MotoGP: Historicky první Velkou cenu Indie vyhrál Bezzecchi, Bagnaia upadl

MotoGP: Historicky první Velkou cenu Indie vyhrál Bezzecchi, Bagnaia upadl

V historicky první Velké ceně Indie v kategorii MotoGP si pro výhru dojel Bezzecchi. Druhý skončil Martin a na podium se podíval i Quartararo. Bagnaia upadl, čímž se boj o titul dramatizuje. Nyní vede Bagnaia jen o třináct bodů před Martinem.

Už během pátku bylo rozhodnuto o tom, že indické závody budou kvůli vysokým teplotám a vlhkosti vzduchu zkráceny. Závod královské kubatury byl tedy nakonec vypsán na 21 kol. Jako první do něj vyrážel Bezzecchi. Na startu chyběli Alex Rins, Enea Bastianini, Luca Marini a Alex Márquez. Rins léčí zlomenou nohu už od června. Bastianini se zranil začátkem září v Katalánsku. Alex Márquez má po včerejší kvalifikaci zlomená žebra a Marini si ve sprintu zlomil klíční kost.

Po startu se do čela dostal Martin. Na druhé místo se zařadil Bagnaia. Bezzecchi po startu z pole position klesl na třetí místo. Quartararo se během prvního kola na chvíli dostal na čtvrté místo, ale záhy jej předjel Marc Márquez. V úvodu sice došlo k nějakým strkanicím mezi jezdci, konkrétně se jednalo například o Millera, Aleixe Espargara a Viňalese, ale obešlo se to bez pádu.

Martin se v čele dlouho neohřál. Brzy jej vystřídal Bagnaia a ve druhém kole už vedl Bezzecchi. Bagnaia byl druhý a Martin třetí. Rozestupy byly v druhém kole závodu velmi malé. Jezdci jeli v hodně dlouhém vláčku.

Sedmnáct kol před koncem pokračoval na první pozici Bezzecchi a budoval si náskok. Martin se dostal na druhé místo před Bagnaiu. Bagnaia v jednu chvíli málem skončil na zemi, ale podařilo se mu situaci ustát. Márquez a Quartararo, kteří jeli na čtvrtém a pátém místě, se díky tomu dokázali Bagnaiovi přiblížit, nicméně Márquez ze čtvrté pozice upadl, ale je v pořádku a dokonce se ještě dokázal rozjet. Čtvrté místo tím pádem převzal Quartararo. Pátý jezdil Mir, jenž se letos obvykle pohybuje mnohem více vzadu a ostatně ani před ním jedoucí Quartararo zrovna nemá sezónu dle svých představ.

Dvanáct kol před koncem pokračoval na první pozici Bezzecchi. Druhý byl Martin a třetí Bagnaia. Augusto Fernandez, který včera oslavil šestadvacáté narozeniny, musel ze závodu odstoupit. O kolo později přestal fungovat stroj Aleixe Espargara. Španěl tedy musel ze sedmého místa také odstoupit. Marc Márquez, který o několik kol dříve upadl, byl nyní třináctý a těsně před sebou měla Raula Fernandeze a Nakagamiho.

Devět okruhů před závěrem už vedl Bezzecchi před Martinem téměř o pět sekund. V jednu chvíli ovšem Martin projel jednu ze zatáček více zeširoka, čehož využil Bagnaia a posunul se na druhé místo. Bojující dvojici s mírným odstupem sledoval Quartararo.

O kolo později ovšem skončil na zemi Bagnaia. Jezdec je v pořádku, ale vzhledem k tomu, že v tuto chvíli byl v čele Bezzecchi a na druhém místě Martin, znamená to pro Bagnaiu nepříjemnost z hlediska boje o titul.

Po Bagnaiově pádu se na třetí místo posunul Quartararo a na čtvrté Mir. Těsně za Mirem už ale byl Binder, který by se jistě rád dostal před něj. Marc Márquez se navzdory pádu z úvodu závodu dokázal posunout na desáté místo.

Bezzecchi pokračoval na prvním místě se značným náskokem i v další fázi závodu. Druhý Martin řešil nějaké problémy s kombinézou. Vlivem této potíže se mu na chvíli trochu přiblížil Quartararo, ale záhy na něj zase ztratil. Podobný problém jako měl dnes Martin, řešil Quartararo při GP Katalánska roku 2021 – Francouz tehdy kvůli rozjetému zipu dostal penalizaci ve výši tří sekund. Uvidíme tedy, zda Martin bude také penalizován.

V dalším průběhu závodu se Binder posunul před Mira na čtvrté místo. Těsně před koncem odstoupil di Giannantonio, ten ovšem nebyl v bojích o nejvyšší příčky.

Do posledního kola najel jako první Bezzecchi s náskokem téměř osmi vteřin před Martinem, jenž v závěru chyboval a vlivem toho se k němu přiblížil Quartararo. Španěl s Francouzem spolu svedli boj v posledním kole. Quartararo se na chvíli dostal před Martina, ale nakonec se musel smířit s třetí pozicí.

Pro výhru si dojel Bezzecchi. Martin skončil druhý. Na podium se dnes podíval i Quartararo. Čtvrtý skončil Binder a pátý Mir. Vzhledem k tomu, že Bagnaia závod nedokončil, boj o titul se dramatizuje. Bagnaia nyní vede o třináct bodů před Martinem. Třetí Bezzecchi ztrácí na Bagnaiu 44 bodů.

Jorge Martin se po dojezdu do cíle evidentně necítil vůbec dobře. Členové jeho týmu jej museli polévat vodou, aby se vzchopil. Joan Mir, jenž si dnes díky pátému místu vyjel svůj zatím nejlepší výsledek sezóny, vypadal po závodě také docela zničeně.

GP Indie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Čas/Ztráta
1 Marco Bezzecchi Ducati 36'59,1570
2 Jorge Martin Ducati 8,649
3 Fabio Quartararo Yamaha 8,855
4 Brad Binder KTM 12,643
5 Joan Mir Honda 13,214
6 Johann Zarco Ducati 14,673
7 Franco Morbidelli Yamaha 16,946
8 Maverick Viñales Aprilia 17,191
9 Marc Marquez Honda 19,118
10 Raul Fernandez Aprilia 26,504
11 Takaaki Nakagami Honda 28,521
12 Miguel Oliveira Aprilia 29,088
13 Pol Espargaro KTM 29,728
14 Jack Miller KTM 31,324
15 Stefan Bradl Honda 35,782
16 Michele Pirro Ducati 49,242
Neklasifikováni
  Fabio Di Giannantonio Ducati 33'58,3530
  Francesco Bagnaia Ducati 22'56,4960
  Aleix Espargaro Aprilia 20'17,3390
  Augusto Fernandez KTM 11'00,1460

Foto: Mooney VR46 Racing

Doporučujeme

Články odjinud