MotoGP: Na osychající brněnské trati získal první výhru kariéry Crutchlow

Britský jezdec Cal Crutchlow se na osychající dráze v Brně dočkal svého prvního vítězství v královské kubatuře. Na podium jej doprovodili Valentino Rossi a Marc Márquez.
MotoGP: Na osychající brněnské trati získal první výhru kariéry Crutchlow

V Brně prší a nějakou dobu určitě ještě pršet bude. Během dne by měl déšť ustávat. Nejprve se na trať vydají jezdci Moto3 (v 11:00), pak Moto2 ve 12:20 a nakonec MotoGP ve 14:00. Uvidíme, jak moc závody ovlivní počasí.

Před závodem královské kubatury přestalo v Brně pršet. Jako první se do dvaadvacetikolového závodu vydával Marc Márquez, který v sobotu zajel rekord okruhu.

Vedení se po startu ovšem ujal Iannone, ale jen opravdu na malou chvíli. Márquez jej brzy překonal. A později se před Iannoneho dostal i jeho kolega Dovizioso. A za dvěma Ducati jeli oba jezdci se Suzuki.

Cílem prvního kola projel ve vedení Márquez, ale závodníci na Ducati byli těsně za ním – Dovi druhý a Iannone třetí.

MotoGP: Nejrychlejším mužem mokrého warm upu je Redding

MotoGP: Nejrychlejším mužem mokrého warm upu je Redding

Během druhého kola se Dovi dostal před Márqueze a zuby si na mladého Španěla brousil i Doviho kolega Iannone, který jej nakonec překonal hned v následujícím kole. A v témže kole klesl Márquez i za Reddinga a Márquez dále ztrácel. Pomalu se mu přibližoval i Aleix Espargaro. Z hlediska boje o šampionát ovšem aktuální Márquezova situace nebyla až tak tragická, protože oba jezdci Yamahy byli dokonce mimo první desítku.

Devatenáct kol před cílem dokázal Iannone předjet Doviho a ujal se tak vedení. Těsně za touto dvojicí byl Scott Redding. V čele tak v této chvíli bojovala trojice jezdců. Redding byl hodně rozjetý a dokonce se dostal i před Doviho na druhé místo. Třicetiletý Ital tak během chvíle přišel o dvě pozice.

I šestnáct kol před závěrem se na prvních třech místech drželi Iannone, Redding a Dovi. Rozestupy byly velmi těsné.

Dosavadnímu průběhu výrazně dominovali jezdci Ducati. Všichni tři na čele mají stroj této značky. A aby to nebylo málo, Hector Barbera, který také jezdí na Ducati, překonal Marca Márqueze a zařadil se tak na čtvrté místo. Naopak se nedařilo jezdcům Yamahy. Rossiho šestnáct kol před cílem předjel Crutchlow a odsunul jej na třinácté místo a Rossiho kolega Lorenzo byl ještě více vzadu.

Vzhledem k tomu, že v Brně už přestalo pršet při konci závodu Moto2 a trať osychala, mohla pořadím zamíchat případná výměna motocyklů.

Třináct okruhů před závěrem se Dovi ocitl mimo trať, čímž ztratil hodně pozic. V čele se držel Iannone a za ním jezdil Redding. Barbera se po Doviho propadu dostal na třetí pozici. Dovi následně zamířil do boxů a později se vrátil zpět do závodu.

V této fázi závodu byl hodně rychlý Cal Crutchlow. Postupem času se dostal až za Marca Márqueze na pátou příčku a rozhodně se chystal brzy útočit.

Kolem poloviny závodu byl těsný boj nejen mezi Márquezem a Crutchlowem, ale velmi malé rozestupy byly i na prvních třech místech. Vedl Iannone, těsně za ním Redding a následoval Barbera.

Devět kol před závěrem už byl Crutchlow nejen před Márquezem, ale dokonce už se hodně blížil Barberovi. Ještě během tohoto kola došlo k soubojům mezi Crutchlowem, Reddingem a Barberou o druhé místo. Márquez byl na pátém místě poněkud osamocen. Na šestém místě už byl Valentino Rossi, který se po horším úvodu propracovával vpřed.

Jak trať osychala, nabíral Márquez na rychlosti a přiblížil se vedoucí čtveřici. Sedm kol před cílem byl Crutchlow druhý a evidentně pomýšlel na to, že by rád zaútočil i na vedoucí pozici Iannoneho.

Touto dobou už postupně někteří jezdci zajížděli do boxů na výměnu motocyklů.

Redding se propadal. Dostal se před něj Márquez a také Rossi. Později se Rossi dostal i před Márqueze.

Šest kol před koncem vedl Crutchlow, Iannone klesl na druhou pozici. Třetí byl Barbera, jenže si tímto místem nemohl být vůbec jistý, protože Rossi chytil velmi rychlé tempo a blížil se Španělovi.

A v následujícím kole již byl Rossi před Barberou a dokonce už útočil na Iannoneho, kterému ujížděl Crutchlow. Netrvalo dlouho a Rossi překonal i Iannoneho. Poté Rossi začal Iannonemu dost ujíždět, ale Crutchlow měl v té době ještě relativně velký náskok.

V posledních kolech předjížděl Lorenzo přední jezdce, ale v té době už byl o kolo zpět. V této chvíli probíhala bitva mezi Barberou, Iannonem a Márquezem o poslední místo na podiu.

MotoGP: Brněnskou bitvu o pole position vyhrál Márquez

MotoGP: Brněnskou bitvu o pole position vyhrál Márquez

V předposledním okruhu již byl Márquez před Iannonem a Barberou a ujížděl jim. Vedení vedl Crutchlow. Iannone, který v úvodních kolech vedl, byl najednou pátý za Barberou.

Do posledního kola najel jako první Crutchlow a jel si pro své první vítězství kariéry. Rossiho ztráta na druhé příčce byla taková, že nemohl Brita za běžných okolností dohnat.

Britský jezdec nakonec vybojoval své první vítězství kariéry v MotoGP a cílem projel se zvednutým kolem. Rossi dorazil jako druhý. Na podium se dostal i Márquez. Čtvrtým místem se nakonec blýsknul Loris Baz. Jeho kolega Barbera nakonec dojel za ním pátý. Šesté místo si v Brně vyjel Laverty. Následovali Petrucci, Iannone, Viňales a desítku uzavřel Rabat.

Brněnský závod vůbec nevyšel Lorenzovi, který nebodoval.

Další body se budou rozdávat za dva týdny ve Velké Británii.

GP České republiky - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Cal CRUTCHLOW Honda 149,3 47'44,290
2 Valentino ROSSI Yamaha 149 7,298
3 Marc MARQUEZ Honda 148,8 9,587
4 Loris BAZ Ducati 148,7 12,558
5 Hector BARBERA Ducati 148,7 13,093
6 Eugene LAVERTY Ducati 148,6 13,812
7 Danilo PETRUCCI Ducati 148,1 23,414
8 Andrea IANNONE Ducati 148,1 24,562
9 Maverick VINALES Suzuki 148,1 24,581
10 Tito RABAT Honda 147,4 37,131
11 Yonny HERNANDEZ Ducati 147,3 39,911
12 Dani PEDROSA Honda 147,2 41,097
13 Pol ESPARGARO Yamaha 147,1 43,202
14 Stefan BRADL Aprilia 147 45,687
15 Scott REDDING Ducati 146,2 +1'02,201
16 Alvaro BAUTISTA Aprilia 145,3 +1'18,841
17 Jorge LORENZO Yamaha 142,3 1 kolo
Neklasifikováni    
  Andrea DOVIZIOSO Ducati 135,8 7 kol
  Bradley SMITH Yamaha 140,3 8 kol
  Aleix ESPARGARO Suzuki 148,6 9 kol
4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz