MotoGP na Sachsenringu 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP na Sachsenringu 2018: Ohlasy prvních pěti v cíli

Závodní víkend na Sachsenringu byl posledním před letní přestávkou. Ani tentokrát nikdo nedokázal překonat Marca Márqueze. Na podium jej doprovodili jezdci tovární Yamahy.

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo

Márquez je na Sachsenringu neporazitelný už od roku 2010. Vítězí zde napříč všemi kategorii a kraluje i kvalifikacím. Ani letošní rok nebyl výjimkou. Márquez zde opět zvítězil po startu z pole position a navýšil vedení v šampionátu. Před letní přestávkou je tedy velmi spokojený. „Mám samozřejmě obrovskou radost, protože vyhrát tady devětkrát po sobě je naprosto neuvěřitelné!“ radoval se úřadující šampion. „Každoročně je zde na mě vyvíjen čím dál větší tlak, už ve čtvrtek se mě všichni ptali, zda dokážu v neděli zvítězit! Díky svým zkušenostem už však vím, jak se s podobnými situacemi vyrovnat. Očekával jsem, že závod bude mít několik fází z hlediska pneumatik. Čekal jsem, že zhruba po prvních devíti kolech dojde k prvnímu snížení přilnavosti, a ke druhému pak asi tak sedm až pět kol před koncem. Připravil jsem se na různé možnosti. Start se mi nepovedl, takže začátek nebyl lehký. Počítal jsem s tím, že by mě mohl předjet Lorenzo, ale ne Petrucci. Přišel jsem o dvě pozice a nebylo jednoduché je získat zpět,“ vypráví dále Španěl. „Když se mi to podařilo, přidal jsem, abych si vytvořil náskok, ale zároveň jsem se snažil moc „nebláznit“, aby mi pneumatiky vydržely až do konce. Pak mi ovšem dali vědět, že se mi rychle přibližuje Valentino. Když jsem na tabuli uviděl, že mám náskok jen 0,6 sekundy, rozhodl jsem se znovu zrychlit a po dobu dvou až tří kol plně využít potenciálu pneumatik. Nakonec se mi povedlo zajet nejrychlejší kolo závodu. Znovu jsem si vyrobil náskok a v klidu jsem odjel závěr závodu. Během oslav jsem pak viděl traťového komisaře s čepicí s číslem 26, tak jsem mu ji vzal a šel jsem oslavovat. Myslím si totiž, že hlavním mužem tohoto víkendu byl Dani, který nám všem bude moc chybět. S Hondou se nám daří dobře, takže musíme stejně pokračovat i ve druhé polovině šampionátu,“ slibuje Márquez.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 2. místo

Rossi se sice jednu chvíli dokázal přibližovat Márquezovi, ale ten mu nakonec opět ujel a Rossi se musel smířit s druhým místem v cíli. Druhý je i v celkovém pořadí šampionátu. „Sachsenring bývá pro M1 obvykle náročný, ale dneska se nám podařilo získat dvojité pódium,“ říká Rossi. „Jsme tedy moc spokojení a radost nám dělá i dobrá práci týmu. Jsem šťastný, protože jsem jel od začátku skvělý závod, vůbec jsem nechyboval. Minulý týden jsem sledoval loňský závod a říkal jsem si, že když jel loni Folger na Yamaze tak dobře, tak já musím taky! Nakonec jsem obsadil stejné místo jako on, takže jsem šťastný. Je to skvělý začátek prázdnin,“ raduje se Ital.

Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) – 3. místo

Třetí muž průběžného pořadí šampionátu – Maverick Viňales – dojel na Sachsenringu jako třetí (stejně jako o dva týdny dříve v Assenu). „Závod to byl náročný, takže se cítím šťastný,“ sdělil po závodě Viňales. „Myslím si, že jsme celý víkend odváděli dobrou práci. Hodně jsme se zaměřili na posledních deset kol závodu, která byla velmi důležitá. Řekl bych, že v závěru závodu jsme patřili k nejsilnějším na trati. Prostor pro zlepšování tu však stále je – na motorce i u mě. Je dobře, že teď začíná přestávka. Je tedy čas na to, abychom zapracovali a zlepšili se. Dneska bylo skoro nemožné předjíždět. Snažil jsem se, ale pokaždé jsem byl dost široký. Zkoušel jsem to ze všech stran! Zrovna v době, kdy pneumatiky začínaly ztrácet přilnavost, jsem předjížděl v zatáčce číslo 8. Jel jsem se zavřenýma očima z kopce dolů a na plný plyn. Udělal jsem pro to maximum, motorka byla také skvělá. Jezdil jsem časy zhruba1'21.8 nebo 1'21.9 sekundy na kolo, jak jsem si naplánoval před závodem. Gratuluji týmu. Postupujeme vpřed malými krůčky, ale musíme vytrvat,“ dodává Viňales.

Danilo Petrucci (Alma Pramac Ducati) – 4. místo

Ital Petrucci nebyl v Německu daleko od zisku podia, ale nakonec se musel smířit s bramborovou medailí. „Mrzí mě, že jsem se nedostal na stupně vítězů, přesto jsem s tímto víkendem velmi spokojený,“ zhodnotil Petrucci. „Odvedli jsme výbornou práci z hlediska nastavení a elektroniky, za což bych chtěl poděkovat celému týmu. Prázdniny můžeme zahájit s úsměvem na rtech,“ dodává Ital.

Alvaro Bautista (Angel Nieto Team) – 5. místo

Bautista se v Německu dokázal dostat do první pětky a vyjet si tak nejlepší výsledek letošního roku. „Nejprve musím říct, že skončit pět sekund za vítězem není jednoduché. V Assenu jsme byli sedm sekund za vítězem a tady se nám povedlo ztrátu ještě zmenšit. Nemůžu říct, že to chutná jako vítězství, protože jsem neměl možnost ochutnat šampaňské, ale tento výsledek je pro nás rozhodně velmi důležitý. Od Jerezu máme vzestupnou tendenci, což nás nasměrovalo na správnou cestu. Neměli jsme dlouhou předsezónní přípravu, přišli jsme o nějaké testy, v důsledku čehož jsme se v úvodu trápili, než se nám podařilo najít správnou cestu,“ vypráví Bautista. „V závodě jsem si připadal silnější než třeba Dovizioso nebo Petrucci, ale nebylo lehké se před ně dostat. Ztratil jsem kvůli tomu asi tři nebo čtyři kola, která mohla být cenná. Na konci závodu mi zadní guma začala říkat „dost“, ale viděl jsem, že Lorenzo má problémy, čehož jsem nakonec využil a předjel jsem ho. Jsem spokojený s naším pokrokem,“ uzavírá zkušený Španěl.

Foto: HRC

Doporučujeme

Články odjinud