MotoGP: Mokrý britský závod ovládli Italové – Rossi vítězí

Do závodu v Silverstone vyráželi z první řady tři Španělé, na podium nakonec vystoupili tři Italové: Valentino Rossi, Danilo Petrucci a Andrea Dovizioso. Pro Petrucciho je to první podium kariéry.
MotoGP: Mokrý britský závod ovládli Italové – Rossi vítězí

Závod MotoGP ještě nezačal a počasí již značně zazlobilo. Před startem zahřívacího kola bylo ještě poměrně sucho, ale pak se spustil déšť. Po zaváděcím kole museli všichni jezdci zajet do boxů a byla vyvěšena červená vlajka, což znamenalo, že se zatím startovat nebude. Následně bylo oznámeno, že se pit lane otevře v 14:10 našeho času a start závodu se posune na 14:25 našeho času.

Přestože byl start odložen, se zkrácením závodu se nepočítalo. V plánu bylo odjetí plného počtu (dvaceti) kol, která se nakonec i odjela.

Z pole position se do závodu vydával Marc Márquez, ale vedení se ujal Jorge Lorenzo a na Márqueze navíc útočil Pol Espargaro a brzy byl úspěšný. Příliš daleko nedojel Yonny Hernandez. Hned během prvního kola Kolumbijec upadl. Naštěstí odešel po svých.

MotoGP: Do britského závodu vyrazí z pole position Márquez

MotoGP: Do britského závodu vyrazí z pole position Márquez

Během prvního okruhu bojovali o druhé místo Márquez, Pol Espargaro a Valentino Rossi. Mladší z bratrů Espargarových klesl na čtvrté místo a Rossi se naopak propracoval na druhé a v následujícím kole již útočil na svého týmového kolegu Lorenza. Nevzdával se ani Márquez. Všichni tři se drželi těsně u sebe. Rossimu se podařilo Lorenza předjet a rychle poté klesl Lorenzo i za Márqueze.

V další fázi Pol Espargaro dále klesal a propadal se i Lorenzo, kterého předjel Crutchlow. Dlouho se však Brit z provizorního pódiového umístění na domácí trati netěšil, protože společně se svým týmovým kolegou Jackem Millerem upadl. Miller se do té doby zdržoval kolem pátého místa, ale po pádu musel Miller odstoupit. Crutchlow zajel do boxů a vyměnil si motocykl. Ale brzy po této výměně byl opět viděn v kačírku. Incident mezi Millerem a Crutchlowem bude prošetřován po závodě.

Sedmnáct kol před cílem měl divoký moment Pol Espargaro – projel se mimo trať a zařadil se až za svého staršího bratra Aleixe na konec první desítky.

Patnáct okruhů před šachovnicí se na prvním místě stále držel Valentino Rossi. Marc Márquez kroužil nedaleko za ním. Bitva se odehrávala o třetí příčku mezi Lorenzem a Pedrosou. A později se do bojů přidal i Danilo Petrucci a předjel Pedrosu. A brzy poté zaútočil na Pedrosu i Andrea Dovizioso, který se také připojil k bojující skupině. Petrucci začal vyvíjet tlak na Lorenza. Třináct kol před závěrem Petrucci předjel Lorenza a následně se před závodníka z Mallorky propracoval i Andrea Dovizioso. A netrvalo to dlouho a Lorenzo byl i za Pedrosou.

Postupem času se (po svém výletu) vracel zpět na přední příčky Pol Espargaro. Těsně před polovinou závodu se Polyccio dostal před svého kolegu Smitha na sedmou příčku. Jorge Lorenzo na šestém místě už však měl značný náskok před Polycciem.

Těsnější to začalo být mezi Rossim a Márquezem na čele. Márquez se Rossimu přiblížil a zdálo se, že se chystá k brzkému útoku. Danilo Petrucci držel třetí příčku. Devět kol před cílem však došlo ke změně. Dovi svého krajana Petrucciho překonal.

Osm kol před závěrem však z druhého místa upadl Marc Márquez, takže se Andrea Dovizioso posunul na druhou příčku a Petrucci se vrátil na třetí místo. Rossi se tak ve vedení osamostatnil. Na Doviho měl náskok přes šest vteřin. Márquez byl po pádu evidentně velmi zklamán, ale naštěstí nezraněn.

Brzy po Márquezovi skončil na zemi i Stefan Bradl. I Němec je po nehodě v pořádku.

Nadále docházelo k bojům mezi Petruccim a Dovim o druhé místo. Vše zezadu pozoroval Jorge Lorenzo.

MotoGP: Pro vavřínové věnce si v Brně přišli Lorenzo, Márquez a Rossi

MotoGP: Pro vavřínové věnce si v Brně přišli Lorenzo, Márquez a Rossi

Pádům bohužel nebyl konec. Pádem ukončil své snahy i Pol Espargaro. Španěl zůstal po nehodě sedět na zemi, ale zraněný naštěstí není, je jen nešťastný.

Pět kol před závěrem jezdili na prvních třech místech tři Italové (Rossi, Petrucci a Dovi). Za nimi následovala španělská dvojice: Lorenzo a Pedrosa.

V závěru jezdil hodně rychle Danilo Petrucci. Dařilo se mu odpoutat se od Doviho a přibližovat se Rossimu. Na Doviho se naopak dotahoval Lorenzo.

V posledním okruhu už však byly rozestupy mezi předními závodníky velké na to, aby došlo k nějakým předjížděcím manévrům. Valentino Rossi si dojel pro své čtvrté vítězství letošní sezóny a vrátil se tak do vedení šampionátu. Danilo Petrucci dojel druhý, Andrea Dovizioso třetí. Podium je tak v Silverstone zcela italské, přestože z první řady startovali tři Španělé, ale Márquez nedojel, Lorenzo skončil čtvrtý a Dani Pedrosa pátý.

Z domácích jezdců si pro nejlepší místo dojel Scott Redding, který je šestý. Následovali Bradley Smith, Andrea Iannone a Aleix Espargaro. Alvaro Bautista uzavřel desítku.

Karel Abraham nebodoval. Je klasifikován jako devatenáctý.

GP Velké Británie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Valentino ROSSI Yamaha 153 46'15,617
2 Danilo PETRUCCI Ducati 152,8 3,01
3 Andrea DOVIZIOSO Ducati 152,8 4,117
4 Jorge LORENZO Yamaha 152,7 5,726
5 Dani PEDROSA Honda 152,4 11,132
6 Scott REDDING Honda 151,6 25,467
7 Bradley SMITH Yamaha 151,5 26,717
8 Andrea IANNONE Ducati 151,4 29,393
9 Aleix ESPARGARO Suzuki 150,9 38,815
10 Alvaro BAUTISTA Aprilia 150,7 41,712
11 Maverick VINALES Suzuki 150,6 44,776
12 Nicky HAYDEN Honda 150,2 52,489
13 Hector BARBERA Ducati 149,2 +1'11,211
14 Mike DI MEGLIO Ducati 149 +1'15,292
15 Alex DE ANGELIS ART 148,8 +1'17,863
16 Loris BAZ Yamaha Forward 148,7 +1'19,310
17 Eugene LAVERTY Honda 148,7 +1'19,735
18 Claudio CORTI Yamaha Forward 146,8 +1'58,086
19 Karel ABRAHAM Honda 139,1 1 kolo
Neklasifikováni    
  Pol ESPARGARO Yamaha 151,5 6 kol
  Marc MARQUEZ Honda 152,7 8 kol
  Stefan BRADL Aprilia 150,2 8 kol
  Cal CRUTCHLOW Honda 107,7 16 kol
  Jack MILLER Honda 146,3 18 kol
Nedokončil první kolo    
  Yonny HERNANDEZ Ducati   0 kol
2. května | Quartararo potvrdil, že měl během závodu problémy s pravou paží. Kvůli tomuto problému už byl před dvěma lety operován. Nyní zvažuje další operaci, ale zatím ještě nepadlo definitivní rozhodnutí.
2. května | Quartararo si po závodě držel sáček s ledem na pravé paži. Problém s paží tedy pravděpodobně byl důvodem jeho poklesu v dnešním závodě.
2. května | Quartararo dnes dlouho vedl, ale nakonec po potížích skončil až třináctý a v pořadí šampionátu klesl na druhé místo. odkaz
2. května | Dnešní podium v Jerezu: odkaz
2. května | Miller slaví vítězství. odkaz