MotoGP: Martin dnes v Le Mans proměnil pole position ve vítězství

MotoGP: Martin dnes v Le Mans proměnil pole position ve vítězství

Jorge Martin si po výhře ve sprintu připsal výhru i v hlavním závodě. Na podium jej doprovodili Marc Márquez a Francesco Bagnaia.

Hlavní francouzský závod třídy MotoGP byl vypsán na 27 kol a jako první se do něj pouštěl Jorge Martin. Spolu s ním z první řady vyráželi i Bagnaia a Viñales.

Po startu se na první pozici posunul Bagnaia, jemuž včerejší sprint vůbec nevyšel dle představ. Vítěz včerejšího sprintu – Martin – se v prvním kole hlavního závodu zařadil na druhé místo. Třetí byl po startu Aleix Espargaro. Jeho kolega Viňales naopak klesl, dokonce si tam i zajezdil mimo dráhu. Marc Márquez se po startu ze třinácté pozice posunul na osmé místo.

Pětadvacet kol před koncem pokračoval na první pozici Bagnaia. Druhé místo držel Martin. Di Giannantonio se na chvíli dostal před Espargara na třetí místo, ale rychle se zařadil zpátky za něj. Následně se do bojů o třetí příčku přidal i nováček Acosta, nicméně mladý Španěl své snažení ukončil pádem. Di Giannantonio měl štěstí, že jej Acosta nevzal s sebou k zemi.

Krátce po Acostovi skončil na zemi i loňský vítěz Velké ceny Francie – Marco Bezzecchi. Na prvních třech místech zůstávali Bagnaia, Martin a Espargaro. První pětku doplňovali di Giannantonio a Viňales. Marc Márquez se díky pádům soupeřů posunul z osmé na šestou pozici.

Dvacet kol před závěrem stále vedl Bagnaia. Těsně za ním se na druhé pozici držel Martin. Na třetího Aleixe Espargara zaútočil di Giannantonio, nicméně nakonec to Italovi nevyšlo. Ze situace naopak trochu vytěžili Viňales s Márquezem, kteří se přiblížili bojující dvojici.

Rins dostal za zkrácení dráhy penalizaci v podobě dlouhého kola, nicméně i bez penalizace byl mimo bodované pozice.

Osmnáct okruhů před koncem se di Giannantoniovi podařilo předjet Espargara a posunout se díky tomu na provizorní podium. Na prvních dvou místech se pořadí neměnilo. V dalším kole se před Espargara posunul i Viňales a následně i Marc Márquez. Brzy poté se na Aleixova záda začal lepit i Bastianini. A ani Bastianini s útokem dlouho nečekal. Dokonce tam došlo i ke kontaktu mezi ním a Espargarem. Před Espargara se tak kromě Bastianiniho dostal i domácí Quartararo.

Bastianini následně dostal penalizaci v podobě dlouhého kola. Po odpykání trestu se zařadil na deváté místo. Marc Márquez se v té době dokázal posunout na čtvrté místo před Viňalese. Na prvních třech pozicích se nic neměnilo. Třináct kol před koncem stále vedl Bagnaia, druhý byl Martin a třetí di Giannantonio.

Na zemi skončil Joan Mir, což ale na boje o přední pozice nemělo vliv.

Jedenáct okruhů před závěrem se Márquez pokusil zaútočit na di Giannantonia, ale nepovedlo se mu to, dokonce se před něj málem dostal Viňales. Bagnaia zůstával na první pozici, těsně druhý byl Martin. Následovali di Giannantonio, Márquez a Viňales. Na šesté pozici jezdil domácí Quartararo se speciálně zbarveným motocyklem, nicméně k velkému zklamání domácího publika Quartararo ze šesté pozice upadl. Jezdec se naštěstí zdál být v pořádku. Krátce po Quartararovi upadl i Miller.

V dalším kole už se Márquezovi podařilo předjet di Giannantonia. A krátce poté se před di Giannantonia dostal i Viňales. Di Giannantonio navíc dostal penalizaci za zkrácení dráhy, čímž jeho šance ne zisk umístění na podiu definitivně pohasla.

Osm kol před cílem se Martin na chvíli ukázal v čele před Bagnaiou, nicméně Bagnaia mu předjetí rychle vrátil. V dalším kole to Martin zkusil znovu a tentokrát už před Bagnaiou zůstal. Vedoucí dvojici se navíc přibližoval Marc Márquez.

V době, kdy do konce zbývalo pět kol, vedl Martin. Bagnaia se držel těsně za ním, ale musel si dávat pozor na Márqueze, který se snažil útočit. První pětku doplňovali Viňales a Bastianini, nicméně ti nebyli v těsném kontaktu s vedoucí trojicí.

Tři kola před koncem Martin chyboval, čehož se pokusil využít Bagnaia, ale nakonec se před něj nedostal. Martin, Bagnaia a Márquez stále jeli těsně za sebou, takže se dalo očekávat, že v posledních kolech dojde k bojům o nejvyšší příčky.

Do posledního kola najel jako první Martin. Bagnaia a Márquez mu ovšem dýchali na záda. Během posledního kola se Márquez dokázal posunout před Bagnaiu na druhé místo a už na něm zůstal.

Jorge Martin si po výhře v kvalifikaci a ve sprintu připsal i vítězství v hlavním závodě, díky čemuž opět navýšil vedení v šampionátu. Druhé místo obsadil Marc Márquez. Francesco Bagnaia dorazil do cíle jako třetí. Na čtvrté místo se těsně před koncem posunul Bastianini. První pětku doplnil Viňales.

GP Francie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Čas/Ztráta
1 Jorge Martin Ducati 41'23,709
2 Marc Marquez Ducati 0,446
3 Francesco Bagnaia Ducati 0,585
4 Enea Bastianini Ducati 2,206
5 Maverick Viñales Aprilia 4,053
6 Fabio Di Giannantonio Ducati 9,48
7 Franco Morbidelli Ducati 9,868
8 Brad Binder KTM 10,353
9 Aleix Espargaro Aprilia 11,392
10 Alex Marquez Ducati 13,442
11 Raul Fernandez Aprilia 24,201
12 Johann Zarco Honda 26,809
13 Augusto Fernandez KTM 27,426
14 Takaaki Nakagami Honda 30,026
15 Alex Rins Yamaha 30,936
16 Luca Marini Honda 40
Neklasifikováni
  Miguel Oliveira Aprilia 24'47,904
  Jack Miller KTM 24'42,132
  Fabio Quartararo Yamaha 24'37,629
  Joan Mir Honda 21'39,977
  Marco Bezzecchi Ducati 04'41,139
  Pedro Acosta KTM 03'07,984

Foto: Pramac Racing

Doporučujeme

Články odjinud