MotoGP: Důležité pojmy

Vlásenka, CRT, přilnavost ... Zdají se vám tato slova povědomá, nebo přijdou vám jak v jiném jazyce? Připravili jsme vysvětlení těch nejdůležitějších pojmů.
MotoGP: Důležité pojmy

Arm Pump

Tento stav nastane, když svaly v předloktí pracují tak intenzivně, že dojde k přiškrcení krevního toku k ruce. Krevní tok směřující k předloktí je najednou vyšší, než ten, který směřuje zpátky, což vytváří tlak, snižuje okysličení, jezdci způsobuje velké bolesti a znecitlivění prstů. Někdy si můžeme všimnout, že jezdec dá ruku dolů, někdy s ní zase protřepe, aby co nejrychleji obnovil požadovaný průtok krve.

CRT týmy

Novinka roku 2012. Jedná se o ty týmy, které v kubatuře MotoGP používají prototypový podvozek ve spojení s produkčním motorem. To znamená, že třeba tým Colina Edwardse Forward Racing má podvozek z dílny Eskila Sutera a motor od BMW. Je to levnější způsob jak závodit s (mezi) elitou světa. Na jednu sezonu mají k dispozici 12 motorů a palivovou nádrž na 24 litrů.

Grip, přilnavost

Je schopnost pneumatik udržet motocykl na dráze - velká přilnavost dává jezdci schopnost projíždět zatáčky vyšší rychlostí. Úroveň přilnavosti se odvíjí od množství pogumování, teploty a kvality povrchu dráhy, ale také na směsi a opotřebení pneumatik.

High-sider

Nebezpečná situace, která zpravidla končí pádem jezdce. Přilnavost zadní pneumatiky nestačí v daný moment přenést požadovaný výkon a protočí se. Zadní část jde do smyku, ale po určité době pneumatika opět zabere a snaží se motorku srovnat, což se projeví zvlněním stroje, které je natolik intenzivní, že jezdce vyhodí vysoko ze sedla.

Karbonová, uhlíková vlákna

Nebo také uhlíková vlákna - materiál, který se používá pro výrobu různých komponentů včetně brzd.

Kvalifikace

Čas dosažený v kvalifikaci rozhoduje o postavení jezdce na startu závodu.

MotoGP týmy

Jezdci továrních prototypů Ducati, Hondy a Yamahy mají čistokrevné závodní prototypy, které se dále rozdělují na tovární a satelitní. Tovární stáje mají tu nejlepší techniku a jako první nová zlepšení. Na sezonu mají k dispozici 6 motorů a palivovou nádrž na 21 litrů paliva.

Mobilní klinika

První mobilní klinika se na závodních okruzích objevila v roce 1977. V současnosti je to vlastně špičkově vybavená nemocnice na kolech, kde nechybí ani operační sál. Velkou zásluhu na fungování celého zdravotnického komplexu má Dr.Claudio Costa. Od roku 1997 je klinika otevřena čtyřiadvacet hodin denně a to jak pro samotné jezdce, tak také pro novináře, mechaniky, zaměstnance závodního okruhu, týmové manažery nebo řemeslníky.

Nastavení motocyklu

Od prvního tréninku týmy pracují na nastavení pro daný motocykl a trať. Úvodní trénink zahájí na základním nastavení nebo použijí data předchozího ročníku. V průběhu víkendu ladí nastavení palivových map, převodů, odpružení, elektroniky jak pro jedno rychlé kolo kvalifikace, tak pro závod. Motocykl musí dosahovat stabilních časů po celou délku závodu, takže jeho nastavení musí brát ohled nejen na rychlost, ale také na opotřebení pneumatik.

Padok

Je prostor za boxy vyhrazený pro týmové kamiony a je také místem, kde mají své boxy jezdci nižších kubatur. Dále je to také prostor, kde jsou ubytovaní jezdci MotoGP ve svých karavanech.

Paddock Girls

Modelky či dívky v reklamních bikinách v dějišti Grand Prix.

Pitlane

Boxová ulička.

Pole position

První místo na startovním roštu.

Trénink

Motocyklový šampionát má celkem tři tréninky. Každá z kubatur Moto3, Moto2 a MotoGP trénuje dvakrát v pátek a jednou v sobotu dopoledne.

Ulitý start

Předčasný start - motorka se dala do pohybu ještě před signálem ke startu. Stačí jen cuknutí, aby jezdce následně penalizovali průjezdem boxy.

Vlásenka

Velmi ostrá, 180° zatáčka.

Zaváděcí kolo

Jezdci vyjíždí z boxů do prostoru startu a cíle. Po absolvování kola zaujme každý z nich danou pozici na startovním roštu.

Zahřívací kolo

Těsně před startem závodu, jedou všichni jezdci dané kubatury jedno kolo okruhu, kde mají možnost si zahřát pneumatiky a brzdy na požadované hodnoty.

Závodní víkend

Ve čtvrtek technické přejímky, odpoledne tisková konference s vybranými jezdci. V pátek první a druhý trénink. Sobota dopoledne třetí trénink a odpoledne kvalifikace. V neděli ráno jezdci absolvují zahřívací trénink a závodní víkend dané Velké ceny vrcholí závody všech tří kubatur.

Warm Up

Zahřívací trénink. Všechny kubatury před startem závodu, absolvují v neděli ráno dvacetiminutový trénink.

18:35 | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Rakouskou pole position vybojoval Márquez

MotoGP: Rakouskou pole position vybo…

V Rakousku se z prvního místa do závodu vydá Marc Marquez. Společnost mu v první řadě budou dělat jezdci Ducati - Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo.

12.  8.  2017 | | 3 N/A
MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Marc Márquez

MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Mar…

V Rakousku je nyní sucho. Časy do první trojici v sobotu dopoledne zajeli Marc Márquez, Johann Zarco a Andrea Iannone.

12.  8.  2017 |
MotoGP: V neděli dopoledne kraloval Dovizioso

MotoGP: V neděli dopoledne kraloval …

Andrea Dovizioso je nejrychlejším mužem nedělního warm upu. V první trojici skončili i Marc Márquez a Maverick Viňales.

13.  8.  2017 |
Moto3: Z pole position v Rakousku vyrazí Rodrigo

Moto3: Z pole position v Rakousku vy…

Start z první řady si dnes v Rakousku zajistili Gabriel Rodrigo, Joan Mir a Juanfran Guevara. Pro Rodriga to je druhá pole position v řadě. Aktualizace: Mirův nejlepší čas byl nakonec smazán, takže se jezdec posouvá na desáté místo. Z první řady tak nakonec vyjedou Rodrigo, Guevara a Canet.

12.  8.  2017 |