MotoGP: Již počtvrté v řadě v Austinu vítězí Márquez

Na podium se v Texasu vydali Španěl Marc Márquez, jeho krajan Jorge Lorenzo a Ital Andrea Iannone.
MotoGP: Již počtvrté v řadě v Austinu vítězí Márquez

Marc Márquez do dnešního závodu startoval z pole position – bylo to již pošedesáté v jeho kariéře, co se do závodu vydával z nejlepší pozice. Přímo v královské kubatuře to byla Márquezova dvaatřicátá pole position.

Do dnešního závodu nenastoupil Jack Miller, který si během tohoto víkendu způsobil zlomeninu nártní kůstky. Kvůli bolesti musel závod vynechat.

Po startu se vedení ujal Jorge Lorenzo, ale brzy jej vystřídal Marc Márquez, kterému se v Austinu tradičně daří.

MotoGP: První pozici na startu si zajistil Márquez

MotoGP: První pozici na startu si zajistil Márquez

Později se na druhé místo dostal Andrea Dovizioso a začal dokonce útočit i na Márqueze.

Daleko v Austinu nedojel Loris Baz, který v úvodu upadl. Snažil se ještě rozjet a podařilo se mu to. Baz zrovna v tomto závodě startoval z dvanácté pozice, což byla jeho dosud nejlepší pozice na startu.

Osmnáct kol před cílem skončil na zemi Valentino Rossi, což se moc často nevidí, aby Rossi padal. Jezdec je naštěstí v pořádku, ale závod pro něj končí.

V té době byl první Márque, druhý Dovi a třetí Lorenzo.V první pětici byli i Dani Pedrosa a Aleix Espargaro. Mezi prvními pěti tak byli jezdci na strojích čtyř různých značek (Honda, Ducati, Yamaha a Suzuki).

Postupem času se podařilo Márquezovi odpoutat se od Doviziosa. Následně se Dovi propadl za Lorenza na třetí místo. Pedrosu měl těsně za sebou, mohl se tedy obávat útoku.

Šestnáct kol před cílem se Iannonemu podařilo překonat Aleixe Espargara a dostat se tak na páté místo.

V dalším okruhu došlo ke kontaktu mezi Pedrosou a Dovim. Pedrosa se rozvlnil, upadl a trefil Doviziosa, který také skončil na zemi. Je to podruhé v řadě, kdy byl Dovi sestřelen soupeřem. Před týdnem v Argentině skončil Dovi na zemi po kontaktu s Iannonem. Dnes se Dovimu po nehodě moc nechtělo vstávat, nakonec byl odveden. Pedrosa nasedl na svůj motocykl a pokračoval.

Pádům bohužel nebyl konec. V jedné zatáčce jen maličký okamžik po sobě spadli dva Britové – nejprve Cal Crutchlow a po něm i Bradley Smith. Smith při pádu málem trefil vstávajícího Crutchlowa, ale naštěstí se nic nestalo a oba jezdci se (stejně jako Pedrosa) vrátili na trať.

Mezitím se Maverick Viňales velmi přiblížil svému kolegovi Espargarovi. Jednalo se o boj o čtvrté místo. Viňales se snažil útočit, ale zatím nebyl úspěšný. Nedaleko za bojující dvojicí Suzuki se držel Scott Redding.

Dvanáct kol před závěrem stále vedl Márquez, druhý byl Lorenzo a na třetí místo se po pádech soupeřů dostal Iannone, jehož kolega již byl v záběrech televize, jak sedí v boxu, takže je Dovi po nehodě naštěstí v pořádku.

Deset kol před cílem zamířil do boxů Dani Pedrosa, který o několik kol dříve havaroval. Po svém odstoupení zamířil Pedrosa k Dovimu do boxu se omluvit.

Ani čtyři okruhy před šachovnicí se nic neměnilo na prvních třech pozicích. Stále si je drželi Máquez, Lorenzo a Iannone. Čtvrtý již byl Viňales a pátý Aleix Espargaro.

MotoGP: Zkrácenému závodu dominoval Márquez

MotoGP: Zkrácenému závodu dominoval Márquez

V posledním kole měl Márquez již takový náskok na druhého Lorenza, že jen jeho vlastní chyba či porucha motocyklu by ho mohla o výhru připravit. Nakonec se nic z toho nestalo a Márquez vybojoval již čtvrté vítězství na okruhu v Austinu. V kategorii MotoGP zde zatím jiný jezdec ještě nezvítězil. I pole position si zde pokaždé vyjel právě Márquez.

 Spolu s Márquezem se na podium vydali i Jorge Lorenzo a Andrea Iannone. Maverick Viňales dorazil do cíle jako čtvrtý, jeho kolega Aleix Espargaro skončil jedno místo za ním. Šesté místo obsadil Scott Redding. Za Britem se umístil Pol Espargaro. Desítku doplnili Pirro, Barbera a Bradl.

MotoGP se již bude přesouvat do Evropy. Další závody se jedou za dva týdny v Jerezu.

GP Amerik - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Marc MARQUEZ Honda 157,9 43'57,945
2 Jorge LORENZO Yamaha 157,6 6,107
3 Andrea IANNONE Ducati 157,3 10,947
4 Maverick VINALES Suzuki 156,8 18,422
5 Aleix ESPARGARO Suzuki 156,7 20,711
6 Scott REDDING Ducati 156,2 28,961
7 Pol ESPARGARO Yamaha 156 32,112
8 Michele PIRRO Ducati 156 32,757
9 Hector BARBERA Ducati 155,9 34,592
10 Stefan BRADL Aprilia 155,6 40,211
11 Alvaro BAUTISTA Aprilia 155,3 45,423
12 Eugene LAVERTY Ducati 155,2 47,127
13 Tito RABAT Honda 155,2 47,426
14 Yonny HERNANDEZ Ducati 154,9 51,19
15 Loris BAZ Ducati 153,7 +1'12,929
16 Cal CRUTCHLOW Honda 153,3 +1'19,252
17 Bradley SMITH Yamaha 152,8 +1'28,036
Neklasifikováni    
  Dani PEDROSA Honda 148 10 kol
  Andrea DOVIZIOSO Ducati 157,8 15 kol
  Valentino ROSSI Yamaha 156,2 19 kol
4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz