MotoGP: Padací závod ve Francii ovládl Lorenzo

V závodě MotoGP na okruhu Le Mans se hodně padalo. Na podium nakonec dojeli Jorge Lorenzo, Valentino Rossi a poprvé i Maverick Viňales.
MotoGP: Padací závod ve Francii ovládl Lorenzo

Do francouzského závodu startoval jako první Jorge Lorenzo. Závodník z Mallorky jako tradičně dobře odstartoval a ujal se vedení. Na druhé místo se zařadil Dovi. Za Dovim během prvního kola jezdil jeho kolega Iannone. Za těmito jezdci se hodně bojovalo. Došlo ke kontaktu mezi Polem Espargarem a Marcem Márquezem, ale naštěstí tento kontakt neměl žádné větší následky.

I po dvou odjetých kolech vedl Jorge Lorenzo a držel za sebou oba jezdce z týmu, k němuž po sezóně přestupuje. Za jezdci Ducati kroužil Marc Márquez a za něj se již dostal Valentino Rossi, který se postupně propracovával vpřed. Za Rossim byli oba bratři Espargarovi – nejprve ten mladší (Pol) a hned za ním ten starší (Aleix).

MotoGP: V Le Mans odstartuje jako první Lorenzo

MotoGP: V Le Mans odstartuje jako první Lorenzo

V následujícím okruhu se Pol Espargaro zavlnil před svým starším bratrem, čehož Aleix využil a dostal se před něj na šestou příčkou. Následně Pol  klesl i za Mavericka Viňalese.

V době, kdy do cíle zbývalo třiadvacet kol, předjel Iannone svého týmového kolegu Doviho a dostal se tak na druhou příčku.

V předchozí fázi závodu se zdálo, že by Rossi mohl brzy zkusit zaútočit na Márqueze, ale pak mladý Španěl přidal a naopak začal dohánět jezdce Ducati. Iannone mu práci ulehčil tím, že upadl, takže se Márquez dostal na provizorní podiové umístění, aniž by musel někoho předjet. Iannone je po nehodě v pořádku a znovu nasedl na svůj motocykl. Několik okamžiků před Iannoneho pádem odstoupil i Scott Redding. Nedlouho poté upadl Cal Crutchlow. A pádům bohužel nebyl konec, na zemi skončil i Esteve Rabat. Španěl odešel po svých, ale trochu kulhal. S asfaltem v Le Mans se zhruba ve stejné době seznámil i Kolumbijec Yonny Hernandez.

Ve hře tak zůstávalo sedmnáct jezdců. Průběžné pořadí uzavíral Iannone, který se po pádu vrátil do závodu.

Devatenáct kol před závěrem stále držel vedení Jorge Lorenzo, druhý byl Andrea Dovizioso, ale nedaleko za sebou měl Márqueze, který už si na něj brousil zuby. Daleko od této dvojice nebyl ani Valentino Rossi.

Sedmnáct kol před cílem zamířil do boxů Andrea Iannone, který se do té doby snažil ještě závodit, přestože před tím upadl, ale nakonec své snahy musel vzdát. Po Iannoneho odstoupení tak pokračovalo jen šestnáct jezdců. Jediným, kdo zůstával na pozici bez bodů byl domácí Loris Baz.

O kolo později došlo k útoku Rossiho na Márqueze. Ital byl úspěšný – dostal se před Španěla. Spolu s touto dvojicí jezdil i Andrea Dovizioso. Všichni tři byli v těsném kontaktu. Původně spíše útočil Márquez na Doviho, ale pak se Rossi rozjel. Předjel nejprve Márqueze a za krátkou chvíli překonal i Doviho. Yamaha tak najednou měla své jezdce na prvních dvou místech, protože Lorenzo stále vedl a Rossi se posunul na druhou příčku. Ital však neměl své místo jisté. Dovi se na něj hodně tlačil a ani Márquez nebyl daleko. To se ovšem brzy změnilo. Dvanáct kol před šachovnicí současně (téměř na stejném místě), ale nezávisle na sobě havarovali Dovizioso i Márquez. Rossi tak zůstal osamocen a na třetí příčku se tak rázem dostal Maverick Viňales.

Márquez se po nehodě ještě rozjel a pokračoval s kolem ztráty. Doviho smůla pokračuje – musel odstoupit z dalšího závodu v řadě. Ital naposledy bodoval v Argentině, kde po kontaktu s týmovým kolegou došel do cíle pěšky, v Austinu byl smeten Pedrosou a nedokončil závod, v Jerezu jej vyřadila technická porucha a nyní pád.

Pádům bohužel ani nyní nebyl konec. Na zemi skončil i Jack Miller. Márquez se tak posunul na čtrnácté místo, které zajišťuje dva body, a v závěru sezóny se tyto body klidně mohou hodit.

A ani Miller nebyl posledním, kdo se seznámil s francouzským asfaltem – jeho tvrdost ozkoušel i Bradley Smith. Ve hře už zůstalo jen třináct motocyklů.

MotoGP: Na španělské půdě vítězí po startu z pole position Ital Rossi

MotoGP: Na španělské půdě vítězí po startu z pole position Ital Rossi

Do posledního kola najel jako první Lorenzo. Druhý byl Rossi a třetí místo držel Maverick Viňales, přestože jej naháněl Pedrosa.

Yamaha nakonec obsadila první dvě místa. Vyhrál Jorge Lorenzo a druhý skončil Valentino Rossi. První podium kariéry v MotoGP si vyjel Maverick Viňales. Čtvrtý skončil Dani Pedrosa a první pětici uzavřel Pol Espargaro. Za mladším z bratrů Espargarových skončil jeho starší bratr Aleix. Sedmé místo nakonec po bojích s Barberou získal Danilo Petrucci – navrátilec po zranění ruky. Barbera se musel smířit s osmým místem. Do elitní desítky se vešli i oba jezdci Aprilie – devátý byl Alvaro Bautista a desátý Stefan Bradl.

Do cíle dojelo jen třináct jezdců.

Další body se rozdávají za dva týdny v Itálii.

GP Francie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Jorge LORENZO Yamaha 160,3 43'51,290
2 Valentino ROSSI Yamaha 159,6 10,654
3 Maverick VINALES Suzuki 159,4 14,177
4 Dani PEDROSA Honda 159,1 18,719
5 Pol ESPARGARO Yamaha 158,8 24,931
6 Aleix ESPARGARO Suzuki 158,3 32,921
7 Danilo PETRUCCI Ducati 158 38,251
8 Hector BARBERA Ducati 158 38,504
9 Alvaro BAUTISTA Aprilia 157,4 48,536
10 Stefan BRADL Aprilia 157 54,502
11 Eugene LAVERTY Ducati 156,5 +1'02,677
12 Loris BAZ Ducati 156,3 +1'07,658
13 Marc MARQUEZ Honda 152,4 1 kolo
Neklasifikováni    
  Bradley SMITH Yamaha 158,8 9 kol
  Jack MILLER Honda 157,4 11 kol
  Andrea DOVIZIOSO Ducati 159,7 13 kol
  Andrea IANNONE Ducati 153,9 17 kol
  Tito RABAT Honda 155,7 21 kol
  Cal CRUTCHLOW Honda 157,5 22 kol
  Yonny HERNANDEZ Ducati 156,5 22 kol
  Scott REDDING Ducati 156,8 23 kol
4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz