MotoGP na Phillip Islandu 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Během závodního víkendu jezdce v Austrálii hodně trápilo počasí. V pátek i sobotu pršelo, až v neděli se počasí umoudřilo. Druhé vítězství v kariéře jezdce MotoGP v Austrálii oslavil Cal Crutchlow.
MotoGP na Phillip Islandu 2016: Ohlasy prvních pěti v cíli

Cal Crutchlow (LCR Honda) – 1. místo

Britovo dobré období pokračuje. Letošní rok sice pro Crutchlowa nezačal ideálně, dlouho čekal na své první body sezóny, ale v druhé polovině roku se situace naprosto obrátila. Brit se pravidelně objevuje v elitní pětici, několikrát vystoupil na stupně vítězů a po Austrálii už má na kontě dvě vítězství v kategorii MotoGP. To první získal v srpnu v Brně. „Když jsem viděl před sebou spadnout Marca, dost mě to vyděsilo, protože já jsem do této konkrétní zatáčky celý závod brzdil hodně opatrně. Byl jsem si vědom toho, že je to kritické místo, protože jsem tam před několika lety spadl v době, kdy jsem měl deset vteřin náskok, takže mi to celkem nahánělo hrůzu,“ popisuje Brit své pocity. „Vlastně jsem si byl docela jistý, že bych mohl Marca dojet i tak. Po jeho pádu jsem pokračoval dál ve svém tempu a určitě jsem na to už víc netlačil. Jel jsem jen tak, abych udržel teplotu v přední pneumatice. Dá se říct, že jsem jen reagoval na to, zda zrovna svítilo slunce nebo ne. Může to znít zvláštně, ale takový už Phillip Island je. Tým LCR Hondy výborně zapracoval a věřím, že bych mohl zvítězit i v případě, že by Márquez dojel. Každopádně Honda udělala kus práce s naší motorkou. Teď už se můžeme těšit na poslední dva závody, a pak se uvidí, co bude příští rok,“ dodává Brit.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 2. místo

Po nevydařeném závodě v Japonsku, kde Ital upadl, si jezdec nyní trochu vylepšil náladu druhým místem v Austrálii. Na Phillip Island už Rossi přijížděl bez teoretických šancí na zisk letošního titulu, ale stále je ve hře titul vicemistra, o nějž Rossi soupeří se svým kolegou Lorenzem a teoreticky ještě i s Viňalesem. Zatím je Rossiho situace v tomto ohledu mnohem nadějnější než v případě Lorenza. Do konce roku zbývají už jen dva závody, Rossi v Austrálii navýšil svůj náskok na Lorenza a nyní je před ním o čtyřiadvacet bodů. Ve hře je ještě padesát bodů. „První kolo bylo dost zábavné. Snažil jsem se dohnat Cala, ale on byl příliš rychlý a silný. Prvních deset kol jsem si moc užíval,“ vypráví Rossi, „Cal byl můj cíl a já jsem věřil, že ho budu schopen porazit, protože ráno jsem byl o něco silnější. Když jsem viděl, že Márquez spadl, přišlo mi na mysl, že bych mohl zvítězit, ale Cal byl příliš rychlý. Na Phillip Islandu bývá rychlý vždy. Druhá polovina závodu už pro mě byla složitější, jenže tento závod bylo něco, co jsme opravu potřebovali, protože jsme chybovali v Motegi a v sobotu jsme měli opravdu špatný den, což byl myslím ten nejvíc frustrující moment sezony. Závodní den byl však naopak velmi pozitivní a také to byl výborný závod pro tým a Yamahu. Blahopřeji Calovi a děkuji týmu za odvedenou práci,“ říká Rossi.

Maverick Viňales (Team Suzuki Ecstar) – 3. místo

Podruhé v řadě dojel mladý Španěl Maverick Viňales v závodě na třetím místě. Je to jeho čtvrté podium v letošním roce. Od svého vítězství ve Velké Británii se tento mladík v závodě pokaždé probojoval do první pětky. V celkovém pořadí šampionátu je čtvrtý a navíc si stále drží teoretické šance na zisk titulu vicemistra. Na třetího Lorenza ztrácí 11 bodů a na druhého Rossiho 35. Pokud by jezdcům Yamahy závěr roku nevyšel, není Viňalesův posun vpřed vyloučen. „Z těchto stupňů vítězů mám opravdu obrovskou radost. Víkend to však byl hodně náročný. Velmi mě ovšem potěšilo, když jsem po probuzení zjistil, že je venku hezky,“ vypráví Viňales. „Neměli jsme moc času na dokončení nastavení do suchých podmínek, ale nakonec se motorka chovala dobře, což mi spolu se správným výběrem pneumatik umožnilo dojet na třetím místě. V úvodu závodu jsem ovšem musel jet hodně opatrně, protože jsem už neměl čas vyzkoušet pneumatiky a nepociťoval jsem tak tu správnou jistotu, co se týče přední části. Po dvou až třech kolech se mi však jistota navrátila. Je mi líto Aleixova pádu, protože jsme oba byli velmi rychlí. V závěru závodu jsem pomýšlel na druhou příčku, byl jsem rychlý, ale dost času jsem ztratil tím, jak jsem se propracovával z šesté pozice na třetí, takže na případný útok už bylo pozdě. Každopádně mám z výsledku radost a děkuji týmu za dobrou práci,“ prohlásil po závodě Viňales.

MotoGP: Crutchlow si v Austrálii dojel pro druhou výhru kariéry

MotoGP: Crutchlow si v Austrálii dojel pro druhou výhru kariéry

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 4. místo

V Japonsku Dovi dojel druhý, v Austrálii na něj zbyla nepopulární bramborová medaile. V závodě Ital bojoval s Aleixem Espargarem a Maverickem Viňalesem. Espargaro nakonec upadl a Viňales dokončil závod před Dovim, takže se Ital musel smířit se čtvrtým místem, ale vyloženě nesmutní. „Pokud si vzpomenu na loňský rok, kdy jsem zde zaznamenal jeden z nejhorších závodů, skončit čtvrtý je nakonec velmi dobré,“ zavzpomínal Dovi. „Jsem spokojený s naší prací během tohoto víkendu a hlavně s tím, jak stále zlepšujeme motorku. Závod jsem zvládal dobře, snažil jsem se co nejlépe využít silné stránky Desmosedici GP na částech okruhu, kde to pro nás bylo nejpříznivější, a dokázal jsem se až do konce držet v boji o stupně vítězů. V posledním kole a půl jsem se rozhodl trochu zvolnit, protože bylo příliš nebezpečné snažit se dohánět Viñalese, ale čtvrté místo na tomto okruhu považuji za dobrý výsledek,“ zhodnotil Ital.

Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3) – 5. místo

Mladší z bratrů Espargarových vyrážel do australského závodu z první řady a v úvodu závodu držel druhé místo, pak se postupem času propadal, až nakonec dojel pátý, s relativně komfortním náskokem před loňským šampionem Lorenzem. „Start se povedl, dostal jsem se do čela a navíc jsem nechyboval. Snažil jsem se brzdit co nejplynuleji a zbytečně v závodě neriskovat,“ říká Espargaro. „Nemůžu si však pomoci, ale cítím se i trochu frustrovaný, když si vzpomenu, jak se přese mne dostali tovární jezdci, když jsem se s nimi snažil bojovat, ale myslím, že tak to prostě je. Vím, že jsme pro to udělali maximum, a musím říct, že tým pokračuje v práci stejně jako na začátku, přestože už před sebou mám jen dva společné závody, což vážně oceňuji. Myslím, že pro nás bylo štěstí, že se během víkendu jezdilo na suchém povrchu jen po omezenou dobu, protože se domnívám, že toto je důvod, proč jsme dnes dokázali porazit některé tovární jezdce,“ uzavírá Espargaro.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře