MotoGP: Po startu z pole position vítězí Márquez

Marc Márquez po startu z pole position ovládl závod královské kubatury v Assenu. Jako druhý do cíle dorazil Alex Rins a třetí je Maverick Viňales.
MotoGP: Po startu z pole position vítězí Márquez

Závod v Assenu musel z důvodu zranění vynechat Franco Morbidelli. Ital si včera při pádu zlomil třetí záprstní kůstku.

Jako první se do závodu vydával Marc Márquez a byl to právě on, kdo se po startu ujal vedení, ale brzy jej překonal Jorge Lorenzo. Márquez se se situací nehodlal smířit a snažil se znovu získat pozici zpět, ale Lorenzo, který startoval až ze čtvrté řady, zatím dokázal svého budoucího týmového kolegu držet za sebou, ovšem dlouho mu to nevydrželo. Pětadvacet kol před koncem se vedení opět ujal Márquez. Lorenzo klesl na druhé místo. Třetí byl Valentino Rossi. Následovali Dovi a Crutchlow.

Třiadvacet okruhů před cílem se vrátil na první místo Lorenzo. Na Márqueze zkusil následně zaútočit i Rossi a nakonec se mu to i povedlo. Poté měl Márquez ještě dost práce, aby za sebou udržel aspoň Doviho. Startovní pole se zatím moc netrhalo.  Jezdci jeli ve vláčku za sebou skoro jako v závodech třídy Moto3.

V jednu chvíli došlo k velmi dramatické situaci, kdy Rossi málem vrazil do zadní části Lorenzova motocyklu, ale naštěstí se nic nestalo, ke srážce nedošlo.

Dvacet kol před závěrem se před Rossiho dostali Márquez a Dovi. Márquez tedy byl druhý, Dovi třetí a Rossi čtvrtý. Lorenzo pokračoval ve vedení. Následně došlo ještě ke změně na druhé pozici. Dovi se dostal před Márqueze. Vzhledem k tomu, že vpředu stále bojovala hodně velká skupina, neměl nikdo nic jistého. Ke změnám pořadí docházelo relativně často. V dalším kole klesl Rossi až za Rinse na páté místo. Márquez se opět vrátil před Doviho na druhé místo.

O chvíli později se na provizorní podium propracoval Alex Rins, čímž odsunul Doviho mimo stupně vítězů. Ve hře o podium bylo osm jezdců. A ani devátý Iannone nebyl nijak výrazně daleko od vedoucí osmičlenné skupiny.

Šestnáct okruhů před koncem pokračoval ve vedení Lorenzo a v první pětce byli dále i Márquez, Dovi, Rins a Rossi. Do vedoucí skupiny se připojil i Iannone.

V dalším kole málem skončil na zemi Márquez po boji s Rinsem, ale situaci ustál. Lorenzo dále vedl, ale na druhé místo se posunul Rins. Incident mezi Márquezem a Rinsem byl vyšetřován.

MotoGP: Bitvu o pole position nakonec vyhrál Márquez

MotoGP: Bitvu o pole position nakonec vyhrál Márquez

Dvanáct kol před závěrem došlo ke změně ve vedení. Před Lorenza se dostal Dovi. Následně chtěl na Lorenza útočit i Márquez. Rozestupy ve velké čelní skupině stále zůstávaly velmi malé. Netrvalo příliš dlouho a Márquez se před Lorenza na druhé místo dostal. Na čtvrté místo se posunul Viňales. Rins, který byl chvíli druhý, klesl na šesté místo za Rossiho.

Deset okruhů před koncem měla vedoucí skupina sedm členů (Dovi, Lorenzo, Márquez, Rossi, Viňales, Rins a Crutchlow). Další jezdci již nestíhali tempo. Lorenzo znovu získal rychlost. Předjel Márqueze a začal bojovat s Dovim o první místo. Jezdci Ducati si prohazovali pozice, až se nakonec mezi ně vklínili Márquez a Viňales. Dovi zůstal ve vedení, Lorenzo klesl na čtvrté místo.

Na zemi skončil Danilo Petrucci.

Osm kol před závěrem došlo k další změně ve vedení. Prvního místa se ujal Viňales. Jezdci Ducati se propadli, ale vzhledem k tomu, že rozestupy byly stále malé, dalo se čekat, že do konce závodu dojde ještě k mnoha změnám pozic.

V dalším kole opět vedl Márquez. Těsně za sebou měl Viňalese a Doviho. V těsném kontaktu byl i Rossi. Další jezdci trochu ztratili.

Šest kol před cílem měli výlet mimo trať Márquez a Viňales. Vedení se ujal Dovi a následně jej vystřídal Rossi, který zde loni zvítězil. Jezdci, kteří ještě před chvílí na vedoucí skupinu ztráceli, se opět zase přiblížili.

Iannone dostal penalizaci za zkrácení dráhy.

Tři kola před koncem byli na prvních třech místech Márquez, Dovi a Rossi. Vedoucí skupina měla šest členů. Kromě tří výše zmíněných v ní byli i Viňales, Rins a Crutchlow. Sedmý Lorenzo sice dlouho vedl, ale nyní již nebyl v těsném kontaktu s vedoucí skupinou, takže to nevypadalo, že by mohl navázat na své úspěchy z Mugella a Barcelony a vyhrát třetí závod v řadě.

Márquez si v závěru závodu dokázal vybudovat určitý náskok. Viňales na druhé pozici přišel o bezprostřední kontakt a navíc musel bojovat s Rinsem.

Do posledního kola vjel jako první Márquez a nebyl v bezprostředním ohrožení ze strany dalších jezdců. Viňales byl druhý a třetí místo držel Rins.

Během posledního kola se Rins dostal na druhé místo a toto místo udržel do cíle. Z výhry se raduje Márquez. Na podium se s ním vydali Rins a Viňales. Dovi se musel smířit s pozicí těsně pod podiem. Rossi uzavřel první pětku. Dále dojeli Crutchlow, Lorenzo, Zarco a Bautista. Jako desátý projel cílem Iannone. Po penalizaci ovšem klesl a do elitní desítky se dostal Miller.

Karel Abraham si z Assenu body neveze.

Další závod se jede za dva týdny v Německu.

GP Nizozemska - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Marc MARQUEZ Honda 171,8 41'13,863
2 Alex RINS Suzuki 171,6 2,269
3 Maverick VINALES Yamaha 171,6 2,308
4 Andrea DOVIZIOSO Ducati 171,6 2,422
5 Valentino ROSSI Yamaha 171,6 2,963
6 Cal CRUTCHLOW Honda 171,5 3,876
7 Jorge LORENZO Ducati 171,5 4,462
8 Johann ZARCO Yamaha 171,3 7,001
9 Alvaro BAUTISTA Ducati 171,3 7,541
10 Jack MILLER Ducati 170,9 13,056
11 Andrea IANNONE Suzuki 171 14,255
12 Pol ESPARGARO KTM 170,7 15,876
13 Aleix ESPARGARO Aprilia 170,7 15,986
14 Scott REDDING Aprilia 170,7 16,019
15 Dani PEDROSA Honda 170,7 16,043
16 Tito RABAT Ducati 170,7 16,416
17 Bradley SMITH KTM 169,8 29,073
18 Hafizh SYAHRIN Yamaha 169,5 33,824
19 Takaaki NAKAGAMI Honda 169,6 34,037
20 Thomas LUTHI Honda 168,5 47,853
Neklasifikováni    
  Danilo PETRUCCI Ducati 170,9 9 kol
  Xavier SIMEON Ducati 156,7 9 kol
  Karel ABRAHAM Ducati 165,9 15 kol

Foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře