 +35.200
14 Karel ABRAHAM Ducati 153.9 +39.436
15 Tito RABAT Honda 153.8 +40.872
16 Andrea IANNONE Suzuki 153.7 +43.221
17 Sylvain GUINTOLI Suzuki 153.6 +44.655
18 Pol ESPARGARO KTM 153.4 +48.993
19 Sam LOWES Aprilia 153.0 +55.492
Neklasifikováni    
  Danilo PETRUCCI Ducati 155.6 2 kola
  Jack MILLER Honda 155.7 12 kol
  Aleix ESPARGARO Aprilia 155.5 18 kol

Foto: Ducati

12:30 | Jorge Martin si při nehodě poranil ruku, kotník a hlavu. Musí do nemocnice na další vyšetření. odkaz
12:07 | Alex Márquez spadl v závěru třetího tréninku - upadl těsně před svým bratrem. odkaz
11:49 | Jorge Martin je dle posledních zpráv při vědomí a byl převezen do zdravotního střediska. odkaz
11:40 | Trénink MotoGP byl přerušen po nehodě Jorge Martina. odkaz
16. dubna | Ode dneška je možné žádat o vrácení peněz za nákup vstupenek na brněnskou Grand Prix. Více informací zde: odkaz