MotoGP: Lorenzo se v Mugellu dočkal své první výhry na Ducati

Jorge Lorenzo se v Mugellu raduje ze své první výhry na motocyklu Ducati. Jako druhý dojel Andrea Dovizioso. Na podium vystoupil i Valentino Rossi.

Poprvé od závodu v Japonsku roku 2016 startoval z pole position Valentino Rossi. Italský závod královské kubatury byl vypsán na třiadvacet kol. Po startu se vedení ujal Jorge Lorenzo, který tradičně mívá dobré starty. Nedlouho po startu došlo ke kontaktu mezi Márquezem a Petruccim. Ital musel mimo dráhu a přišel o několik pozic. Hned v prvním kole upadl Dani Pedrosa a nedlouho po něm skončil na zemi i Nakagami. V dalším kole upadl také Scott Redding a bohužel i Karel Abraham. A ani tím nebyl pádům konec. Na zemi skončil i Miller. A bohužel ani tím to nekončilo. Spadl také Thomas Lüthi.

Jednadvacet kol před koncem stále vedl Lorenzo. Rossi zůstával druhý. Třetí byl Márquez. V závodě pokračovalo devatenáct jezdců, úvod závodu byl totiž plný pádů. Do závodu nenastoupil Michele Pirro, který měl v pátek velmi těžký pád. Ital byl už dnes ovšem na okruhu přítomný, ale pouze jako divák.

Devatenáct kol před cílem upadl z druhého místa Marc Márquez. Pád se mu nepodařilo odvrátit, přestože se hodně snažil, v kačírku nakonec definitivně upadl. Pak se ještě rozjel, ale zařadil se až na osmnácté místo.

Sedmnáct okruhů před šachovnicí pokračoval ve vedení Lorenzo. Před Rossiho se na druhé místo posunul Dovi, který zde loni zvítězil. V dalším kole projel Rossi jednu ze zatáček dost zeširoka a předjel jej i Iannone. Těsně za Rossim už byl Petrucci. Viňales se po startu z první řady propadl na deváté místo.

MotoGP: V Mugellu vyrazí z pole position Rossi

MotoGP: V Mugellu vyrazí z pole position Rossi

V době, kdy do cíle zbývalo patnáct kol, pokračoval ve vedení Lorenzo s mírným náskokem před Dovim. Iannone uzavíral první trojici. Márquez po pádu pokračoval na osmnáctém místě. Dvanáct kol před závěrem se Márquez posunul na sedmnácté místo před Simeona.

V této době navíc probíhal velký boj mezi Rossim, Iannonem a Petruccim o poslední místo na podiu. Rossi nejprve zaútočil na  Iannoneho a dostal se před něj, ale za chvíli se na třetí místo dostal Petrucci. Rossi klesl na páté místo, ale tím to zdaleka nekončilo. Do boje se totiž přidali i Rins a Crutchlow.

Deset kol před závěrem pokračoval na první pozici Lorenzo. Druhý byl Dovi. Třetí jel Petrucci. Rossi na čtvrté příčce byl pod tlakem ze strany Rinse. Iannone klesl na šesté místo, přičemž Crutchlow nebyl daleko za Iannonem.

Rins se dostal před Rossiho na čtvrté místo a zdálo se, že se nechce spokojit jen se čtvrtým místem. Přibližoval se třetímu Petruccimu.

Sedm kol před koncem se nic neměnilo na prvních dvou pozicích a ani jeden z jezdců Ducati nebyl v bezprostředním ohrožení ze strany jiného jezdce. Těsné to ovšem zůstávalo na třetím až sedmém místě, kde byli Petrucci, Rossi, Iannone, Rins a Crutchlow. Rins, který ještě před nedlouhou chvílí chtěl útočit na třetí místo Petrucciho, byl až šestý za Rossim a Iannonem. V dalším kole se před Petrucciho dostal Rossi a následně Petrucciho předjel i Iannone. Rossi na třetím místě navíc trochu poodjel Iannonemu a dalším pronásledovatelům. Viňales se posunul z devátého na osmé místo.

Čtyři okruhy před závěrem vedl Lorenzo s relativně komfortním náskokem před Dovim. Třetí byl Rossi, ale ten na Doviho ztrácel a navíc měl těsně za sebou Iannoneho. Příliš daleko od Iannoneho nebyl ani jeho kolega Rins.

Do posledního kola najel jako první Jorge Lorenzo. Dovi na něj ztrácel přes šest vteřin, takže Lorenzo nebyl v ohrožení ze strany pronásledovatelů. Dovimu se ovšem docela dost přiblížil Rossi. K žádné změně v pořadí už ovšem nedošlo. Lorenzo si dojel pro vítězství. Je to jeho první vítězství u Ducati. Dovi udržel druhé místo a Rossi dojel třetí. V první pětce dokončili i Iannone a Rins. Crutchlow dorazil do cíle jako šestý. Následovali Petrucci, Viňales a Bautista. Desítku uzavřel Zarco. Márquez po pádu závod sice dokončil, ale nebodoval. Vzhledem k náskoku, který před Mugellem měl, nemohl Márqueze v čele šampionátu nikdo ohrozit, takže Márquez pojede i do Katalánska jako vedoucí muž šampionátu. Rossi se posunul na druhé místo.

Katalánský závod se jede za dva týdny.

GP Itálie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Jorge LORENZO Ducati 173,4 41'43,230
2 Andrea DOVIZIOSO Ducati 173 6,37
3 Valentino ROSSI Yamaha 173 6,629
4 Andrea IANNONE Suzuki 172,9 7,885
5 Alex RINS Suzuki 172,9 7,907
6 Cal CRUTCHLOW Honda 172,8 9,12
7 Danilo PETRUCCI Ducati 172,7 10,898
8 Maverick VINALES Yamaha 172,7 11,06
9 Alvaro BAUTISTA Ducati 172,7 11,154
10 Johann ZARCO Yamaha 172,2 17,644
11 Pol ESPARGARO KTM 172 20,256
12 Hafizh SYAHRIN Yamaha 171,9 22,435
13 Tito RABAT Ducati 171,9 22,464
14 Bradley SMITH KTM 171,9 22,495
15 Franco MORBIDELLI Honda 171,6 26,644
16 Marc MARQUEZ Honda 170,8 39,311
17 Xavier SIMEON Ducati 169,3 +1'01,211
18 Takaaki NAKAGAMI Honda 133 5 kols
Neklasifikováni    
  Aleix ESPARGARO Aprilia 172 4 kola
  Jack MILLER Ducati 161,8 22 kol
  Thomas LUTHI Honda 158,6 22 kol
  Dani PEDROSA Honda   0 kol
  Karel ABRAHAM Ducati   0 kol
  Scott REDDING Aprilia   0 kol

Foto: Ducati

24. září | Kvalifikaci Moto2 se podařilo dokončit. Z pole position se raduje Canet. Kvalifikace MotoGP se ovšem kvůli dešti opět odkládá.
24. září | Jezdci Moto2 se vrátí na trať v 8:38 našeho času. 1. kvalifikace MotoGP odstartuje v 9:00 a 2. kvalifikace se pojede od 9:25. odkaz
24. září | Jezdci stále čekají... Somkiat Chantra si během čekání stačil i trochu zdřímnout... odkaz
24. září | Tatsuki Suzuki se dnes raduje z pole position a kromě toho slaví i své narozeniny... odkaz
24. září | Stále prší... Do akce tedy jako tradičně vstupují kachničky... odkaz