MotoGP míří do Kataru

Ve čtvrtek zahájí jezdci královské kubatury MotoGP poslední předsezonní test, který po dvou tropických zkušenostech v Malajsii tentokrát absolvují v chladu pouště nočního Kataru.

Poslední příležitost k finálnímu nastavení čtyřdobých 800ccm závodních prototypů mají jezdci a týmy MotoGP tento týden od osmnáctého do devatenáctého března. Test sice začíná už ve středu, ale na dráze nedaleko hlavního města Kataru Doha se objeví jen zkušební jezdci.

Od začátku roku jeli jezdci královské kubatury jen čtyřikrát a pokaždé na okruhu v Sepangu. Po čtyřech dnech v tropickém prostředí nyní směřují do nevyzpytatelných podmínek noční pouště, protože tentokrát pojedou dva dny v noci a pod světly reflektorů.

Pro týmové inženýry ideální prostředí k tomu, aby dokázali zjistit změnu v chování jejich motocyklů. Jak velká bude oproti rozpálenému asfaltu Sepangu se uvidí na jejich výsledných časech, ale pokud nebudou až tolik odlišné pak to znamená, že v přípravě stroje na sezonu 2010 byli úspěšní.

Úvodním testům sezony jasně dominoval Valentino Rossi. Ital zajel v Sepangu časy, které ostatním naznačily, že ani letos nebude továrního jezdce Yamahy snadné porazit. Japonci v Sepangu vyzkoušeli nový motor a s jeho výkonem nebyl spojen jen Rossi, ale všichni jezdci nové M1.

Jorge Lorenzo byl nucen pro zranění vynechat druhý test v Malajsii, ale do Kataru už odcestuje a pokusí se připravit jak nejlépe to půjde. Jak na tom bude jeho zranění pravé ruky poté, co otočí plynem se uvidí až ve čtvrtek, ale Španěl je zvyklý nic nevzdávat.

S velkými ambicemi odjíždí na Blízký východ také dvojice tovární Ducati Casey Stoner a Nicky Hayden. Stonerovi ve všech čtyřech dosavadních testech patřila druhá pozice za Rossim a Australan pevně věří, že se tato situace změní k lepšímu s příjezdem na okruh v Losail. Hayden zajel v Malajsii třetí čas na kolo, což byl od Američana parádní výkon a něco podobného také potřebuje předvést v Kataru.

Stejně je na tom dvojice tovární Repsol Hondy Dani Pedrosa a Andrea Dovizioso. Honda potřebuje výsledky a tato dvojice stojí před náročným úkolem, protože je v posledním testu čeká spousta práce. Dovizioso byl navíc nemocný, takže se teprve uvidí v jakém stavu do Kataru vůbec přijel.

Suzuki tento týden vyjede poprvé v barvách svého již tradičního hlavního partnera v podobě britské společnosti Rizla, ale pro Lorise Capirossiho a Álvara Bautistu bude nejdůležitější jejich zkušební program, protože v Losail musí vyzkoušet téměř všechno.

Dvojice u Monster Tech 3 Colin Edwards a Ben Spies zatím společně vychází velmi dobře a pomáhají si. Tedy lépe řečeno Edwards radí a Spies zrychluje, což naposledy předvedl pátým časem na kolo, kde se už přiblížil na dostřel vedoucím příčkám a umístil se těsně za čtvrtým Edwardsem. Také pro Spiese bude důležité zjistit, jak jezdit pod světly reflektorů a na studeném asfaltu pokrytém všudypřítomným pískem.

Poslední dva dny práce, kdy měřený čas na kolo ještě neznamená umístění na startovním roštu nebo ve výsledkové listině čeká na oba jezdce Gresiniho týmu Marca Melandriho a Marca Simoncelliho. Satelitní Hondy jim zatím nefungují jak by si přáli a z toho důvodu bude zejména pro ně test v Kataru životně důležitý. Simoncelli navíc předčasně ukončil test v Sepangu po dost ošklivém pádu a zcela určitě si stejnou situaci už nebude chtít zopakovat.

Poslední dva dny mají k dispozici další nováčci v MotoGP jako Héctor Barberá v Asparově týmu, Hiroshi Aoyama z týmu Daniela M. Eppa Interwetten Honda a Aleix Espargaro v barvách Pramac Racingu, který se v Kataru pravděpodobně objeví ve zcela nových barvách.

Závěrečná zkouška v Kataru už může v mnohém napovědět, jaké bude rozložení sil v prvním závodu sezony, protože na stejné dráze o tři týdny později, zahájí jezdci královské kubatury již tolik očekávanou sezonu 2010.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 27 let. odkaz
8. prosince | Alex Rins dnes slaví 22 let.
26. listopadu | Takhle jezdce moc často nevídáme: odkaz
26. listopadu | Od pátku 24. 11. je již možné zakoupit vstupenky na GP České republiky 2018.
23. listopadu | Alex Márquez testuje v Jerezu motocykl MotoGP. Nahradil zraněného Lüthiho. odkaz