MotoGP: Lorenzo uzavřel své působení u Yamahy výhrou

MotoGP: Lorenzo uzavřel své působení u Yamahy výhrou

Jorge Lorenzo odjel svůj poslední závod s Yamahou a raduje se z vítězství. Na podium jej doprovodili Márquez a Iannone.

Do posledního letošního závodu startoval jako první Lorenzo a byl to právě on, kdo se ujal vedení. Na druhé místo se dostal Iannone. Na třetí pozici se zařadil Viňales.

Už během prvního kola si Lorenzo ve vedení vybudoval menší náskok. Iannone zůstával druhý, ale Viňales, Rossi a Márquez se drželi velmi těsně za ním. A ani šestý Dovi nebyl nijak výrazně daleko.

Šestadvacet kol před závěrem se Valentino Rossi dostal na třetí místo před Viňalese a o chvíli později se před Viňalese dostal i Márquez. Iannone byl druhý a na třetího Rossiho měl mírný náskok. Lorenzo v čela zajížděl jedno rekordní kolo za druhým a budoval si náskok. Viňalesovi se pomalu přibližoval i Andrea Dovizioso na Ducati.

Daleko nedojel Yonny Hernandez. S královskou kubaturou se tak Kolumbijec rozloučil pádem. Příští rok bude jezdit v Moto2.

Brzy poté skončil na zemi i Dani Pedrosa, který do Valencie přijel zraněný. Tento pád se však obešel bez dalších následků.

Rossimu se poměrně rychle podařilo předjet Iannoneho, ale závodník Ducati se však záhy zase vrátil zpět na druhé místo. A o něco později došlo k další změně pořadí. Tentokrát převzal druhé místo Rossi, Iannone klesl na třetí. Jenže ani toto pořadí nemělo dlouhého trvání, protože Rossi vyjel mimo trať a propadl se za Iannoneho. Ztrátu zase dohnal a opět předjel Iannoneho, který jede poslední závod s motocyklem Ducati, poté přechází k Suzuki.

Lorenzo pokračoval dále v čele a nekončil ani souboj mezi Rossim a Iannonem, kteří si stále přehazovali druhé a třetí místo. Dvacet kol před cílem se do bojů zapojil i Márquez, když předjel Iannoneho a dostal se tak na třetí místo. A opakovala se situace jako před pár okamžiky s Rossim, jen s tím rozdílem, že tentokrát Iannone bojoval s Márquezem a ne o druhé, nýbrž o třetí místo. Rossimu se mezitím podařilo lehce poodjet.

Ani osmnáct kol před koncem se nic neměnilo na první pozici, tu stále měl Lorenzo a navíc skupina za ním spolu hodně bojovala, což mohlo jezdci z Mallorky jedině napomáhat při cestě za vítězstvím, které by jistě při svém posledním závodě s Yamahou chtěl.

Patnáct kol před cílem byli na prvních pěti místech Lorenzo, Rossi, Iannone, Márquez a Viňales. Dovi byl šestý. Bojovalo se o sedmé místo – o tuto pozici se přetahovali bratři Espargarovi. I Pol a Aleix patří mezi jezdce, kteří budou po tomto závodě měnit tým. Pol jde ke KTM a Aleix k Aprilii.

O dvě kola později se znovu obnovil boj mezi Rossim a Iannonem o druhé místo. Iannone předjel Rossiho.

V této fázi závodu skončil na zemi Cal Crutchlow. Pro Brita to je druhý pád v řadě. Naštěstí je v pořádku.

A o další okruh později se před Rossiho dostal i Márquez. Rossi se tak ocitl mimo provizorní podium, navíc byl těsně za ním Viňales. Márquez evidentně vypadal, že by rád před Iannoneho, na chvíli se před něj dokonce dostal, ale pak na rovince získal Iannone druhé místo zpět. Tím bitva ovšem neskončila, v jedné ze zatáček se Márquez opět prodral na druhé místo a snažil se ujet.

Deset kol před závěrem zamířil do boxů Mika Kallio, který jel s novou KTM.

V následujícím průběhu závodu se Márquezovi na druhém místě podařilo trochu ujet svým pronásledovatelům. Rossi ovšem nevzdával boj o podium. Opět zaútočil na Iannoneho a vrátil se na třetí příčku. Šest kol před koncem na rovince opět převzal třetí místo Iannone a nezdálo se, že by tímto boj Italů končil.

Velmi rychlý byl touto dobou Márquez na druhé pozici. Dokonce se mu dařilo dotahovat vedoucího Lorenza. A Márquezovo stahování Lorenza nebylo nijak malé, takže nebylo vyloučené, že se v závěru ještě odehraje boj o vítězství.

Dovi na šestém místě začal dost ztrácet, takže se k němu dostali bratři Espargarovi.

Do předposledního kola se dostal Márquez se ztrátou na Lorenza ve výši zhruba 2,2 s, což bylo o půl vteřiny méně než o kolo dříve. Iannone jel třetí, ale Rossi na něj útočil. Začalo docházet k dalším změnám pořadí mezi touto dvojicí.

Do posledního kola najel jako první Lorenzo. Márquez mu byl opět o něco blíže, ale o těsný kontakt se nejednalo. Do konce posledního kola už Márquez nic udělat nemohl, musel se smířit s druhým místem. Lorenzo vítězí ve svém posledním závodě před přestupem k Ducati. Poslední stupínek na podiu nakonec získal Iannone, který se tak s Ducati loučí podiem. Rossi dojel čtvrtý a první pětici uzavřel Viňales.

Pol Espargaro se dostal na šesté místo před Doviho. Aleix dojel osmý. V elitní desítce dokončili i Smith a Bautista.

Další závody se pojedou až příští rok v březnu. Hned příští týden už však začne příprava na další sezónu. V testech, které se konají v úterý a ve středu ve Valencii, uvidíme hodně jezdců v nových týmech.

GP Valencie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Jorge LORENZO Yamaha 157 45'54,228
2 Marc MARQUEZ Honda 156,9 1,185
3 Andrea IANNONE Ducati 156,6 6,603
4 Valentino ROSSI Yamaha 156,6 7,668
5 Maverick VINALES Suzuki 156,4 10,61
6 Pol ESPARGARO Yamaha 156 18,378
7 Andrea DOVIZIOSO Ducati 156 18,417
8 Aleix ESPARGARO Suzuki 155,9 18,678
9 Bradley SMITH Yamaha 155,5 25,993
10 Alvaro BAUTISTA Aprilia 155 35,065
11 Hector BARBERA Ducati 154,9 36,425
12 Danilo PETRUCCI Ducati 154,6 42,415
13 Stefan BRADL Aprilia 154,2 49,823
14 Scott REDDING Ducati 154,1 52,035
15 Jack MILLER Honda 153,9 55,625
16 Eugene LAVERTY Ducati 153,7 58,254
17 Tito RABAT Honda 153,7 58,555
18 Loris BAZ Ducati 153,3 +1'06,164
Neklasifikováni    
  Mika KALLIO KTM 152,3 11 kol
  Cal CRUTCHLOW Honda 155,5 14 kol
  Dani PEDROSA Honda 154,8 24 kol
  Yonny HERNANDEZ Ducati 150,7 26 kol

Doporučujeme

Články odjinud