MotoGP na Phillip Islandu 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

V Austrálii zvítězil Marc Márquez. Jeho letošní nejbližší soupeř v boji o titul (a po Austrálii už jediný soupeř) – Andrea Dovizioso – dojel až třináctý. Na podium se kromě Márqueze dostali i Valentino Rossi a Maverick Viňales.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

 Márquez dokázal v Austrálii navýšit vedení v šampionátu. V závodě zvítězil a jeho soupeř v boji o titul – Andrea Dovizioso – se musel smířit až se třináctým místem v cíli. „Byl to skvělý závod. Myslím, že jsme fanouškům předvedli báječné podívanou! Jsem opravdu šťastný. Byl jsem si vědom toho, že dnešek pro nás bude velmi důležitý,“ říká Márquez. „Dovi měl během víkendu problémy, ale já jsem se naopak cítil velmi dobře a chtěl jsem toho co nejvíce využít. Když začal závod, myslel jsem pouze na to, že musím udržet klid a šetřit si pneumatiky. Pak ale do mě vrazil Zarco a já jsem si uvědomil, že nás čeká velký boj. Jezdil jsem ve skupině, kde se hodně bojovalo. Věděl jsem, že musím hodně zabrat a bránit se, ale zároveň i útočit. Snažil jsem se tedy kontrolovat situaci. A pak, když zbývalo asi osm kol do cíle, jsem do toho dal úplně všechno. Asi tak tři nebo čtyři kola jsem hodně tlačil na pilu. Samozřejmě jsem šťastný, že jsem zvítězil, ale hlavně mám radost z toho, že jedeme do Malajsie s třiatřiceti bodovou výhodou,“ raduje se úřadující šampion.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 2. místo

Rossi, který si koncem srpna zlomil nohu a musel vynechat závod v Misanu, se poprvé od tohoto zranění dostal na stupně vítězů. V Austrálii dojel druhý. „Závod jsem si hodně užil. Tato trať je neuvěřitelná a závod na ní byl fantastický!“ hodnotí Ital. „Všichni jezdci vpředu byli dost agresivní, takže jsem musel být ještě 'stupidnější' a agresivnější než oni. Se Zarcem, Iannonem, Márquezem a Viñalesem jsme předvedli skvělé souboje. Abych se umístil na pódiu, musel jsem do toho dát opravdu maximum. Nakonec jsem dojel druhý, z čehož mám velkou radost. Rád bych poděkovat celému svému týmu za tvrdou práci, kterou odvádějí, a také děkuji celé Yamaze,“ uzavírá Rossi.

Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) – 3. místo

Viňales dojel v Austrálii třetí a třetí je i v průběžném pořadí šampionátu. Na vedoucího Márqueze ztrácí 50 bodů, ve hře je ještě padesát bodů, ale Márquez má na kontě šest vítězství a Viňales jenom tři, takže Viňales už letos titul nezíská. „Měl jsem v plánu zaútočit v posledních pěti kolech. Podařilo se mi překonat Johanna a na konci rovinky jsem se pokusil dostat také před Valentina, ale byl jsem moc široký. V jední chvíli jsem se po bitvě s Johannem zařadil až za Andreu, to jsem si skoro myslel, že jsem úplně prohrál závod, ale nakonec to dopadlo dobře,“ vypráví Španěl. „Začal jsem rychle předjíždět ostatní jezdce, ale upřímně řečeno, v poslední zatáčce jsem byl úplně jinde, než bych býval potřeboval. Díky akceleraci to ale dopadlo dobře, dokonce jsem doufal, že bych mohl předjet i Valentina. Nakonec se však ukázalo, že byl příliš daleko. Přesto jsem moc šťastný. Tým odvedl dobrou práci, obzvlášť dnes ráno jsem se v dešti cítil výborně. V Malajsii z toho můžeme vycházet. Během víkendu jsme přišli na mnoho pozitivních věcí, hlavně co se týče měkké pneumatiky. Šampionát nám už sice utekl, což je špatné, ale celou sezónu jsme věděli, že to bude velmi náročné, především pak v její druhé části roku. V Malajsii musíme opět ukázat naši sílu a pokusit se bojovat o stupně vítězů. Hodně zapracujeme na motocyklu a pokusíme se z následujícího víkendu udělat jeden z našich nejlepších," slibuje Viňales.

MotoGP: Márquez přetavil pole position ve vítězství

MotoGP: Márquez přetavil pole position ve vítězství

Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) – 4. místo

Zarco v Austrálii bojoval o podium, ale nakonec mu o pár setin uteklo. Francouz dojel těsně za Viňalesem. Nemusí ovšem tolik smutnit, protože se může radovat z titulu nováčka roku. „Závod v Austrálii byl naprosto úžasný. Mám radost, že jsem dokázal bojovat o vítězství, ale Marquez v závěru odjel. Přesto jsem rád, podařilo se mi chvíli vést Grand Prix. Po náročném startu, kdy jsem musel ubrat plyn, abych se vyhnul kontaktům se soupeři, jsem přišel o hodně pozic. Nicméně jsem byl silný a následně jsem dokázal předjet hodně jezdců, což byl dobrý pocit. Na dráze jsem zažil několik věcí, o nichž jsem si myslel, že je nikdy nezažiji, takže bylo velmi cenné získat tuto zkušenost,“ vypráví Francouz. „V posledním kole jsem byl třetí. Chtěl jsem vybojovat druhé místo, takže jsem se pokusil předjet Rossiho v poslední zatáčce při akceleraci. Změnil jsem stopu, abych se před něj dostal, ale místo druhého místa jsem nakonec dojel čtvrtý. Je to vážně škoda propásnout stupně vítězů, ale musím si užívat to, čeho jsme dnes dosáhli. Vybojovat titul nováčka roku je báječný pocit. Bylo to naším hlavním cílem a jsem rád, že se nám to podařilo. Nebylo to snadné, protože Jonas je velmi silný a vybojoval opravdu dobré druhé místo na Sachsenringu, kde bojoval s předními jezdci. Nicméně já jsem byl trochu konzistentnější, což mi pomohlo získat body navíc. Nyní si potřebuji udržet šestou příčku v šampionátu, to by bylo fantastické. Pokud to dokážu, tak bude ještě lepší než titul nováčka roku,“ tvrdí Zarco.

Cal Crutchlow (LCR Honda) – 5. místo

Britský jezdec Cal Crutchlow loni v Austrálii zvítězil. Letos na vítěze ztratil 3,845 s a do cíle dorazil jako pátý. „Samozřejmě, že výsledek závodu je lepší než ten z kvalifikace. V závodě jsem měl docela dobrý pocit. Také jsem byl trpělivý, abych se v závěru mohl dostat vpřed k pódiu. Problémem ovšem bylo, že se po takových asi pěti nebo šesti kolech utvořila menší mezera za vedoucí skupinou, takže jsem musel hodně tlačit na pilu a také hodně využívat zadní pneumatiku,“ říká Brit. „Myslím si však, že páté místo není špatné vzhledem k tomu, jak velký pád jsem měl dnes ráno. Byl to jeden z největších highsiderů mé kariéry. Došlo k tomu na výjezdu z šesté zatáčky. Jsem tedy rád, že jsem byl schopen odjet závod. Opravdu jsem totiž uvažoval o tom, že nebudu schopný závodit. Snažil jsem se do toho dát to nejlepší a myslím, že vzhledem k okolnostem je to dobrý výsledek. Jsem zklamaný, že jsem nezopakoval své loňské vítězství, protože se domnívám, že kdybychom měli o trochu lepší víkend, mohlo se to podařit,“ uzavírá Crutchlow.  

Foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

24. září | Kvalifikaci Moto2 se podařilo dokončit. Z pole position se raduje Canet. Kvalifikace MotoGP se ovšem kvůli dešti opět odkládá.
24. září | Jezdci Moto2 se vrátí na trať v 8:38 našeho času. 1. kvalifikace MotoGP odstartuje v 9:00 a 2. kvalifikace se pojede od 9:25. odkaz
24. září | Jezdci stále čekají... Somkiat Chantra si během čekání stačil i trochu zdřímnout... odkaz
24. září | Tatsuki Suzuki se dnes raduje z pole position a kromě toho slaví i své narozeniny... odkaz
24. září | Stále prší... Do akce tedy jako tradičně vstupují kachničky... odkaz