MotoGP má pokračování ve „státě osamělé hvězdy“

Po dramatickém úvodním zahájení v Kataru bude cirkus MotoGP dunět na panenské Red Bull Grand Prix of the Americas.
MotoGP má pokračování ve „státě osamělé hvězdy“

První návštěva MotoGP na okruhu  Circuit of the Americas (COTA) představuje novou výzvu pro jezdce a také týmy seriálu Grand Prix. The Lone Star State – stát osamělé hvězdy, jak je Texas nazýván, se tak nyní stává čtvrtou tratí v USA, která hostí či hostila podnik Grand Prix.

Poprvé uvítaly Spojené státy mistrovské závody v roce 1964, kdy světoznámý okruh Daytona nabídl v jednom víkendu Grand Prix i závody Daytona 200. Stejný formát se pak opakoval i v roce následujícím. Poté, po dvaadvacetileté přestávce, se v roce 1988 Grand Prix silničních motocyklů vrátila do Spojených států, tentokrát na okruh Laguna Seca. Do roku 1994 zde bylo uskutečněno šest podniků (výjimkou byl rok 1992) a po další, desetileté, přestávce se MotoGP usadilo v oblíbené lokalitě ve formátu, který známe dnes. Dolů proslulou „Vývrtkou" se spouští v rámci mistrovství pouze stroje královské kategorie.

Další severoamerický okruh, Indianapolis Motor Speedway, který se také těší světové prestiži, poprvé hostil Grand Prix v roce 2008. V roce, ve kterém byly poprvé pořádány v jedné sezóně dva podniky MotoGP na území Spojených států.

Tím, že v kalendáři sezóny 2013 zůstává jak Laguna Seca, tak i Indianapolis, stává se USA druhou zemí po Španělsku, která nabízí tři nebo více podniků Grand Prix v jednom roce.

Před touto sezónou se v USA uskutečnilo celkem 21 velkých cen silničních motocyklů, z nichž Daytona hostila v 60. letech dvě, Indianapolis má na svém kontě pět a Laguna Seca letos oslaví pořádání již patnácté Grand Prix.

Před více než týdnem nechal Jorge Lorenzo za svými katarskými reflektory ozářenými zády všechny své soupeře a předvedl přesvědčivý start do sezóny, ve které se bude podruhé pokoušet obhájit svůj mistrovský titul. Jak on, tak i tým Yamaha Factory Racing rozptýlili předsezónní domněnky, že Repsol Honda bude mít cestu na vrchol umetenou. Vše dokonale potvrdil i týmový kolega Valentino Rossi, který prolétl jezdeckým polem a v adrenalinovém závěru povzbuzen znovunalezenou radostí z jízdy získal druhé místo.

Tak kam se poděla Honda? Přijde na to. Faktem je, že Marc Márquez podal nejlepší nováčkovský výkon za posledních pět let. Dani Pedrosa byl většinu katarského víkendu neobvykle mimo tempo, přestože se na svůj výkon a závodní rychlost v trénincích velmi soustředil. Loňský vicemistr zápasil s výrazným nedostatkem zadní přilnavosti a ve večerním závodě byl postupně překonán jak Rossim, tak i novým kolegou Márquezem. Teď Dani potřebuje přesvědčivý comeback a je pravděpodobné, že k tomu má o nadcházejícím víkendu dobrou příležitost. Je jedním z mála jezdců, kteří si již na nové trati v Austinu zajezdili.

Obecné očekávání a napětí stupňuje také fakt, že okruh COTA je pro většinu jezdců obrovskou neznámou. Tovární jezdci Hondy a Yamahy zde před měsícem absolvovali privátní testy. Tehdy se k nim připojil i Stefan Bradl s týmem LCR Honda MotoGP a dva jezdci s divokou kartou Blake Young (tým Attack Performance) a Michael Barnes (GPTech). Tato skupinka sbírala odloučeně data o trati se širokými táhlými zatáčkami, se stálými změnami směru, těsnými vlásenkami a s několika rovnými vysokorychlostními úseky.

Po Aljašce je Texas druhým největším státem USA. Okruh Americas se nachází jen zhruba 25 minut jízdy od hlavního texaského města Austinu po příhodně nazvaném bulváru Circuit of the Americas Boulevard. I zde se nabídne srovnání kontrastů mezi celkem náročným prostředím kalifornské Laguny Seca či podmínkami v Indianapolis. Zajímavostí však je, že závody na všech třech současných amerických okruzích povedou proti směru hodinových ručiček.

Samotný závod začíná v obvyklých 14:00 hodin místního času (pozn. 21:00 hodin našeho času) a po čtyřdenním Kataru se vracíme do standardního třídenního modelu. Možná ještě důležitější je fakt, že diváci poprvé uvidí zásadní třetí trénink jen několik hodin před kvalifikací. Vzpomeneme-li na Losail, časový rozvrh a tudíž i podmínky na trati byly takové, že ve třetím tréninku favorité pouze potvrzovali své pozice z tréninku druhého. Tento víkend však druhý trénink proběhne v pátek odpoledne při nižších teplotách, takže je téměř jisté, že povětrnostní podmínky a parametry trati budou v sobotu dopoledne při 3. tréninku pro nastavení motocyklů a zajetí nejrychlejších kol daleko příznivější. Očekávané velké vzrušení je tedy na místě.

Jeden muž, možná víc než kdokoliv jiný, bude chtít získat pole position. Ben Spies, který má tu čest jet v tak známém prostředí poprvé. Jezdec v barvách Ignite Pramac Racing, stále ještě omezován následky zranění a operace ramene, je jedním z pěti Američanů, jejichž přítomnost bude sama o sobě skvělým důvodem pro účast davů fanoušků. Ben Spies bude sdílet scénu nejen s již zmíněnými jezdci Youngem a Barnesem, ale i s mistrem světa roku 2006 Nickym Haydenem na továrním stroji týmu Ducati a Colinem Edwardsem v černooranžových barvách NGM Mobile Forward Racing. Američanem, jemuž se podařilo zvítězit v domácí velké ceně je Nicky Hayden, který před sedmi lety v Laguně Seca jako první viděl šachovnicový prapor, tehdy v sedle tovární Hondy.

Zahajovací tréninky začínají v pátek 19. dubna v 9:00 hodin tamního času, tj. v 16:00 hodin času našeho.
(zdroj: motogp.com)

17:15 | Khairul Idham Pawi dnes slaví 19 let.
14:23 | Valentino Rossi zkusí jet už v Aragonii.
11:45 | Rossi nakonec v Misanu testoval v pondělí i v úterý. Ve středu podstoupí lékařskou prohlídku a rozhodne se o jeho účasti v Aragonii.
18. září | Dle italských médií Rossi zítra zkusí testovat v Misanu a pokud bude vše o.k., odcestuje do Aragonie.
16. září | Dnešní pocta zesnulému Nietovi: odkaz

Harmonogram

GP Aragonie, MotorLand Aragon
Pátek 22. září
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:10–15:55
Sobota 23. září
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 24. září    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00

Nejčtenější články

Byl zveřejněn předběžný kalendář pro rok 2018

Byl zveřejněn předběžný kalendář pro…

Dnes byl zveřejněn předběžný kalendář MotoGP pro rok 2018. Oproti letošnímu roku bude o jeden závod více. Nově se totiž do kalendáře přidalo Thajsko, kde se pojede 7. října 2018. Brněnský závod je naplánován na 5. srpna 2018. Nejistota panuje ohledně toho, na kterém okruhu se příští rok pojede GP Velké Británie. Rozhoduje se mezi okruhem Silverstone a Donington Park.

13.  9.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
Pocta zesnulému Nietovi - Madrid

Pocta zesnulému Nietovi - Madrid

V sobotu se mnozí příznivci Angela Nieta sešli v Madridu, aby zde poctili tohoto nedávno zesnulého bývalého jezdce.

16.  9.  2017 |
Rossi má za sebou první test na motocyklu po zranění nohy

Rossi má za sebou první test na moto…

Poslední srpnový den si Rossi zlomil nohu. Včera se poprvé od nehody znovu posadil na motocykl. Testoval na okruhu v Misanu.

včera |
Místo Rossiho pojede v Aragonii van der Mark

Místo Rossiho pojede v Aragonii van …

Valentino Rossi má zlomenou nohu, kvůli čemuž je nucen vynechat i závod v Aragonii. Nahradí jej van der Mark.

11.  9.  2017 |